Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC: Rajd Estonii

Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC: Rajd Estonii

Trzy dni w WRC Rally Estonia to ekscytujące i techniczne odcinki specjalne. Zawodnicy powalczą o kolejne punkty w klasyfikacji generalnej, ale też rywalizacja o mistrzostwo Estonii. Poznaj rajdowe mistrzostwa świata i postaw swoje typy bukmacherskie w LV BET!  

Seria Rajdowych Mistrzostw Świata obchodzi w tym roku swoje 50-lecie! Rajd Estonii jest częścią tego niecodziennego sezonu. Śledź wyścigi na bieżąco i obstawiaj występy najlepszych kierowców rajdowych w zakładach bukmacherskich LV BET!

Rajdowe mistrzostwa świata

Złoty sezon Mistrzostw Świata w 2022 r. rozpoczął się – podobnie jak ten pierwszy w 1973 r. – od Rajdu Monte Carlo. Znów w kalendarzu znalazło się 13 rajdów. Rajd Estonii rozgrywany jest jako siódmym.

Sezon 2022 WRC terminarz:

 • Rajd Monte Carlo (20-23 stycznia) – Sebastien Loeb
 • Rajd Szwecji (24-27 lutego) – Kalle Rovanpera
 • Rajd Chorwacji (21-24 kwietnia) – Kalle Rovanpera
 • Rajd Portugalii (19-22 maja) – Kalle Rovanpera
 • Rajd Sardynii (2-5 czerwca) – Ott Tanak
 • Rajd Safari w Kenii (23-26 czerwca)  
 • Rajd Estonii (14-17 lipca) 
 • Rajd Finlandii (4-7 sierpnia)  
 • Rajd Belgii (18-21 sierpnia)  
 • Rajd Akropolu (8-11 września) 
 • Rajd Nowej Zelandii (28 września – 2 października)  
 • Rajd Katalonii (20-23 października)  
 • Rajd Japonii (10-13 listopada)

Ostatnia impreza w kalendarzu WRC, czyli Rajd Japonii to nowość w kalendarzu tegorocznych wyścigów. Finał rozegrany będzie na wyspie Honshu. Baza rajdu znajdzie się w Nagoya. Zawodnicy przejadą po asfalcie, po krętych, górskich drogach. Po raz ostatni kierowcy ścigali się tam w 2010 r. Triumfował Sebastien Ogier. Po zakończeniu tej rywalizacji poznamy nowego mistrza WRC.

Klasyfikacja kierowców WRC 2022:

 1. Kalle Rovanpera
 2. Thierry Neuville
 3. Craig Breen
 4. Sebastien Loeb
 5. Ott Tanak
 6. Takamoto Katsuta
 7. Gus Greensmith
 8. Sebastien Ogier
 9. Elfyn Evans
 10. Esapekka Lappi

World Rally Championship

WRC, czyli World Rally Championship to najwyższa klasa rywalizacji w rajdach samochodowych. Jest corocznym cyklem, w którym uczestnicy rywalizują o tytuł rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Zawody organizuje FIA. Wszyscy zawodnicy muszą posiadać międzynarodową licencję rajdową.

Podczas każdego sezonu kierowcy zbierają punkty za uczestnictwo. Zwycięzca dostaje 25 pkt. a kolejne pozycje premiowane są: 18 pkt., 15 pkt., 13 pkt., 10 pkt., 8 pkt., 6 pkt., 4 pkt oraz 2 pkt. Za dziesiątą lokatę zawodnik otrzymuje 1 pkt. Podczas rajdów rozgrywany jest również odcinek specjalny, tak zwany Power Stage. Jest on dodatkowo punktowany: 5 pkt., 4 pkt., 3 pkt., 2 pkt. 1 pkt.

Najwięcej mistrzowskich tytułów na koncie ma Sebastien Loeb (9 zwycięstw) oraz Sebastien Ogier (8 tytułów). Pierwszy z nich triumfował po raz ostatni w 2012 r. Od tej pory tylko w 2019 r. zwyciężył Ott Tanak, a od 2013 r. niepokonany jest Sebastien Ogier.

Rajd Estonii 2022

WRC Rally Estonia rozegrany będzie w dniach 14-17 lipca 2022 r. Rajd rozpocznie się w czwartek wieczorem przejazdem przez odcinek testowy Abissaare (6,23 km). Tego samego wieczora wszystkie pary biorące udział w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Estonii rozpoczną ceremonię otwarcia w Centrum Tartu. Etap otwierający rajd poprowadzi w pobliżu Estońskiego Muzeum Narodowego, w parku Raadimõisa. Superoes ERM będzie miał długość 1,66 km.  W piątek, oprócz legendarnych odcinków Rajdu Estonii, na zawodników czekać będą odcinki w pobliżu jeziora Peipus. Po raz pierwszy kierowcy pojechali tamtędy rok temu. W sumie do pokonania będą mieli osiem osesów. Na ich trasie kierowcy zmierzą się z próbami: Peipsiaare (24,35 km), Mustvee (17,09 km), Raanitsa (21,45 km) oraz Vastsemoisa (6,70 km).

W sobotę rajd ruszy w kierunku południowej Estonii. Rajdówki przejadą dwa razy odcinki: Elva (11,73 km), Maekula (10,27 km), Otepaa (17,08 km) i Neeruti (7,79 km). Po tym powtórzą superoes ERM. Na zakończenie wyścigu w niedzielę rajdówki przejadą odcinkiem specjalnym Kambja o długości 15,95 km, czyli tegorocznym WRC Rally Estonia Powerstage. Oprócz tego zaplanowane są oesy Raddi (6,58 km) i Kanepi (16,48 km). Finisz odbędzie się nad malowniczymi jeziorami Leigo, a podium Powerstage znajdzie się na wyspie Leigo. W tym roku Rajd Estonii WRC będzie miał łącznie 24 odcinki specjalne. Kierowcy pokonają około 323,76 kilometrów na odcinkach specjalnych. Zwycięzca WRC Rally Estonia 2022 zostanie nagrodzony na podium WRC Rally Estonia na Placu Ratuszowym w Tartu.

Po raz pierwszy zobaczyć nowe samochody hybrydowe Rally1 rywalizujące w Estonii.

Zakłady bukmacherskie na Rajdowe mistrzostwa świata WRC i Rajd Estonii w LV BET

Rajdy WRC to emocje na najwyższym poziomie! Teraz możesz je poczuć we własnym domu! Oglądaj wyścigi samochodowe i obstawiaj ich wyniki online. Szerokie możliwości typowania znajdziesz w LV BET. Swoje szczęśliwe kupony szybko postawisz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera. Możesz obstawiać poszczególne imprezy, w tym Rajd Estonii 2022. Oglądaj poczynania zawodników, sprawdzaj wyniki. Dzięki temu przygotujesz się do typowania. Skorzystaj z oferty zakładów bukmacherskich LV BET i postaw swoje typy na Rajd Estonii!