WRC: Rajd Monte Carlo 2024

WRC: Rajd Monte Carlo 2024

Po krótkiej obecności w Księstwie Monako bazą rajdu Monte Carlo ponownie będzie Gap. Przez rodzinne miasto Sebastiena Ogiera światowy czempionat przejeżdżał ostatnio w latach 2014-2021. Czy Francuz znów zdominuje te zawody? Postaw swoje typy na wyścigi samochodowe w zakładach bukmacherskich LV BET!

Rajd Monte Carlo- co trzeba wiedzieć?

Rajd Monte Carlo, znany pod oficjalną nazwą Rallye Automobile Monte Carlo, to rajd samochodowy organizowany co roku przez Automobile Club de Monaco. Jego trasa wiedzie przez południowo-wschodnią Francję oraz Księstwo Monako.

Po raz pierwszy kierowcy przejechali tam w 1911 r. Wzięli udział w wyścigu zorganizowanym przez Alberta I, księcia Monako. Rajd Monte Carlo jest więc dziś najstarszym kontynuowanym cyklicznie rajdem samochodowym na świecie. Ciekawostką jest, że kolejnym, o 10 lat młodszym, jest Rajd Polski.

Od 1973 r. rywalizacja w ramach rajdu Monte Carlo odbywa się w styczniu. Do 2008 r. była pierwszą rundą eliminacyjną rajdowych mistrzostw świata, ale wypadła z kalendarza na 4 lata (w tym czasie była w programie Intercontinental Rally Challenge (IRC).

Gdzie odbędzie się Rajd Monte Carlo 2024?

Baza najbliższej edycji rajdu znów powróci do miejscowości Gap, czyli rodzinnego miasta Sebastiena Ogiera. Wcześniej gościło ono kierowców w latach 2014-2021.

Przenosiny te związane są z pracami budowlanymi w porcie w Monte Carlo. Nie ma tam miejsca na przygotowanie parku serwisowego. Po ostatniej edycji kierowcy narzekali też na wyznaczenie trasy w pobliżu Lazurowego Wybrzeża, co pozbawiło ją elementu loterii. Na położonych nisko odcinkach nie było śniegu i lody, co osłabiło atrakcyjność wyścigu. Tegoroczny rajd, który będzie 92. edycją, odbędzie się w dniach 24-28 stycznia 2024 r.

Wcześniejsze edycje Rajdu Monte Carlo

Najwięcej zwycięstw w rajdzie Monte Carlo Sebastien Loeb (osiem) i Sebastien Ogier (dziewięć). Od 2014 r. na najwyższym miejscu podium Francuz nie stanął tylko raz – w 2020 r., gdy pierwszy linię mety przekroczył Thierry Neuville. Co ciekawe, Ogier wciąż wydaje się być niepokonany. W edycji rajdu rozgrywanego na początku 2023 r. ośmiokrotny rajdowy mistrz świata od początku narzucił mocne tempo. Nikt w stawce nie był w stanie mu dorównać. Już pierwszego dnia zawodów wypracował ponad pół minuty przewagi nad swoim zespołowym kolegą z Toyoty i aktualnym zdobywcą tytułu, Kalle Rovanperą. Wydaje się, że tytuł ten nie należy do Ogiera tylko z jednej przyczyny – kierowca występuje wyłącznie w wybranych rajdach.

Najstarsi polscy kibice sportów samochodowych pamiętają wyścig z 1972 r. To właśnie wtedy, jedyny raz w historii rajdu w Monte Carlo, na mecie pierwsi zameldowali się Polacy. Po przejechaniu ponad 3600 km dokonali tego Robert Mucha za kierownicą Fiata 125p wraz z pilotem Lechem Jaworowiczem. Co ciekawe, produkcję Fiata rozpoczęto w warszawskiej FSO 4 lata wcześniej. Po 8 dniach rywalizacji wygrali w klasie samochodów do 1600 cm3.

Harmonogram Rajdu Monte Carlo

92. edycja Rajdu Monte Carlo zorganizowana przez Automobile Club de Monaco. Trasa będzie składała się z siedemnastu oesów. Właściwą rywalizację poprzedzi odcinek testowy. Zaplanowany jest on w środę 24 stycznia 2024 r. w Gap. Zawodnicy przejadą na dobrze znanej trasie Route de La Garde (3,35 km). Ceremonia startu odbędzie się dzień później, tradycyjnie już przed kasynem w Monte Carlo. Tego dnia, w godzinach nocnych, załogi przejadą dwa pierwsze oesy: Thoard – Saint Geniez (20,82 km) oraz Bayons – Breziers (25,19 km). Drugi z nich jest dobrze znany kibicom i przez nich uwielbiany za sekcję nawrotów kilka kilometrów po starcie. W piątek zaś rajdówki przejadą po trzech powtarzanych odcinkach na wschód od Gap: Saint-Leger-les-Melezes – La Batie Neuve [16,87 km], Champcella – Saint Clement sur Durance (17,87 km) oraz La Breole – Selonnet (18,31 km).

W sobotę pętle utworzą próby Sigottier – Valdrome (20,89 km), Les Nonieres – Chichilianne (20,08 km) oraz Pellafor – Agnieres en Devoluy (26,46 km). W niedzielę kierowcy przeniosą się bliżej Monte Carlo. Tam właśnie odbędzie się ceremonia mety. Przed tym jednak na kierowców czekają trzy oesy: najpierw Le Breole – Selonnet (18,31 km), później Digne Les Bains – Chaudon-Norante [19,04 km] oraz rozgrywana w formacie Power Stage, słynna próba La Bollene Vesubie – Col de Turini.

Łączna długość wszystkich odcinków specjalnych to niespełna 339 km.

Uczestnicy Rajdu Monte Carlo

Nie znamy jeszcze dokładnej listy kierowców, którzy przystąpią do rywalizacji w Monte Carlo. Zapewne będzie to część zawodników, którzy przystąpili do poprzedniego sezonu rywalizacji. Do obrony mistrzowskiego tytułu podejdzie Kalle Rovanpera. Na dalszych miejscach klasyfikacji stanęli: Elfyn Evans, Theirry Neuville, Ott Tanak, Sebastien Ogier, Esapekka Lappi, Takamoto Katsuta,Dani Sordo, Teemu Suninen, Oliver Solberg, Andreas Mikkelsen, Pierre-Louis Loubet, Gus Greenssmith, Craig Breen, Yohan Rossel i Kajetan Kajetanowicz.

Obstawianie Rajdu Monte Carlo w LV BET

52. edycja Rajdowych Mistrzostw Świata w sezonie 2024 obejmie 13 krajów na czterech kontynentach. Tradycyjnie już kierowcy rozpoczną zmagania w Monte Carlo. Po drodze będzie czekał ich i.in.  Rajd Safari czy Rajd Polski, a zmagania zakończą asfaltową rundą w Japonii (21 – 24 listopada). Przez ten czas warto śledzić wyniki kierowców oraz ich formę. Analiza wcześniejszych edycji rajdów i poznanie preferencji pozwoli Ci na postawienie pewnych typów na wyścigi samochodowe i wygraną w LV BET! Pamiętaj, że oprócz bieżących rajdów przez cały sezon możesz też wskazywać, do kogo trafi mistrzowski tytuł świata w rajdach samochodowych 2024. Eksperci wskazują, że pewniakiem w pierwszym sprawdzianem rajdzie jest Sebastien Ogier.

Typy i zakłady bukmacherskie na Rajd Monte Carlo w LV BET

Zakład na zwycięzcę wyścigu lub zwycięskiego producenta – to zazwyczaj dwie możliwości obstawania wyścigów samochodowych WRC, na które możesz liczyć w LV BET. Legalny bukmacher umożliwia postawienie swoich kuponów w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a sprawdzisz możliwości i skorzystasz z atrakcyjnych rynków. Pamiętaj, że legalny bukmacher udostępnia też kilkadziesiąt innych dyscyplin sportowych, w tym motosporty i wyścigi motocyklowe. W jego ofercie na pewno znajdziesz coś dla siebie i wygrasz!