WRC: Rajd Sardynii

WRC: Rajd Sardynii

Jeszcze rok temu nie było wiadomo, czy Rajd Sardynii będzie nadal rozgrywany. Zapadł jednak decyzja, że pozostanie on w kalendarzu WRC do 2025 r.! Mało tego – kultowa impreza obchodzi w tym roku jubileuszową edycję. Kto zapisze się w historii 20. edycji Rajdu Sardynii? Poznaj najważniejsze informacje, dzięki którym postawisz swoje pewne typy bukmacherskie na rajdy samochodowe w LV BET!

Rajd Sardynii – co trzeba wiedzieć?

Rajd Sardynii jako runda mistrzostw świata rozgrywana jest na śródziemnomorskiej wyspie od 2004 r. Tylko raz, w 2010 r., nie zagościła tam rajdowa czołówka. Zawody były za to częścią Intercontinental Rally Challenge.

W ostatnich latach coraz częściej mówiło się, że włoska runda powinna być rozgrywana nie na Sardynii, a na kontynencie. Dyskusja o tym i o przedłużeniu kontraktu Automoble Club d’Italia z promotorem WRC trwała jeszcze w ubiegłym roku. Zapadła jednak decyzja, że przez najbliższe trzy lata światowy czempionat będzie rywalizował w niezmienionym miejscu.

A już w tym roku, w dniach 1-4 czerwca 2023 r., odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja imprezy. Baza będzie zlokalizowana w miasteczku Olbia. Wcześniej zapowiedziano, że będzie przeniesiona ona na zachodnią część wybrzeża wyspy, do miasta Alghero. Tak się jednak nie stanie.

W dotychczasowej historii Rajdu Sardynii najczęściej wygrywali (po cztery razy) Sebastien Loeb i Daniel Elena oraz Sebastien Ogier i Julien Ingrassia.

Czym są rajdowe samochodowe mistrzostwa świata?

World Rally Championship, w skrócie znane jako WRC, to najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych. Uczestnicy walczą o trzy tytuły rajdowego mistrza świata: kierowców, pilotów i konstruktorów. Zawody odbywają się co roku. W każdym cyklu rozgrywanych jest od kilku do kilkunastu rund. Najlepsi zawodnicy zbierają w nich punkty, które są sumowane. Zdobywca największej ich liczby zgarnia tytuł.

W 2023 r. rozegranych będzie 13 wydarzeń na 5 kontynentach. Rywalizacja rozpoczęła się podczas Rajdu Monte Carlo (Monako) 19-22 stycznia 2023 r. Pierwszym zwycięzcą został Sebastien Ogier. W Rajdzie Szwecji (9-12 lutego 2023 r.) triumfował zaś Ott Tanak. Mistrza WRC 2023 r. poznamy 19 listopada 2023 r. podczas Rajdu Japonii.

Gdzie odbędzie się rajd?

Podczas szóstej tegorocznej rundy WRC, czyli Rajdu Sardynii, na kierowców czeka wyjątkowo ciekawa trasa. Wprowadzono wiele mniejszych oraz większych zmian. Główną będzie przeniesienie bazy na wschodnie wybrzeże do miasta Olbia, które gościło WRC w latach 2014-2020. Rajdówki przejadą przez niemal 50-kilometrowy odcinek specjalny! W sumie podczas tegorocznej edycji zaplanowanych jest 19 odcinków specjalnych o długości nieco ponad 334 kilometrów oesowych.

Wcześniejsze edycje Rajdu Sardynii

W ubiegłorocznej edycji włoskiej rywalizacji najszybszy był Ott Tanak z pilotem Martinem Jarvoia. W 2021 r. triumfował Sebastien Ogier piotowany przez Juliena Ingrassia, a w dwóch wcześniejszych rajdach Sardynii niepokonany był duet Dani Sordo – Carlos del Barrio.

Harmonogram Rajdu Sardynii

Rywalizacja na sardyńskiej wyspie rozpocznie się w 1 czerwca 2023 r., kiedy to rozegrany zostanie Shakedown (Loiri Porto San Paolo o długości 2,89 km), a następnie OS1 (Cabbu Abbaso długości 3,23 km), znany kierowcom i kibicom z poprzedniej edycji rajdu. Drugiego dnia zaplanowano sześć odcinków specjalnych podzielonych na dwie pętle. Rozpoczynać je będzie odcinek, który otworzył pierwszy w historii Rajd Sardynii w 2004 r. – Tantariles (długość 10,66 km). Kolejny zaś będzie najdłuższym oesem w całym rajdzie. Mowa o Monte Lerno, który specjalnie na jubileuszową edycję wydłużony został do aż 49,92 km! Obie pętle zakończy próba Terranova (13,62 km).

Najdłuższym dniem rajdu pod względem ilości rozegranych odcinków specjalnych będzie sobota. Do przejechania będą dwie pętle złożone z odcinków: Coiluna-Loelle (16,33 km), Su Filigosu (19,49 km), Erula – Tula (22,26 km) i Tempio Pausania (10,09 km).

Niedziela, czyli dzień kończący zmagania, tradycyjnie nie będzie obfitował w liczbę oesów do przejechania. Te będą dokładnie dwa: Arzachena Braniatogghiu (15,25 km) oraz Aglientu (7,79 km). Drugi przejazd będzie Power Stage. Po jego zakończeniu poznamy zwycięzców Rajdu Sardynii 2023!

Uczestnicy Rajdu Sardynii

W dwóch pierwszych rajdach tegorocznej rywalizacji WRC wystąpiło 15 kierowców. Klasyfikacja WRC 2023:

 1. Kalle Rovanpera – 46 pkt.
 2. Thierry Neuville – 32 pkt.
 3. Sebastien Loeb – 27 pkt.
 4. Gus Greensmith – 20 pkt.
 5. Sebastien Ogier – 19 pkt.
 6. Takamoto Katsuta – 18 pkt.
 7. Craig Breen – 16 pkt.
 8. Esapekka Lappi – 15 pkt.
 9. Andreas Miikkelsen – 12 pkt.
 10. Oliver Solberg – 8 pkt.
 11. Ott Tanak – 5 pkt.
 12. Ole Chriistian Veiby – 4 pkt.
 13. Elfyn Evans – 4 pkt.
 14. Erik Cais – 2 pkt.
 15.  Jari Huttunen – 2 pkt.

Obstawianie Rajdu Sardynii w LV BET

Który kierowca wygra Rajd Sardynii? Śledź zmagania zawodników również podczas innych zawodów, które znajdziesz w kalendarzu WRC. Im więcej informacji uzyskasz o zawodnikach tym łatwiej będzie Ci wskazać zwycięzcę kolejnych zawodów rozgrywanych na Sardynii. Dobra analiza to podstawa pewnego typowania w zakładach bukmacherskich.

Typy i zakłady bukmacherskie na WRC: Rajd Sardynii w LV BET

Swoje typy bukmacherskie na wszystkie rajdy WRC, w tym na Rajd Sardynii postawisz u legalnego bukmachera LV BET. Jest to możliwe w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje szczęśliwe kupony. Wskaż zwycięzcę i wygrywaj w LV BET!