WRC: Rajd Estonii 2023

WRC: Rajd Estonii 2023

Estońskie szutry znów zaatakują najlepsi kierowcy wyścigowi świata! W lipcu odbędzie się tam kolejna edycja Rajdu Estonii. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje o tej rywalizacji, dzięki którym z łatwością postawisz swoje typy bukmacherskie na Rajd Estonii i wyścigi samochodowe WRC w zakładach LV BET. Kto w tym roku wygra rajdowe mistrzostwa świata?

Rajd Estonii – co trzeba wiedzieć?

Rajd Estonii organizowany od 2010 r. Baza początkowo znajdowała się w mieście Otepaa. Kierowcy mają do pokonania szutrowe trasy. Od czasu inauguracji rajd zawody te są jedną z eliminacji mistrzostw Estonii, w latach 2012-2013 również jedną z eliminacji mistrzostw Łotwy, a od 2014 r. stanowi jedną z eliminacji mistrzostw świata, czyli WRC.

W tym roku kierowcy ścigać się będą w dniach 20-23 lipca. Baza Rajdu Estonii znajduje się w drugim co do wielkości mieście tego kraju, czyli Tartu.

To bardzo techniczne zmagania. Trasa prowadzi po szutrowych, szybkich drogach, które miejscami są niezwykle wąskie. Jest ona dość płaska, chociaż na słynnej hopie Alakula rajdówki skaczą nawet 40 metrów.

Gdzie odbędzie się rajd?

Kierowcy WRC wystartują z Tartu. Do przejechania będą mieli w sumie 24 OESy, których łączna długość wyniesie 1484,22 km.

Wcześniejsze edycje Rajdu Estonii

Po raz ostatni Rajd Estonii rozegrany był w 2022 r. Była to 12. edycja WRC Rally Estonia i 7. runda w sezonie. Zawody odbyły się w dniach 14 – 17 lipca 2022 roku. Rajd składał się z 24 odcinków specjalnych. Do rywalizacji podeszły 42 załogi. W mistrzowskich zmaganiach zawodnicy ścigali się w klasach: WRC, WRC2 i WRC3. Kto stawał na podium Rajdu Estonii WRC w ubiegłych latach?

2020 r.

 1. miejsce – Ott Tanak / Martin Jarveoja
 2. miejsce – Craig Breen / Paul Nagle
 3. miejsce – Sebastien Ogier / Julien Ingrassia

2021 r.

 1. miejsce – Kalle Rovanpera / Johnne Halttunen
 2. miejsce – Craig Breen / Paul Nagle
 3. miejsce – Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe

2022 r.

 1. miejsce – Kalle Rovanpera / Johnne Halttunen
 2. miejsce – Elfyn Evans / Scott Martin
 3. miejsce – Ott Tanak / Martin Jarveoja

Harmonogram Rajdu Estonii

Etap 1

14-15 lipca 2023 r.

140,84 km

Etap 2

16 lipca 2023 r.

95,40 km

Etap 3

17 lipca 2023 r.

78,02 km

Uczestnicy Rajdu Estonii

Po czwartym rajdzie w sezonie WRC niespodziewanie przewodzi Sébastien Ogier (Toyota Gazoo Racing). Francuz w tym roku (podobnie jak w poprzednim) startuje jedynie w wybranych rundach.  Dwie zdecydowane wygrane w dwóch startach i dobry występ w Chorwacji, przyniosły mu pierwsze miejsce w klasyfikacji. Na drugim miejscu obecnie znajduje się Elfyn Evans, który ma taką samą liczbę punktów co lider. Najniższe miejsce na podium zajmuje Kalle Rovanpera.

Klasyfikacja generalna WRC 2023:

 1. Sebastien Ogier (Toyota Gazoo Racing WRT) – 69 pkt.
 2. Elfyn Evans (Toyota Gazoo Racing WRT) – 69 pkt.
 3. Kalle Rovanpera (Toyota Gazoo Racing WRT) – 68 pkt.
 4. Ott Tanak (M-Sport Ford WRT) – 65 pkt.
 5. Thierry Nauville (Hyundai Shell Mobis WRT) – 58 pkt.
 6. Esapekka Lappi (Hyundai Shell Mobis WRT) – 31 pkt.
 7. Craig Breen (Hyundai Shell Mobis WRT) – 19 pkt.
 8. Takamoto Katsuta (Toyota Gazoo Racing WRT) – 18 pkt.
 9. Dani Sordo (Hyundai Shell Mobis WRT) – 17 pkt.
 10. Pierre-Louis Loubet (M-Sport Ford WRT) – 14 pkt.
 11. Olivier Solberg – 9 pkt.
 12. Gus Greensmith – 8 pkt.
 13. Emil Lindhol – 6 pkt.
 14. Yohan Rossel – 6 pkt.
 15. Nikolay Gryazin – 3 pkt.
 16. Ole Christian Veiby – 2 pkt.
 17. Sami Pajari – 1 pkt.
 18. Kajetan Kajetanowicz – 1 pkt.

Jednym z faworytów rywalizacji WRC na estońskich trasach jest Ott Tanak. Kierowca ten zna szutry jak własną kieszeń i jest zdecydowanym lokalnym faworytem.  Po domowy triumf sięgnął ostatnio w sezonie 2020, później dwukrotnie wyprzedził go Kalle Rövanpera.

Obstawianie Rajdu Estonii w LV BET

Rajdowe Mistrzostwa Świata to bardzo widowiskowy sport. Rajdy WRC rozgrywane są w najpiękniejszych zakątkach ziemi, a do tego każdy z nich jest wyjątkowym sprawdzianem dla kierowców. Rajd Estonii to rywalizacja po szutrze, wśród lasów. To istotna informacja dla każdego typera. Zawodnik, który preferuje asfalt, nie będzie faworytem tych zmagań. Jest to jedna z kluczowych informacji podczas pewnego obstawiania w LV BET! Warto też sprawdzić wyniki wcześniejszych zawodów – zarówno rajdy rozgrywane w tym samym sezonie oraz w poprzednich edycjach WRC. Dokładna analiza i wyciagnięcie trafnych wniosków pozwoli Ci na zminimalizowanie ryzyka i wygraną w LV BET!

Typy i zakłady bukmacherskie na WRC: Rajd Estonii w LV BET

Kto wygra rajd? Który kierowca sięgnie po mistrzostwo WRC 2023? To tylko niektóre typy bukmacherskie dostępne w zakładach LV BET! Poznaj wszystkie możliwości w ofercie dostępnej w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a przefiltrujesz ofertę do tej interesującej i postawisz swoje szczęśliwe kupony na wszystkie rajdy WRC, w tym zawody w Estonii.