Poznaj najważniejsze turnieje tenisowe w historii!

Poznaj najważniejsze turnieje tenisowe w historii!

Tenis to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Uchodzi za prestiżową rozgrywkę, a najlepsi tenisiści cieszą się wielką popularnością. Najnowsze czasy przyniosły wiele zmian i ulepszeń, ale najważniejsze zasady mają korzennie jeszcze w XIV w.  Poznaj informacje i najważniejsze turnieje tenisowe. Informacje te ułatwią Ci typowanie tenisa w LV BET! Sprawdzaj na bieżąco tenis wyniki, a nic Cię nie ominie! 

Turnieje tenisowe rozgrywane są na kortach na całym świecie. Różnią się one między sobą pod wieloma aspektami. Największą różnicą dla graczy jest przede wszystkim nawierzchnia. Wyróżniamy korty z mączki ceglanej, trawiaste, o nawierzchni twardej (zazwyczaj akrylowej) oraz dywanowe. Najlepsi tenisiści mają swoje ulubione korty, na których biją rekordy. Poznanie tych zależności jest niezbędne, jeśli interesuje Cię tenis obstawianie.

Najważniejsze turnieje tenisowe na świecie

„Historia tenisa ziemnego pisana jest na trawiastych kortach Wimbledonu” – to powszechnie znane podejście, które jednak mija się nieco z prawdą. Początków tenisa można dopatrywać się w „grze dłonią”, znaną już w XIV wieku. Szczególną popularnością cieszyła się we Francji, gdzie odbijano piłeczkę drewnianymi rakietami. Bardziej współczesna wersja wywodzi się zaś z Anglii. W 1874 r. major W.C. Wingfield opatentował grę o nazwie lawn tenis. Z biegiem czasu jego zasady ewoluowały, zmieniały się rakiety i piłki. Co ciekawe boisko miało kształt dwóch trapezów połączonych podstawami, a obecny wprowadzono trzy lata później. 1877 r. to też rok, w którym rozegrany został pierwszy turniej tenisa w londyńskiej dzielnicy Wimbledon.

Dopiero później zorganizowano kolejne wielkie imprezy: US Open od 1881 r. French Open od 1891 r. i Australian Open od 1905 r.

Wielkie szlemy w tenisie

Do dziś to najważniejsze wydarzenia w świecie tenisa, które tworzą tzw. Wielkiego Szlema. Zdobyć go udaje się tylko nielicznym zawodnikom. W ostatnich latach po Kalendarzowym Wielkim Szlemie sięgnęli Serena Williams i Novak Djoković. Klasyczny Wielki Szlem, czyli wygrana w czterech turniejach w tym samym sezonie, jest od 1988 r. nieosiągalny. Po raz ostatni zdobyła go Steffi Graf.

Wyróżnia się również inne wielkie szlemy w tenisie. Są to Karierowy Wielki Szlem, Złoty Wielki Szlem, Karierowy Złoty Wielki Szlem oraz Mały Szlem.

W turniejach indywidualnych liczą się też kończące sezon turnieje Masters kobiet i mężczyzn, zaś w rywalizacji drużynowej Puchar Davisa i Puchar Federacji.

Turnieje tenisowe zazwyczaj organizowane są dla zawodników poszczególnych płci, w różnych grupach wiekowych. W tenisa grają też zawodnicy na wózkach inwalidzkich, niesłyszący oraz niewidzący.

Zasady tenisa

Od 1924 r. zasady gry w tenisa są praktycznie niezmienne. Jedyną ważną zmianą było wprowadzenie w latach 70. tie-breaka, który miał na celu uniknięcie niekończących się rozgrywek.

Przez wiele lat tenis zdominowany był przez zawodników z krajów anglojęzycznych: Brytyjczyków, Amerykanów i Australijczyków, ale rozwój telewizji i pojawienie się w niej rozgrywek spowodowały, że tenis został uprawiany również w innych krajach.

Do 1924 r. tenis był dyscypliną olimpijską, ale został wycofany z rozgrywek. Na igrzyska powrócił dopiero w 1988 r. w Seulu, początkowo jako dyscyplina pokazowa.

A czym grano w tenisa? Nie zawsze były to rakiety znane z dzisiejszych rozgrywek. Tenisiści używali m.in. rękawic, które miały ochronić dłoń przez kontuzjami i zniwelować siłę uderzenia. Później wprowadzono drewniane packi, te zastąpiono pergaminem, aż w końcu drewnianą ramę wypełniono plecionką, która… również się zmieniała. Po latach ewaluacji dziś tenisiści używają rakiet grafitowych, tytanowych i karbonowych. Są lekkie, sztywne i doskonale pochłaniają drgania. Piłki tenisowe również się zmieniły – ze skórzanych na gumowe, obciągnięte flanelą. Używane są tzw. piłki ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Pierwsze – wyłącznie na turniejach, bo muszą być często wymieniane (zestaw piłek co dziesięć gemów), drugie zaś na treningach i przy nauce. Są znacznie tańsze i bardziej wytrzymałe.

Reguły gry

Dla laików zasady gry w tenisa są bardzo zawiłe. Cztery wygrane zawodnika dają zwycięstwo jednego gema, a sześć gemów tworzy set. Kobiety walczą do wygranej w dwóch setach, zaś mężczyźni – w trzech. Rozgrywki toczą się w grze pojedynczej (singiel), ale też podwójnej (deblowej). W zależności od liczby graczy zmieniana jest wielkość boiska.

Każda rozgrywka zaczyna się od serwisu. Dopuszczalny jest jeden błąd serwisowy.  Jeden gem to serwy jednego zawodnika, a przy kolejnym następuje zamiana. Rekord prędkości serwisu należy do Chorwata Ivo Karlovica – 251 km/h. Wśród najlepszych tenisistów wszechczasów wymienia się natomiast takich zawodników jak Roger Federer, Jimmy Connors, Ivan Lendl, Pete Sampras czy Rafael Nadal.

Tenis a zakłady bukmacherskie LV BET

Te dwa zagadnienia są od samego początku nierozerwalne! Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że tenis rozwijał się w kolebce bukmacherki, czyli m.in. w Wielkiej Brytanii. O zwycięstwo zakładali się kibice, ale też sami zawodnicy. W grę wchodziły wielkie pieniądze. To też spowodowało, że pule nagród na turniejach wciąż rosły, aż osiągnęły rekordowe wysokości!

Świetną ofertę zakładów bukmacherskich znajdziesz w LV BET! W serwisie internetowym i aplikacji mobilnej znajdziesz szeroki wybór wydarzeń z całego świata, a na nie wiele ciekawych rynków i atrakcyjnych kursów. Przekonaj się o tym sam! Rozpocznij typowanie tenisa i przyłącz się do rywalizacji z najlepszymi sportowcami z całego świata!