Rajd Węgier 2024 - eliminacje samochodowych ME | LV BET Blog

RAJDOWE MISTRZOSTWA EUROPY: RAJD WĘGIER 2024

Pierwsza runda sezonu FIA ERC 2024 rozegrana zostanie na trzynastu odcinkach specjalnych Rajdu Węgier. Zawody te ukażą swoją nową odsłonę. Jak będzie wyglądało to wydarzenie i kto weźmie w nim udział? Poznaj najważniejsze informacje o ERC i obstawiaj Rajd Węgier 2024 w LV BET!

ERC RAJD WIĘGIER – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Rajd Węgier 2024 - eliminacje samochodowych ME | LV BET BlogRajd Węgier w kalendarzu europejskiego czempionatu to już stały punkt. W tym roku jednak zawodnicy i kibice zobaczą całkiem nowe wydanie tej imprezy. Przy okazji piątej edycji organizatorzy postanowili zmienić i nawierzchnię, po której ścigać się będą załogi, i region. W 2024 r. wyścig ERC będzie szutrowym Veszprem Rallye z historią sięgającą połowy lat 80. ubiegłego stulecia.

Rajd Węgier, w obecnym formacie, po raz pierwszy rozegrano w 2018 r. Nosił on nazwę Rajd Nyíregyháza i był eliminacją mistrzostw Węgier. Impreza organizowana była przez Magyar Nemzeti Autósport Szövetség. Pierwsze zawody składały się z 17 oesów o łącznej długości 223 km. Najszybszy był na nich Andras Hadikk. Rok później węgierska impreza zastąpiła Rajd Akropolu i została eliminacją Mistrzostw Europy. Był to pierwszy raj od 2003 r., który otrzymał taką rangę (po Rajdzie Feherver). W zawodach triumfował Frigves Turan

Rajdowe Mistrzostwa Europy 2024 będą 72. sezonem European Rally Championship. Tegoroczne zmagania będą składały się z ośmiu rajdów, dokładnie tylu samo, co w poprzednim roku.

Do kalendarza kierowców powrócił po kilku latach Rajd Estonii. Zaplanowano też dwie nowe imprezy – Rali Ceredigion i Rajd Śląska (który zastąpił Rajd Polski). Władze ERC zrezygnowali z portugalskiego Rally Serras de Fafe e Felgueiras oraz Rajdu Lipawy.

TRASY I ETAPY PODCZAS RAJDU WĘGIER

Rajd Węgier 2024 w Veszprem otworzy nowy sezon FIA ERC w dniach 12-14 kwietnia 2024 r. Kierowcy będą mieli do przejechania trzynaście oesów o łącznej długości niespełna 193 kilometrów.

Rywalizację poprzedzi odcinek kwalifikacyjny Gyartelep (4,60 km), zaplanowany na piątek. Po ceremonii startu, również w piątek, odbędzie się superoes Kiralyszentistvan (2,05 km).

W sobotę zaś zaplanowane są dwie pętle po trzy odcinki każda. Kierowcy powtórzą próby: Hegyesd [(15,30 km), Kisloter (27,40 km) oraz Varpalota (8,40 km). Identyczna rywalizacja zaplanowana jest na niedzielę. Rajdówki dwukrotnie przemierzą oesy Iszka (15,34 km), Tes (10,25 k) i Nagyloter (18,50 km), w drugim przejeździe stanowiącym Power Stage.

ZWYCIĘZCY POPRZEDNICH EDYCJI RAJDU WĘGIER

Kto stawał na podium rywalizacji ERC na Węgrzech?

2018 r., Rajd NyiregyhazaAndras Hadik / Attila Deak (Ford Fiesta R5)

2019 r. Rajd WęgierFrigyes Turan / Laszlo Bagameri (Skoda Fabia R5)

2020 r., Rajd WęgierAndreas Mikkelsen / Ola Floene (Skoda Fabia Rally2 evo) – 2021 r., Rajd Węgier – Mads Ostberg / Torstein Eriksen

2023 r. Rajd WęgierMads Ostberg / Patrik Barth (Citroen C3 Rally2)

UCZESTNICY WYŚCIGU ERC NA WĘGRZECH W 2O24 ROKU

Najważniejsza informacja dotycząca kierowców, którzy wezmą udział w zmaganiach ERC dotyczy rezygnacji zrezygnowali z wyboru przez kierowców pozycji startowej przed pierwszym etapem rywalizacji. Decyzję taką podjęli włodarze Rajdowych Mistrzostw Europy.

Odcinek kwalifikacyjny na stałe dołączył do formatu rajdowego weekendu w 2014 r. i od tej pory towarzyszył każdej rundzie FIA ERC. Czołowe załogi odcinka kwalifikacyjnego, zwykle pierwsza piętnastka, wybierały sobie pozycję na trasie.

W zbliżającym się sezonie kolejność startowa wynikać będzie bezpośrednio z rezultatów kwalifikacji. Podczas rund asfaltowych rajdówki Rally2 wyjadą na trasę pierwszego etapu zgodnie z ich wynikami. Podczas rajdów szutrowych jednak kolejność zostanie odwrócona; najszybsi na odcinku kwalifikacyjnym będą mieli korzystną dla siebie, odległą pozycję.

Wciąż jeszcze nie znamy dokładnej listy uczestników zmagań o mistrzostwo Europy. Swój udział potwierdzili już Efren Llarena i Sara Fernandez, mistrzowie Europy z 2022 r. Zawodnik stwierdził, że „zresetował się” ostatnim sezonie i jest gotowy do walki o pozycje lidera na Starym Kontynencie. Efren Llarena i Sara Fernandez mają za sobą trudny sezon. W ośmiu startach tylko raz stanęli na podium. 28-latek nie przedstawił oficjalnie swoich planów, ale zdradził, że mają być one związane z występami w FIA ERC.

Do cyklu ma przystąpić także Mikko Heikkila. 32-latek związał się z włoską stajnią Step Five Motorsport. Oprócz tego zawodnik ma zaliczyć program w szutrowych mistrzostwach Italii. Jego pilotem będzie Kristian Temonen. Team sezon 2024 pokona autem Toyota GR Yaris Rally2.

Oficjalna lista kierowców ERC:

  • Yoann Bonato (Francja)
  • Benjaminn Boulloud (Francja),
  • Mathieu Franceschi (Franncja)
  • Jules Escartefigue (Francja)
  • Mikko Heikkila (Finlandia)
  • Kristiann Temonen (Finlandia)
  • Andrea Mabellini (Włochy)
  • Virginia Lenzi (Włochy)

POLSCY KIEROWCY NA STARCIE ERC

Wciąż nie wiemy, kto będzie reprezentował Polskę w European Rally Championship. W ubiegłym sezonie 12. W klasyfikacji generalnej był Mikołaj Marczyk, 22. zaś Grzegorz Grzyb. W Rally di Roma Capitale ścigali się też Aleksiej Łukjaniuk czy Jarosława Kołtun.

KALENDARZ RAJDU WĘGIER 2024

12 kwietnia 2024 r. – godz. 11.00 – Dojazdówka – 4,6 km

Etap 1 – 13 kwietnia 2024 r.

Etap Trasa Długość trasy
OS 1 SSS Királyszentistván 2,05 km
OS 2 Hegyesd 1 15.3 km
OS 3 Kislőtér 1 27,4 km
OS 4 Várpalota 1 8,4 km
OS 5 Hegyesd 2 15,3 km
OS 6 Kislőtér 2 27,4 km
OS 7 Várpalota 2 8,4 km

Etap 2 – 14 kwietnia 2024 r.

Etap Trasa Długość trasy
OS 8 Iszka 1 15,34 km
OS 9 Tés 1 10,25 km
OS 10 Nagylőtér 1 18,5 km
OS 11 Iszka 2 15,34 km
OS 12 Tés 2 10,25 km
OS 13 Nagylőtér 2 18,5 km

OBSTAWIANIE RAJDU WĘGIER W LV BET

Najlepsze samochody, prędkość, emocje – to oferuje każdy wyścig rajdowy! Aby postawić pewne kupony na Rajd Węgier i inne wydarzenia tego cyklu podstawą jest dokładna analiza. Przed rozpoczęciem zmagań sprawdź, kto weźmie udział w wyścigach ERC, jakim samochodem pojadą teamy, jakie mają cele na najbliższe starty. Porównanie szans na trasie pozwoli Ci na postawienie pewnych typów bukmacherskich. Pamiętaj, żeby sprawdzić też opinie ekspertów oraz znawców tematu – to nieocenione źródło wiedzy o wyścigach samochodowych!

TYPY I ZAKŁADY BUKMACHERSKIE NA RAJDOWE WYŚCIGI SAMOCHODOWE W LV BET 

Zmagania europejskich rajdowców mają wielbicieli na całym świecie. Teamy ścigają się zarówno po szutrach, jak i na asfalcie. Sportowcy ERC podejmują wyzwanie na trasie, a Ty możesz rozpocząć rywalizację w zakładach bukmacherskich LV BET. W serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej postawisz swoje szczęśliwe kupony. Przeważnie będziesz mógł wskazać najszybszego kierowcę czy zwycięski team. Swoje typy postawisz wykorzystując atrakcyjne kursy bukmacherskie, ale też ciekawe promocje. Podejmij wyzwanie i rozpocznij swój wyścig o wygraną w LV BET!