Żużlowe Grand Prix w Pradze | LV BET Blog

ŻUŻLOWE GRAND PRIX CZECH 2024

Walka o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu 2024 trwa na dobre. O piąty tytuł walczy Bartosz Zmarzlik, który nie wygrał do tej pory żadnego wyścigu, ale jest liderem klasyfikacji. Jak będzie wyglądała 4. runda Grand Prix? Poznaj najważniejsze informacje i obstawiaj żużel w LV BET!

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O ŻUŻLOWYM GRAND PRIX CZECH

Żużlowe Grand Prix w Pradze | LV BET BlogPierwszy wyścig tegorocznego cyklu Grand Prix na żużlu odbył się 27 kwietnia 2024 r. w Chorwacji, a dokładniej w Donji Kraljevec. Najlepszy był Australijczyk Jack Holder, a Bartosz Zmarzlik zajął czwarte miejsce. Na podium stanęli też Jason Doyle oraz Szwed Fredrik Lindgren.

Dwa tygodnie później najlepsi żużlowcy z całego świata wystąpili w Warszawie na PGE Narodowym. Klątwa tego miejsca nadal działa i nasz mistrz Bartosza Zmarzlik znów nie wygrał, ale zajął drugie miejsce. W walce o najwyższe miejsce na podium wyprzedził go Doyle. Za Polakiem uplasowali się Robert Lambert i Martin Vaculik.

W kolejnej rundzie, która rozegrana była w Niemczech, Bartosz Zmarzlik znów był drugi. Walczył do samego końca, jednak nie zdołał wyprzedzić Mikkela Michelsena.

Kolejna odsłona zmagań zaplanowana jest w Pradze. W tym roku miasto to będzie świętować trzydziestolecie zorganizowania jednej z rund żużlowych mistrzostw świata. W tym czasie Marketa stała się stałym przystankiem w walce o najważniejszy tytuł w świecie „czarnego sportu”. To już legendarne miejsce na żużlowej mapie!

GDZIE I KIEDY ODBĘDZIE SPEEDWAY GRAND PRIX CZECH

W tym roku najlepsi żużlowcy świata pojawią się w Pradze 1 czerwca 2024 r. Będą rywalizowali w ramach 4. rundy tegorocznego cyklu. Początek głównego wyścigu zaplanowano na godz. 19.00.

KALENDARZ CYKLU SPEEDWAY GRAND PRIX W SEZONIE 2024

W kalendarzu tegorocznej rywalizacji żużlowej o tytuł mistrza świata znalazło się 11 rund. Do tej pory rozegrano trzy, w tym jedną w Polsce. W sumie naszym kraju odbędą się cztery odsłony zmagań.   

TERMINARZ CYKLU GRAND PRIX 2024

 • 27 kwietnia, Gorican (Chorwacja) – zwycięzca: Jack Holder
 • 11 maja, Warszawa (Polska) – zwycięzca: Jason Doyle
 • 18 maja, Landshut (Niemcy) – zwycięzca: Mikkel Michelsen
 • 1 czerwca, Praga (Czechy)
 • 15 czerwca, Malilla (Szwecja)
 • 29 czerwca, Gorzów (Polska)
 • 17 sierpnia, Cardiff (Wielka Brytania)
 • 31 sierpnia, Wrocław (Polska)
 • 7 września, Ryga (Łotwa)
 • 14 września, Vojens (Dania)
 • 28 września, Toruń (Polska)

CHARAKTERYSTYKA TORU MARKÉTA PODCZAS GP CZECH

Stadion Markéta to obiekt wykorzystywany przez żużlowców, ale też piłkarzy klubu Olymp Praga. Położony w szóstej dzielnicy Pragi stadion stworzony był z przeznaczeniem na zawody lekkoatletyczne. W 1971 r. jednak regularnie odbywa się tam żużlowa rywalizacja. Trenuje tam przede wszystkim Olymp Praga. 

Historia Grand Prix Czech w tym miejscu rozpoczęła się w 1997 r. Przez trzy pierwsze lata inaugurowano tam cykl indywidualnych mistrzostw świata na żużlu. Stadion w stolicy Czech jest kameralny. Kibice doceniają go przede wszystkim za możliwość wybrania miejsca i przemieszczania się przede wszystkim dookoła obiektu. Wyłączony jest jedynie drugim łuk, przy którym znajduje się parking.

Zawodnicy mają do pokonania tor o twardej nawierzchni, na którym nie ma możliwości mijanek. Owal jest dość wąski, ma tylko 10 m szerokości.

HARMONOGRAM ZAWODÓW PODCZAS GRAND PRIX CZECH NA ŻUŻLU

Najlepsi żużlowcy świata spędzą w Czechach przez dwa dni. 31 maja 2024 r. o godz. 15.00 rozpoczną się kwalifikacje. Stawką tego przejazdu będzie pierwszy numer startowy. Aby go uzyskać sportowiec musi najszybciej przejechać w treningu kwalifikacyjnym. Kibice będą mogli wejść na stadion już o godz. 14.00. Przygotowanych na nich będzie specjalna Strefa Kibica z szeregiem atrakcji. Jedną z nich będzie sesja autograficzna z kierowcami SGP o godz. 16.30.

Właściwy wyścig ORLEN FIM Speedway Grand Prix Republiki Czeskiej zaplanowany jest natomiast 1 czerwca 2024 r. Początek o godz. 19.00. Zawodnicy będą mieli do przejechania 23 okrążenia. Zwycięzca zostanie mistrzem Czech!

UCZESTNICY ŻUŻLOWEGO GRAND PRIX CZECH 2024

30 dni przed Grand Prix Czech organizatorzy zawodów ogłosili, do kogo trafi „dzika karta” oraz podali listę rezerwowych, którzy pojawią się w turnieju z udziałem światowej czołówki.

Z Dziką kartą na Stadionie Marketa w Pradze pojedzie Vaclav Milik. Rezerwowymi będą Adam Bednar (numer 17) i Daniel Klima (numer 18).

Vaclav Milik zaliczy swój dziesiąty start w karierze z taką nominacją podczas GP Czech. Najlepszy występ zaliczył w 2017 r., kiedy był trzeci. W sezonie 2023 poszło mu znacznie gorzej, bo był dopiero 16.

Czesi rozważali też przyznanie „dzikiej karty” 16-letniemu Bednarowi. Szala na rzecz Malika przechyliła się po inauguracji ligi czeskiej w kwietniu.

Na własnym terenie wystąpi też Jan Kvech, który jest stałym uczestnikiem cyklu GP 2024. Oznacza to, że Czesi będą mieli na starcie dwóch reprezentantów.

W klasyfikacji generalnej liderem jest Bartosz Zmarzlik, który… nie wygrał ani jednej rundy. W pierwszej triumfował Jack Holder, w drugiej Jason Doyle, a trzecie podejście należało do Mikkela Michelsena. Wszystko wskazuje na to, że stali zawodnicy cyklu w Czechach wystąpią w pełnym składzie.

Speedway Grand Prix na żużlu. Klasyfikacja generalna SGP 2024

 1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 49 pkt
  2. Jason Doyle (Australia) – 47 pkt
  3. Jack Holder (Australia) – 45 pkt
  4. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 40 pkt
  5. Mikkel Michelsen (Dania) – 31 pkt
  6. Martin Vaculik (Słowacja) – 29 pkt
  7. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 29 pkt
  8. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 27 pkt
  9. Kai Huckenbeck (Niemcy) – 25 pkt
  10. Dominik Kubera (Polska) – 24 pkt
  11. Szymon Woźniak (Polska) – 24 pkta
  12. Leon Madsen (Dania) – 14 pkt
  13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 40 pkt
  14. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – 14 pkt
  15. Jan Kvech (Czechy) – 14 pkt

TYPY I ZAKŁADY BUKMACHERSKIE NA GP CZECH

Zawody rozgrywane w Czechach są tradycyjną rundą w walce o podium żużlowych Mistrzostw Świata. Kto w tym roku pokona rywali i sięgnie po tytuł zwycięzcy cyklu? Obstawiaj występy zawodników już dziś! Wyniki rywalizacji możesz obstawiać w LV BET. Legalny bukmacher udostępnia atrakcyjne rynki i kursy w dwóch miejscach – w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Znajdziesz tam zakłady pre-match oraz na żywo. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje szczęśliwe kupony i wygrasz!

ŻUŻEL W LV BET

Jesteś fanem czarnego sportu? My też! Z tego powodu w LV BET ponownie znajdziesz najlepsze możliwości typowania wszystkich zawodów cyklu Speedway Grand Prix 2024. Przez cały sezon możesz też obstawiać przyszłego mistrza. Postaw też swoje typy na kraj pochodzenia przyszłego zwycięzcy. Faworytów jest trzech – jeśli będzie to Brytyjczyk Twój kurs wyniesie 2.5, Polacy – kurs 2.85, Australiajczyk – kurs 3.75. A Ty przyłączysz się do sportowej rywalizacji?