WRC: Rajd Portugalii

WRC: Rajd Portugalii

Kurz, upał i szutrowe drogi między skałami – tak właśnie będzie wyglądała kolejna edycja Vodafone Rally de Portugal! Wyścig WRC to wydarzenie, którego nie możesz przegapić. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje o tym wydarzeniu, dzięki którym bez problemu wskażesz zwycięzców w zakładach bukmacherskich LV BET.

Rajd Portugalii – co trzeba wiedzieć?

Rajd Portugalii, oficjalnie nazywany Rally de Portugal, jest kolejną odsłoną WRC w 2023 r. Co roku rozgrywany jest w okolicach Algavre. Po raz pierwszy kierowcy pojechali w tych okolicach w 1968 r., a od 1973 r. zawody te są eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata (oprócz lat 2022-2006). Od 2007 r. powrócił do kalendarza w cyklu dwuletnim. Na początku był to rajd rozgrywany na mieszanej nawierzchni asfaltowo-szutrowej, jednak obecnie jego trasa biegnie wyłącznie po szutrze.

Impreza ta została pięciokrotnie nagrodzona trofeum najlepszego rajdu świata, a w 2000 r. uzyskał nagrodę najlepszego rajdu roku.

Czym są rajdowe samochodowe mistrzostwa świata?

World Rally Championship, czyli WRC, to najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych. Uczestnicy walczą o tytuł rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów i rajdowego mistrza świata konstruktorów. Tradycyjnie roczny cykl składa się z kilku-kilkunastu rund. W 2023 r. zaplanowanych jest 13 wydarzeń na 5 kontynentach. Zmagania rozpoczęły się podczas Rajdu Monte Carlo (Monako) 19-22 stycznia 2023 r. Wygrał Sebastien Ogier. W Rajdzie Szwecji (9-12 lutego 2023 r.) triumfował Ott Tanak. Zmagania WRC zakończą się 19 listopada 2023 r. podczas Rajdu Japonii.

Za zajęcie najlepszych miejsc w każdym rajdzie teamy otrzymują punkty. rajdów rozgrywany jest również odcinek specjalny, tak zwany Power Stage, za który można dostać dodatkowe punkty: kierowca, który zdobędzie ich najwięcej, zostaje mistrzem danego roku.

Najwięcej tytułów na koncie mają Sebastien Loeb (9 zwycięstw) oraz Sebastien Ogier (8 tytułów). W 2022 r. triumfował  Fin Kalle Rovanperä.

Wcześniejsze edycje Rajdu Portugalii

Portugalia wielokrotnie otwierała szutrową część sezonu WRC. Tym razem kierowcy będą już po meksykańskich szutrach. Mimo to Półwysep Iberyjski po jest nie tylko jedną z klasycznych szutrowych rund czempionatu, ale i jedną z najciekawszych i widowiskowych.

Po raz kolejny baza rajdu znajdzie się w mieście Matosinhos, na północ od Porto. Wyścig będzie miał praktycznie identyczną trasą jak w zeszłym roku.

Harmonogram Rajdu Portugalii

 • Etap 1 – 12 maja 2023 r.
 • Etap 2 – 13 maja 2023 r.
 • Etap 3 – 14 maja 2023 r.

Uczestnicy Rajdu Portugalii

W tegorocznej rywalizacji WRC wystąpiło 15 kierowców. Obecna klasyfikacja wygląda następująco:

 1. Kalle Rovanpera – 46 pkt.
 2. Thierry Neuville – 32 pkt.
 3. Sebastien Loeb – 27 pkt.
 4. Gus Greensmith – 20 pkt.
 5. Sebastien Ogier – 19 pkt.
 6. Takamoto Katsuta – 18 pkt.
 7. Craig Breen – 16 pkt.
 8. Esapekka Lappi – 15 pkt.
 9. Andreas Miikkelsen – 12 pkt.
 10. Oliver Solberg – 8 pkt.
 11. Ott Tanak – 5 pkt.
 12. Ole Chriistian Veiby – 4 pkt.
 13. Elfyn Evans – 4 pkt.
 14. Erik Cais – 2 pkt.
 15. Jari Huttunen – 2 pkt.

Obstawianie Rajdu Portugalii w LV BET

W 2023 r. fani motosportów już raz śledzili zmagania w Portugalii. Kajetan Kajetanowicz brał udział w zawodach WRC 3. Polak okazał się bezkonkurencyjny i bez problemu zwyciężył z rywalami. Już wkrótce będziesz mógł obstawiać również wyniki majowej rywalizacji! Przed postawieniem pewnych kuponów bukmacherskich warto przeprowadzić odpowiednią analizę. Ważne są wcześniejsze wyniki, z poprzednich lat, ale też osiągane podczas ostatnich występów. Nie bez znaczenia jest forma i nastawienie kierowcy, ale też auto, którym się porusza. Niespodziewane awarie, szczególnie te trudne do wyeliminowania, mogą zaważyć na osiąganych wynikach.

Typy i zakłady bukmacherskie na WRC: Rajd Portugalii w LV BET

Zwycięzca rajdu – to podstawowy typ bukmacherski dostępny na każde zawody WRC, w tym na Rajd Portugalii. Swoje szczęśliwe kupony będziesz mógł postawić jeszcze przed rozpoczęciem tej imprezy. Dostępną ofertę zakładów bukmacherskich sprawdzisz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET. Wystarczy kilka kliknięć, a przefiltrujesz ją wyłącznie do tej interesującej. Poznasz też promocje i bonusy, dzięki którym typowanie będzie jeszcze bardziej emocjonujące. Przekonaj się o tym sam! WRC i Rajd Portugalii czekają właśnie na Ciebie w LV BET!