Thomas Thurnbichler – co trzeba wiedzieć o trenerze polskich skoczków?

Thomas Thurnbichler – co trzeba wiedzieć o trenerze polskich skoczków?

Gdy Polski Związek Narciarski ogłosił, że selekcjonerem reprezentacji został tak młody trener, fani nieco się zdziwili. Przed Thomasem Thurnbichlerem stało niesamowicie trudne zadanie – miał dowodzić przecież zespołowi, w którym skaczą mistrzowie świata i medaliści olimpijscy. Kim jest selekcjoner polskich skoczków narciarskich? Poznaj najważniejsze informacje, które mogą ułatwić Ci obstawianie zakładów bukmacherskich w LV BET!

Kim jest Thomas Thurnbichler?

Thomas Thurnbichler urodził się 18 czerwca 1989 r. w Insbrucku. Swoją przygodę ze skokami narciarskimi rozpoczynał jako zawodnik klubu Kitzbüheler Sport Club. Po skończeniu studiów przerzucił się jednak na trenowanie skoczków, podobnie jak jego starszy brat i ojciec.

34-letni Thomas Thurnbichler zastąpił na stanowisku trenera reprezentacji Polski Michala Doleżala. Czech poprowadził skoczków po najważniejsze wyróżnienia – Kamila Stocha do wygranej w Turnieju Czterech Skoczni, Piotr Żyła sięgnął po mistrzostwo świata, a Dawid Kubacki brązowy medal igrzysk olimpijskich. Nowy trener polskich skoczków narciarskich stanął więc przed wielkim wyzwaniem.

Początki i przebieg kariery skoczka

Młody Thomas Thurnbichler zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym mając 16 lat. W Seefeld zajął 35. miejsce. W kolejnych występach nie zajmował czołowych miejsc. Najlepsze występy zaliczał za to na mistrzostwach świata juniorów, w których Thurnbichler startował łącznie pięć razy, w latach 2005–2009.  W 2007 r. sięgnął po brązowy medal w konkursie indywidualny (lepsi byli tylko Roman Koudelka i Shohei Tochimoto). W kolejnych dwóch edycjach indywidualnie stawał na 72. i 12., zaś z kolegami zdobyli złoty złoty medal drużynowo. Ma też ona koncie drużynowy srebrny medal.

W sumie osiemnastokrotnie zajmował miejsca w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Kontynentalnego w cyklu zimowych oraz raz w letnim, w tym czterokrotnie stawał na podium. Dwa razy triumfował, raz zajął 2., a raz 3. miejsce.

W konkursie indywidualnym Pucharu Świata wystąpił tylko raz – w 2008 r. zajął 45. miejsce w Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen. Nie był to jego pierwszy występ w tym miejscu. Pięć lat wcześniej zaliczył tam występ, który przeszedł do historii skoków narciarskich. Austriak był autorem tzw. „podwójnego skoku”. Jako przedskoczek TCS oddał wyjątkowy skok – wylądował, po czym odbił się od zeskoku i ponownie wylądował.

Po raz ostatni Thurnbichler startował w oficjalnych zawodach międzynarodowych latem 2011 r., a później zdecydował o zakończeniu kariery zawodniczej ze względów zdrowotnych. Nie zrobił kariery w startach, jednak w trenowaniu osiągnął już sporo.

Thomas Thurnbichler- największe sukcesy w skokach narciarskich

Austriak odnosił sukcesy jako zawodnik jedynie w rywalizacji juniorskiej. Największym indywidualnym sukcesem zdecydowanie jest brązowy medal mistrzostw świata juniorów, który zdobył w 2007 r. w Tarvisio. W 2006 r. i 2009 r. zgarnął też w drużynie dwa złote medale, a w 2008 r. w Zakopanem – srebro na MŚJ.

W konkursach drugiego poziomu zmagań skoczków wygrał dwa konkursy – w 2007 r. w Pragelato, w 2011 r. na Wielkiej Krokwi. Był drugi w Hinterzarten (2008 r.) i trzeci w Sapporo (2010 r.) Najwyższa pozycja, jaką zajął w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego, to 12. miejsce.

Jak został trenerem?

Thomas Thurnbichler ukończył studia na kierunku wychowanie fizyczne i rozpoczął swoją zawodową pracę. Przez pięć lat trenował najmłodszych skoczków w kraju, przez kolejne dwa lata był trenerem Austriaków w kadrze juniorów. Sprawował też funkcję trenera w Tyrolskim Związku Narciarskim. W 2021 r. został asystentem Andreasa Widhlozla, trenera reprezentacji Austrii w skokach narciarskich. Po zakończeniu sezonu jednak opuścił austriacką kadrę i został trenerem głównym reprezentacji Polski w skokach narciarskich.

Thomas Thurnbichler kariera trenerska i największe sukcesy jego podopiecznych

Austriak rozpoczynał swoją przygodę od trenowania najmłodszych grup. W ciągu pięciu lat przejął reprezentację juniorów. Pod jego okiem młodzi zawodnicy sięgali po zwycięstwa zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej.

Nie można zapomnieć też o tym, że zastępował kadrze swojego szefa Andreasa Widhoelzla, który borykał się z koronawirusem. W wieży trenerskiej zasiadł m.in. podczas MŚ w lotach w Vikersund.

Niesłychanie udanie Thurnbichler rozpoczął również współpracę z polską kadrą. W listopada 2022 r. jego podopieczni wystąpili w Pucharze Świata. Kwalifikacje oraz sobotni konkurs wygrał Dawid Kubacki. Wszyscy reprezentanci Polski uzyskali łącznie 199 punktów w klasyfikacji PŚ. Eksperci określili, że Thurnbichler jest trenerem z najlepszym startem w polskiej kadrze – takiego debiutu nie miał żaden inny szkoleniowiec. Tym bardziej tak młody – jest młodszy niż zawodnicy kadry.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Thomasie Thurnbichlerze? (kilka ciekawostek)

Dziennikarze podkreślają, że obecny trener polskiej kadry jest wyjątkowy pod wieloma względami. Nie tylko chodzi o wiek, ale przede wszystkim o wygląd i styl życia. Ćwiczy akrobacje na desce snowboardowej, w wolnym czasie jeździ na deskorolce, trenuje sporty ekstremalne.

Jest fanem tatuaży, które ma na całym ciele. Jego cechą charakterystyczna są też tunele w uszach.

Ciekawostką jest też styl pracy Austriaka. Thomas Thurnbichler każde swoim zawodnikom…  śpiewać i rozwiązywać proste zadania matematyczne podczas lotu. Nie ukrywa, że gdyby nie ryzyko kontuzji, zabrałby swoich podopiecznych do skateparku pojeździć na desce.

W Krakowie czuje się już jak w domu – przeprowadził się do tego miasta, tu znalazł miłość. Partnerka Thomasa Thurnbichlera, Jessica Serra, jest pół-włoszką, pół-Niemką i również mieszka w Polsce i jest miłośniczką tatuaży. Czy nowy trener polskich skoczków zostanie u nas na dłużej? Z PZN ma podpisaną czteroletnią umowę.

Typy i zakłady bukmacherskie na polskich skoczków w LV BET

Już wiesz kim jest Thomas Thurnbichler. Czy nowatorskie podejście do najbardziej doświadczonych zawodników sprawdzi się w przyszłości? Po pierwszych sukcesach przyszedł czas kryzysu. W sezonie 2023/2024 polscy skoczkowie radzą sobie w Pucharze Świata bardzo słabo. Na tyle słabo, że i fani, i bukmacherzy dopatrują się już zwolnienia Austriaka. Na początku grudnia trenera polskich skoczków wezwał na „dywanik” Adam Małysz. Zapewnił jednak, że PZN ma do niego pełne zaufanie, a selekcjoner nie popełnił w przygotowaniach żadnych błędów. Przełamanie przyszło w najważniejszym dla Polaków sprawdzianie, czyli Turnieju Czterech Skoczni. Był to zdecydowanie najlepszy występ Biało-czerwonych w obecnym sezonie. W finałowym konkursie pięciu naszych zawodników, a najlepszym z nich był szesnasty Aleksander Zniszczoł. Jakie osiągi uzyskają w kolejnych konkursach Pucharu Świata? Typy na swoich faworytów możesz postawić w LV BET! Legalny bukmacher udostępnia szeroki wybór rynków na wszystkie zawody najlepszych skoczków narciarskich na świecie. Poznasz je w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej bukmachera. Tam też postawisz swoje kupony na występy polskiej kadry.

Obstawianie skoków narciarskich w LV BET

Barwna postać trenera polskich skoczków to jedno, a osiągi zawodników w zawodach Pucharu Świata to drugie. Czy Thomas Thurnbichler będzie w stanie poprowadzić swoich podopiecznych po najważniejsze odznaczenia? Aby postać swoje pewne typy musisz przeprowadzić dokłada analiz bukmacherską/ Ważne są historyczne wyniki, ale przedrę wszystkim informacje o obecnej formie zawodników oraz taktyce, jaką wprowadza w życie austriacki trener. Określenie szans Polaków na zwycięstwo pozwoli Ci na zminimalizowanie ponoszonego podczas typowania ryzyka i postawienie pewnych kuponów bukmacherskich na skoki narciarskie w LV BET!