Kim jest Roland Garros i dlaczego turniej French Open jest nazwany jego imieniem?

Kim jest Roland Garros i dlaczego turniej French Open jest nazwany jego imieniem?

Po raz pierwszy tenisiści z Francji zmagali się w czempionacie Francji w 1891 r. Prawie 40 lat później ten sam turniej, chociaż znacznie bardziej rozbudowany, został nazwany imieniem Rolanda Garrosa. Kim on był? Dlaczego od lat to właśnie on jest patronem międzynarodowych mistrzostw Francji w tenisie? Poznaj French Open i rozpocznij swoją przygodę z obstawianiem tenisa! Postaw swoje Roland Garros zakłady bukmacherskie w LV BET!

Championnat de France – tam nazywał się rozgrywany od 1891 r. turniej we Francji na korcie trawiastym. Udział w nim wzięli tylko lokalni zawodnicy. W 1912 r. nawierzchnię zamieniona na mączkę ceglaną, a w 1925 r. dopuszczono zawodników również spoza tego kraju.

Największe zmiany wprowadzono dwa lata później. W Paryżu wybudowano nowy stadion, który nazwano imieniem Rolanda Garrosa. Jego imieniem nazwano też cały turniej – Tournoi de Roland Garros. Od 1968 r. impreza należy do wielkoszlemowych.

Kim był Roland Garros?

Eugene Adrien Roland Garros Georges urodził się 6 października 1888 r. we miejscowości Saint-Denis położonej na francuskiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim. Był on pilotem, brał udział w I wojnie światowej. Mówi się, że był pierwszym na świecie pilotem myśliwca. Sławę uzyskał co prawda jeszcze przed wojną, a dokładniej 23 września 1913 r., lecąc nad Morzem Śródziemnym z Frejus-Saint Raphael na południu Francji do Bizerty w Tunezji. Podróż trwała 7 godzin i 53 minuty. W ciągu swojego życia miał jeszcze kilka historycznych osiągnięć, m.in zmienił zastosowanie karabinu maszynowego w myśliwcach czy zastosowanie karabinu na kadłubie za śmigłem. W 1915 r. jego samolot został zestrzelony przez Niemców. Pilot przeżył, ale znalazł się po przeciwnej stronie frontu i trafił do niewoli. Uciekł dopiero zimą 1918 r. Od razu podjął służbę w lotnictwie. 5 października 1918 r. Roland Garros został postrzelony w okolicach Vouziers w Ardenach. Mimo że miał niespełna 30 lat został bohaterem narodowym, którego Francuzi cenią do dziś.

O nazwanie francuskich kortów imieniem lotnika naciskał jego przyjaciel ze szkoły, Emile Lesieura. Był on prezydentem klubu Stade Francais. Gdy reprezentacja Francji szukała terenu na budowę nowego stadionu zaproponował on użyczenie ziemi położonej niedaleko Lasu Bulońskiego i stacji metra Porte d’Auteuil. Postawił tylko jeden warunek: nazwanie kompleksu imieniem Rolanda Garrosa. Władze reprezentacji przystały na taki układ. Dziś imieniem Garrosa nazywane jest też lotnisko na wyspie Reunion oraz… seria wyposażenia samochodów firmy Peugeot.

Turniej French Open, czyli Rolanda Garrosa

Tegoroczny turniej French Open rozegrany zostanie w dniach 22 maja – 5 czerwca. Jeszcze za wcześnie, aby wskazać dokładną listę zawodników. Na pewno będzie to czołówka najlepszych zawodników z całego świata, w tym Novak Djaković. Szef francuskiego rządu Jean Castex ogłosił ostatnio, że do tej pory zniesione zostaną restrykcje związane z pandemią koronawirusa. A to oznacza, że Serb, który jest zagorzałym przeciwnikiem szczepień, będzie miał szansę na występ przynajmniej w tym wielkoszlemowym turnieju. Tym bardziej, że będzie bronił wywalczonego rok temu mistrzowskiego tytułu. Będzie to też szansa na odzyskanie przez Djokovica prowadzenia w rankingu ATP, które stracił kilka dni temu na rzecz Daniiła Miedwidiewa Podczas Australian Open zaś triumfował Rafael Nadal, który wywalczył 21 wielkoszlemowy tytuł w swojej karierze. Po dwadzieścia na koncie mają Djoković i Roger Federer. Analizując French Open wyniki można zauważyć, że rozgrywki te całkowicie zdominował Rafael Nadal. Od 2005 r. triumfował w Paryżu 13-krotnie.

Polscy kibice zaś przywołują od razu 2020 ro, gdy w. rywalizacji kobiet triumfowała Iga Świątek. Jest jedyną Polką, która triumfowała w tym turnieju. Mistrzowski tytuł w ubiegłym roku zdobyła. Barborar Krejcikova.

Zakłady bukmacherskie na turniej Rolanda Garrosa w LV BET

Turniej Rolanda Garrosa jest jednym z czterech turniejów wielkoszlemowych. Nie mogło go więc zabraknąć w ofercie LV BET! Jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji możesz postawić swoje pierwsze typy na zbliżające się mecze. Obstawianie będzie też możliwe w trakcie ich trwania, czyli w ofercie live. Postaw swoje typy i zgarnij Roland Garros nagrody, które przygotowaliśmy dla najlepszych typerów!