WRC: Rajd Akropolu

WRC: Rajd Akropolu

Już we wrześniu ruszy kolejna edycja wyścigów WRC Rajd Akropolu. Wiadomo, że impreza ta zostanie w kalendarzu rajdowców na kolejne dwa lata. Promotor podpisał kontrakt na organizację imprezy w dwóch kolejnych sezonach, 2024-2025. W tym roku odbędzie się wyjątkowa edycja zawodów – rajd rozgrywany w Grecji obchodzi okrągłą, siedemdziesiątą rocznicę. Jak będzie ona wyglądała? Poznaj najważniejsze informacje o rajdzie i postaw swoje typy bukmacherskie na WRC w LV BET.

Rajd Akropolu 2023- co trzeba wiedzieć?

Rajd Grecji czy Akropolu, znany oficjalnie Acropolis Rally of Greece to rajd samochodowy organizowany w środkowej Grecji w okolicach miasta Lamia. Tradycyjnie rajdowcy mają do przejechania trasę o długości około 1200 km, chociaż czasami nawet 1600 km, podzieloną na odcinki specjalne i łączące je odcinki dojazdowe.

Po raz pierwszy Rajd Grecji odbył si w 1951 r. Rundą eliminacyjną Rajdowych Mistrzostw Świata jest zaś od 1973 r. Od tej pory kierowcy mają do pokonania szutrowe nawierzchnie.

Rekordowa liczba zwycięstw w rajdzie Akropolu należy do Colina McRae. Kierowca wygrał ten rajd 5 razy.

Poprzednie edycje rajdu

Rajd Akropolu 2022, czyli 66. EKO Acropolis Rally of Gods rozegrany był w dniach 8 – 11 września 2022 r. Była to dziesiąta runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Trasa podzielona była na 16 odcinków specjalnych.

Rajd Grecji 2022 rozpoczął się w czwartek wieczorem specjalnym odcinkiem o długości 1,95 km na Stadionie Olimpijskim w Atenach. Był to wyścig równoległy, w którym dwa samochody jechały obok siebie.

W piątek rano zawodnicy wyruszyli Przejechali przez odcinek Loutraki, Harvati, następnie poprowadziła na północ do Lamii przez etapy w Dafni, Livadia i Bauxites. Sześć etapów miała łącznie 108,31 km. Drugi etap był najdłuższy i obejmował niecałe 150 km. Były to dwie pętle po trzy etapy na zachód od Lamii. Odcinek Pyrgos miał 33,20 km i był najdłuższym podczas w całym rajdzie. Niedzielny finał składał się z zaledwie trzech etapów o długości 45,06 km.

Rajd Akropolu 2023 trasa

Obecnie jeszcze nie jest znana dokładna trasa Rajdu Akropolu 2023. Organizatorzy ogłoszą jeszcze latem.

Rajd Akropolu 2023 uczestnicy

Jedną z najważniejszych informacji dotyczących tegorocznej rywalizacji jest zakończenie kariery przez Jourdana Serderidisa. Kierowca ogłosił, że po domowym Rajdzie Akropolu 2023 zakończy swoją karierę w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Klasyfikacja generalna WRC 2023:

 1. Sebastien Ogier (Toyota Gazoo Racing WRT) – 69 pkt.
 2. Elfyn Evans (Toyota Gazoo Racing WRT) – 69 pkt.
 3. Kalle Rovanpera (Toyota Gazoo Racing WRT) – 68 pkt.
 4. Ott Tanak (M-Sport Ford WRT) – 65 pkt.
 5. Thierry Nauville (Hyundai Shell Mobis WRT) – 58 pkt.
 6. Esapekka Lappi (Hyundai Shell Mobis WRT) – 31 pkt.
 7. Craig Breen (Hyundai Shell Mobis WRT) – 19 pkt.
 8. Takamoto Katsuta (Toyota Gazoo Racing WRT) – 18 pkt.
 9. Dani Sordo (Hyundai Shell Mobis WRT) – 17 pkt.
 10. Pierre-Louis Loubet (M-Sport Ford WRT) – 14 pkt.
 11. Olivier Solberg – 9 pkt.
 12. Gus Greensmith – 8 pkt.
 13. Emil Lindhol – 6 pkt.
 14. Yohan Rossel – 6 pkt.
 15. Nikolay Gryazin – 3 pkt.
 16. Ole Christian Veiby – 2 pkt.
 17. Sami Pajari – 1 pkt.
 18. Kajetan Kajetanowicz – 1 pkt.

Klasyfikacja generalna WRC 2022:

 1. Toyota Gazoo Racing World Rally Team
 2. Hyundai Shell Mobis World Rally Team
 3. M-Sport Ford World Rally Team

Zwycięzcy poprzednich Rajdów Akropolu

Kto stawał na podium wcześniejszych rywalizacji w Grecji?

2021 r., 65. EKO Acropolis Rally of Gods

 1. miejsce – Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen
 2. miejsce – Ott Tanak / Martin Jarveoja
 3. Sebastien Ogier / Julien Ingrassia

2022 r., 66. EKO Acropolis Rally of Gods

 1. miejsce – Thierry Nauville / Martiin Wedaeghe
 2. miejsce – Ott Tanak / Martin Jarveoja
 3. Dani Sordo / Candido Carrera

Rajd Akropolu 2023 harmonogram

Rajd Grecji 2023 rozpocznie się w czwartek 7 września 2023 r., zaś zakończy w niedzielę 10 września. Organizatorzy nie ogłosili jeszcze dokładnego harmonogramu rajdu. Można spodziewać się, że będzie on podobny jak w ubiegłej edycji. Kierowcy wystartują po raz pierwszy w czwartek wieczorem. Tego dnia również odbędzie się prezentacja załóg biorących udział w zmaganiach WRC.

Obstawianie Rajdu Akropolu 2023 w LV BET

Rajd Akropolu Grecja el. samochodowych MŚ – kto wygra w tym roku? Który zawodnik zdyskwalifikuje pozostałych? Aby wskazać pewnych zwycięzców warto wcześniej przeprowadzić dokładną analizę bukmacherską. To dzięki niej określisz możliwości zawodników i wskażesz tych najlepszych. Warto też na bieżąco śledzić kolejne rajdy. Kraksy, awarie samochodów, ale też gorsza forma kierowców znacząco wpływają na osiągane przez teamy wyniki. Zakład na zwycięzcę to typ, który otrzymasz na każde zawody. Przez cały sezon możesz też obstawiać przyszłego mistrza świata.

Zakłady na Rajd Akropolu 2023 w LV BET

Rajdy WRC możesz obstawiać w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET. To bardzo intuicyjne miejsca, w których bez problemu przefiltrujesz dostępną ofertę i znajdziesz tę interesującą. Poznasz dostępne rynki i kursy bukmacherskie. Skorzystaj z tych najbardziej atrakcyjnych! Legalny bukmacher oferuje też ciekawe promocje i bonusy, a na blogu sportowym LV BET poznasz zapowiedzi zbliżających się wydarzeń oraz najważniejsze informacje o zbliżających się rywalizacjach, które pomogą Ci postawić pewne typy w zakładach bukmacherskich LV BET! Przyłącz się do rywalizacji w Acropolis Rally WRC już dziś!