WRC: Rajd Safari | LV BET Blog

WRC: Rajd Safari

Kalendarz WRC w sezonie 2024 obejmuje 13 rund. Tradycyjnie zmagania kierowców rozpoczęły się w styczniu od Rajdu Monte Carlo. Jedną z odsłon zmagań będzie Rajd Safari. Zmagania będą wyglądały dokładnie tak samo jako w ubiegłym roku. Kto ma szansę na zwycięstwo? Obstawiaj wyścigi samochodowe w zakładach bukmacherskich LV BET!

WRC: Rajd Safari 2024- co trzeba wiedzieć? 

WRC: Rajd Safari | LV BET BlogRajd Safari jest nieprzewidywalny. W Afryce zdarzyć się może wszystko. Kierowcy podejdą do czwartej odsłony tych zmagań po dłuższej przerwie. Co oferuje Kenia?

Przede wszystkim kamieniste, wyboiste oraz błotniste szutrowe drogi. Nieprzewidywalną pogodę, w tym opady deszczu, które zmieniają trasę w piekło. Kierowcy często powtarzają, że wyścig to nie walka o wynik, ale o przetrwanie.

W tegorocznym kalendarzu WRC znalazło się 13 rajdów, które rozegrane będą na 4 kontynentach. Do obrony mistrzowskiego tytułu podejdzie Kalle Rovanpera, a w klasyfikacji producentów – Toyota. W Kenii zawodnicy po raz pierwszy zmierzą się w tym roku na szutrze. Zmagania te zaplanowane są porze deszczowej, co może być kluczowe podczas obstawiania.

Gdzie odbędzie się rajd? 

Trasa Rajdu Safari w 2024 r. ma być dokładnie taka sama, jak w poprzednich edycjach. Fani podkreślają, że robi się to nudne i czekają na zmiany. W najbliższych zmaganiach będą mieli do pokonania 355,92 km. Trasa będzie podzielona na 19 OESów. Przejadą wokół wioski Naivasha, odcinek testowy odbędzie się w Loldii, następnie zawodnicy przejadą przez Nairobi, Geothermal, Kedong lub Sleeping Warrior. Aż trzy odcinki będą liczyły około 30 km i każdy z nich będzie przejeżdżany dwukrotnie. Najbardziej intensywna zapewne będzie niedziela – rajdówki przejadą aż sześć odcinków o łącznej długości 74,38 km.

Wcześniejsze edycje Rajdu Safari

Rajd Safari, a właściwie Safari Rally to rajd samochodowy organizowany od 1953 r. Jego trasa prowadzi po terenach Kenii, Ugandy i Tanganiki. Przez wiele lat rajd był jedną z eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata, ale w 2003 r. Impreza to straciła status rajdu WRC z uwagi na niedociągnięcia organizacyjne. Zawody zostały eliminacją Rajdowych Mistrzostw Afryki. Do kalendarza najważniejszych zawodów zmagania w Kenii miały wrócić w 2020 r. Nie udało się, bo rozpętała się pandemia COVID-19.

Kto triumfował w kolejnych edycjach?

2021 r. –  Sebastien Ogier / Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC)

2022 r. – Kalle Rovenpera / Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris WRC Rally 1)

2023 r. – Sebastien Ogier / Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally 1)

W ostatniej edycji Francuz pokonał broniącego tytułu Kalle Rovanperę o kilka sekund. W kategorii WRC 2 najlepszy był Kajetan Kajetanowicz.

Polak za kierownicą samochodu Škoda Fabia Rally2 evo w ubiegłym roku w Chorwacji, Portugalii oraz Nowej Zelandii był drugi. Ostatecznie zajął piątą pozycję na koniec zmagań oraz mistrzowski tytuł w kategorii Challenger. Zgodnie z zapowiedziami o obecnym sezonie również planuje pojawić się w stawce WRC-2. Tym razem Kajto będzie jeździł autem Škoda Fabia RS Rally2.

Harmonogram Rajdu Safari

Organizatory nie podali jeszcze dokładnego harmonogramu zmagań w Kenii. Zawodnicy będą walczyli w dnia 28-31 marca 2024 r. Można spodziewać się, że zmagania będą przebiegały tak jak rok temu.

Czwartek
OS1 Super Special Kasarani – godz. 13.05

Piątek
OS2 Loldia 1 – godz. 7.00
OS3 Geothermal 1 – godz. 8.18
OS4 Kedong 1 – godz.  9.11
OS5 Loldia 2 – godz. 12.09
OS6 Geothermal 2 – godz. 13.27
OS7 Kedong 2 – godz. 14.20

Sobota
OS8 Soysambu 1 – godz. 7.01
OS9 Elmenteita 1 – godz. 8.05
OS10 Sleeping Warrior 1 – godz. 9.03
OS11 Soysambu 2 – godz. 13.01
OS12 Elmenteita 2 – godz. 14.05
OS13 Sleeping Warrior 2 – godz. 15.03

Niedziela
OS14 Malewa 1 – godz. 5.55
OS15 Oserian 1 – godz. 6.51
OS16 Hell’s Gate 1 – godz. 8.05
OS17 Malewa 2 – godz. 10.12
OS18 Oserian 2 – godz. 11.08
OS19 Hell’s Gate 2 – godz. 13.15

Uczestnicy Rajdu Safari

Do rywalizacji o mistrzostwo świata powalczy 11 kierowców, którzy weszli w skład 3 zespołów. Po pierwszym rajdzie w Monte Carlo w klasyfikacji generalnej najwyższe miejsca zajmują Thierry Neuville (30 pkt.), Sebastien Ogier (24 pkt.) i Elfyn Evans (21 pkt.) Kto jeszcze ma szansę na wygraną?

Lista zespołów WRC w sezonie 2024

 • Hyundai Shell Mobis World Rally Team:
   • Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe
   • Ott Tanak / Martin Jarveoja
   • Dani Sordo / Candido Carrera
   • Esapekka Lappi / Janne Ferm
   • Andreas Mikkelsen / Torstein Eriksen
 • M-Sport Ford World Rally Team:
   • Adrien Fourmaux / Alex Coria
   • Gregoire Munster / Louis Louka
 • Toyota Gazoo Racing World Rally Team:
   • Elfyn Evans / Scott Martin
   • Sebastien Ogier / Vincent Landais
   • Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen
   • Takamoto Katsuta / Aaron Johnston

Obstawianie Rajdu Safari w LV BET 

Przed rozpoczęciem typowania wyścigów WRC w sezonie 2024 warto nie tylko poznać najważniejsze informacje o zawodach, ale też przeanalizować szanse kierowców w całym sezonie.  Wszystko wskazuje na to, że mistrz świata, Kalle Rovanperä, nie obroni tytułu. Zwycięzca dwóch ostatnich sezonów w tym roku nie będzie startował we wszystkich rajdach, a do pełnoetatowego ścigania powróci dopiero w 2025 r. Na zajęcie miejsca mistrza spore szanse ma zespołowy kolega Rovanpery z Toyoty, Elfyn Evans. Walijczyk zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w ostatnich sezonach. Walkę o mistrzostwo podejmie zapewne również Ott Tanak. Aby myśleć o najwyższych miejscach na podium zawodnicy Ci muszą jednak punktować w poszczególnych wydarzeniach, w tym w Rajdzie Safari. A to – bez wątpienia – jeden z najtrudniejszych sprawdzianów w roku.  

Typy i zakłady bukmacherskie na Rajd Safari w LV BET 

Wskazanie zwycięzcy – to najpopularniejszy rynek bukmacherski na wyścigi samochodowe, w tym na Rajd Safari. Dotyczyć może on zarówno kierowcy, jak i teamu. Często jest to jedyna możliwość obstawiania. Ofertę zakładów bukmacherskich na WRC sprawdzisz w dwóch miejscach niezależnie od czasu i miejsca, czyli w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera LV BET. Wystarczy kilka kliknięć, a przefiltrujesz ofertę do interesującej i postawisz swoje szczęśliwe kupony. Pamiętaj, że wraz z kolejnymi wyścigami WRC w zakładach bukmacherskich LV BET otrzymasz nowe możliwości typowania. Skorzystaj z nich i wygrywaj! A może to właśnie Ty będziesz zwycięzcą Rajdu Safari?