MMA i boks – czy coś łączy te dwa sporty?

MMA i boks – czy coś łączy te dwa sporty?

Boks i MMA – dwa sporty walki, które wiele łączy, ale też jeszcze więcej dzieli. Każdy bokser może być zawodnikiem MMA, ale nie każdy fighter bokserem. Dlaczego? Jakie zasady łączą te sporty, a jakie dzielą? Oto najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zrozumieć zasady walk i będą pomocne podczas obstawiania sportów walki. Najlepsze zakłady bukmacherskie na MMA i boks znajdziesz w LV BET!

Gale MMA to wielkie wydarzenia. Zaplanowane są tak, aby każda walka była widowiskiem, a widzowie pomiędzy kolejnymi starciami nie nudzili się, a mieli moc atrakcji w zasięgu ręki. Podczas imprez bokserskich zaś liczy się tylko walka wieczoru. Jeśli zawodnicy zawodzą wydarzenie przechodziło w zapomnienie. Niektórzy fani wskazują też, że starcia MMA są bardziej realne i wyglądają jak prawdziwa walka, do tego w użyciu jest wiele technik oraz możliwości zakończeń. To pierwsze różnice, które dostrzeże każdy kibic. Są one jednak najmniej znaczące.

Sporty walki: czym jest MMA?

MMA, czyli mieszane sztuki walki (Mixed Martial Arts). Jest to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy walczą ze sobą o zwycięstwo. Mają do dyspozycji bardzo szeroki zakres technik, znanych z wielu innych dyscyplin sportowych, w tym z boksu (w tym kick-boxingu i boksu tajskiego), grapplingu (zapasy, sambo, judo, jujitsu), a nawet karate czy taekwondo. Niektórzy wręcz uważają, że MMA to walki, w których nie ma reguł i każdy cios jest dozwolony. To nadużycie, ale faktycznie możliwości walki są bardzo szerokie. Zasadą jest, aby pojedynek MMA był sportowym widowiskiem, z jak najmniejszymi ograniczenia, ale przy zachowaniu bezpieczeństwa i uniknięciu trwałych obrażeń ciała zawodników.

Walki MMA odbywają się na galach, a te organizują różne federacje. Największa w Polsce, ale o światowym znaczeniu, jest zdecydowanie KSW. Najlepsi zawodnicy z całego świata zaś występują w UFC. Nie brakuje w niej również Polaków. Podczas walk w oktagonie zawodnicy są podzieleni na kategorie wagowe, te jednak są zmienne w zależności od federacji. Przed każdą galą warto więc sprawdzić kartę walki i zawarte w niej informacje.

Sporty walki: czym jest boks?

Boks to walka na pięści. Jest jednym z najstarszych sportów, który uprawiano jeszcze w starożytnej Grecji i w Rzymie, ale znana obecnie wersja ma swoje korzenie w Anglii. Oczywiście przez lata znacznie ewaluowała. Teraz każde spotkanie bokserskie odbywa się w ringu, a jego celem jest zwycięstwo z przeciwnikiem na punkty lub przez nokaut. Walka odbywa się wyłącznie w stójce; nie można uderzać podnoszącego się czy leżącego przeciwnika. Cios może być wykonany tylko pięścią, która ukryta jest w specjalnej rękawicy. Niedozwolone jest przytrzymywanie przeciwnika, popychanie czy kopanie.

W boksie zawodowym występują stałe kategorie wagowe:

 • Słomkowa do 47,627 kg
 • Junior musza / lekkomusza do 48,998 kg
 • Musza do 50,820 kg
 • Junior kogucia / supermusza do 52,163 kg
 • Kogucia do 53,524 kg
 • Junior piórkowa / superkogucia do 55,338 kg
 • Piórkowa do 57,153 kg
 • Junior lekka / superpiórkowa do 58,967 kg
 • Lekka do 61,235 kg
 • Junior półśrednia / lekkopółśrednia do 63,503 kg
 • Półśrednia do 66,678 kg
 • Junior średnia / superpółśrednia do 69,853 kg
 • Średnia do 72,575 kg
 • Superśrednia do 76,204 kg
 • Półciężka do 79,379 kg
 • Junior ciężka / lekkociężka do 90,719 kg
 • Ciężka do 90,719 kg

Różnice i podobieństwa między MMA i boksem

Kompletny laik może mieć problem z rozróżnieniem tych obu dyscyplin sportowych. Różnice są jednak na każdym etapie – już od treningu i sposobie rywalizacji. Chyba nie ma zawodnika MMA, który nie ćwiczyłby boksu. Bokserzy jednak skupiają się na walce w stójce i z użyciem pięści. Fighterzy natomiast używają też technik znanych z innych dyscyplin sportowych, w tym walki w parterze. Podczas pojedynków używany jest też inny sprzęt. Rękawice do boksu są o wiele większe, zaś do MMA mniejsze i pozwalają na używanie palców. Dzięki temu zawodnicy mogą wykonywać różne chwyty. Jedno jest pewne – oba sporty mają swoich zagorzałych fanów i dostarczają wiele emocji!

MMA zakłady bukmacherskie w LV BET

A może jednak boks zakłady bukmacherskie? Niezależnie od tego, które sztuki walki wybierzesz, w LV BET znajdziesz najlepsze możliwości obstawiania! Swoje typy postawisz bezpośrednio w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe na świecie. Wystarczy, że znajdziesz te interesujące, sprawdzisz dostępne rynki oraz oferowane kursy i obstawisz interesujące Cię walki MMA czy bokserskie. Przyłącz się do rywalizacji prawdziwych fighterów z LV BET!