Rajd Dakar 2022 – najważniejsze informacje o wyścigu

Rajd Dakar 2022 – najważniejsze informacje o wyścigu

Dakar – ten wyraz przyprawia o ciarki wszystkich fanów motoryzacji. 2 stycznia 2022 r. po raz kolejny najlepsi terenowi kierowcy świata będą rywalizowali w najtrudniejszym rajdzie świata!  To prawie dwa tygodnie emocji na najwyższym poziomie, które można nie tylko oglądać, ale również typować w zakładach bukmacherskich. Obstawiaj Rajd Dakar 2022 w LV BET! Kontynuacja legendarnego wyścigu Paryż – Dakar tym razem przeniesie się na Półwysep Arabski.

8000 km – tyle będą mieli do pokonania na początku przyszłego roku kierowcy podczas Rajdu Dakar 2022. Po raz pierwszy pojadą nową trasą, która będzie biegła m.in. przed Pustą Ćwiartkę, czyli pustynię w południowej części Półwyspu Arabskiego. A to może oznaczać tylko jedno – będzie to najbardziej piaszczysta trasa w historii Dakaru!

Trasa Rajdu Dakar 2022

Kierowcy rozpoczną od piaszczystego prologu. Zawodnicy będą mieli okazję poznać pustynny teren Arabii Saudyjskiej. Pierwszy wyścig ruszy z Ha’il. Kierowcy udadzą się na południowy-wschód aż do Pustej Ćwiartki. Tam będą na nich czekać trzy etapy tylko na wydmach! W kolejnych dwóch etapach zawodnicy będą musieli wykazać wytrzymałość psychiczną i fizyczną, a samochody i motocykle będą działa na pełnych obrotach. Odpoczną dopiero w Rijadzie, stolicy kraju. Będzie to jedyny wolny dzień w trakcie rajdu.

Meta Dakaru 2022 znajdzie się w Dżuddzie. Zawodnicy przyjadą na nią 14 stycznia. Wtedy też będziemy znali nowych mistrzów!

Zasady podczas Dakaru. Nowe przepisy

W tym roku piloci kierowców samochodów, ciężarówek i SSV będą mogli korzystać z elektronicznego roadbooka. Klasycznej książki drogowej użyją jeszcze quadowcy i motocykliści.

Największą zmianą będzie natomiast nowa klasa – T1-E, czyli prototypowych samochodów o niskiej emisji spalin. Do tej pory jedynym potwierdzonym producentem tej kategorii jest Audi. Co prawda pojawiają się pytania, czy konstruktorzy zdążą, ale wszystko wskazuje na to, że na pustyni zobaczymy innowacyjny pojazd. Audi RS Q e-tron ma posiadać elektryczny układ napędowy z dwoma zespołami generator-rozrusznik rodem z Formuły E. Wysokonapięciowy akumulator ładowany w nim jest przed konwerter energii. Za napęd odpowiadają dwa niezależne silniki elektryczne na dwóch osiach. Rewolucyjne dzieło? Wszystko wskazuje na to, że tak. W styczniu stawiono czoła piaskom pustyni.

Organizatorzy ogłosili też, że do roku 2030 z rajdu świata całkowicie znikną auta spalinowe. Zastąpią je pojazdy zasilane na alternatywną energię. Dakar 2022 może być więc jednym z ostatnich, w którym będziesz mógł obstawiać kierowców prowadzących pojazdy spalinowe.

Rajd Dakar 2022: uczestnicy

Organizatorzy potwierdzili, że na w zbliżającej się edycji wystartuje ponad 1000 zawodników i zawodniczek z całego świata. W sumie pojedzie 149 motocykli, 21 quadów, 97 samochodów, 58 ciężarówek, 44 pojazdy kategorii T3 oraz 61 pojazdów kategorii T4. W Dakar Classic wystartuje 128 samochodów i 20 ciężarówek.

Spośród motocyklistów najwyżej rozstawiono Kevina Benavidesa, tegorocznego zwycięzcę. Argentyńczyk nie pojedzie tym razem na Hondzie, a na KTM-ie. Nie będzie miał też swojego szczęśliwego numeru 47, a prestiżowa „jedynkę”. Z numerem dwa pojedzie Ricky Brabec, a z kolejnymi Sam Sunderland, Daniel Sanders oraz Skyler Howes. Wśród zgłoszonych znalazł się również Matthias Walkner, zwycięzca z 2018 r. Polaków wystąpi trzech: Maciej Giemza (22), Konrad Dąbrowski – (26) oraz Tomasz Dąbrowski (80).

Pierwszym zawodnikiem na quadzie, z numerem 170, wystartuje Manuel Andujar (zwycięzca Rajdu Dakar z 2020 r.) Kamil Wiśniewski otrzymał numer 175. Do występów na Dakarze przygotowuje się też Jakub Przygoński, który wraz z Timo Gottschalkiem będą reprezentowali Orlen Team.

Podczas styczniowej rywalizacji na Dakarze zabraknie teamu z Białorusi. MAZ został wykluczony przez organizatorów, z powodu sankcji nałożonych na białoruskiego producenta. W Dakarze zadeklarowały chęć wystąpienia aż trzy załogi MAZ-a, a nie wystąpi ani jedna. Rosyjski KAMAZ nie spotka więc na Półwyspie Arabskim swojego największego konkurenta.

Typuj Rajd Dakar 2022 w zakładach bukmacherskich LV BET

Mordercze warunki, teren nieprzejezdny dla większości kierowców i kilkuset kilometrowe odcinki – tak w skrócie wygląda każdy Rajd Dakar, a wcześniej Paryż – Dakar. Kibicom często trudno wyobrazić sobie warunki, w jakich startują kierowcy. Ponad 40 stopni w samochodzie? Norma, bo rajdówki nie mają klimatyzacji. Ty nie musisz się tak męczyć! Wystarczy, że wyciągniesz telefon lub komputer i z łatwością postawisz swoje kupony bukmacherskie na Dakar. W LV BET możesz liczyć zarówno na zakłady długoterminowe, jak i zakłady live. Typuj Rajd Dakar 2022 i poczuj wielkie, sportowe emocje!