Finał Diamentowej Ligi Eugene 2023

Finał Diamentowej Ligi Eugene 2023

Najlepsi lekkoatleci świata spotkają się we wrześniu w amerykańskim mieście Eugene, gdzie przystąpią do walki o prawdziwe diamenty. Przed zawodnikami jeszcze trzy mityngi, w których powalczą o punkty kwalifikacyjne. W jakim składzie wystąpi reprezentacja Polski? Kto ma szanse na medale? Poznaj najważniejsze informacje o zawodach i postaw swoje typy na lekkoatletykę podczas Diamentowej Ligi w LV BET!

Najważniejsze informacje o Diamentowej Lidze w Eugene

W 2023 r. rozegrany w sumie będzie 14 mityngów lekkoatletycznych na całym świecie. Za występy sportowcy otrzymają punkty, a najlepsi z nich przejdą do finału w Eugene. Będzie to po sześciu zawodników w konkurencjach technicznych, ośmiu na dystansach 100-800 metrów oraz dziesięciu na dystansie 1500 m i w biegach długich. Powalczą oni o 32 komplety medalu podczas dwudniowych zawodów lekkoatletycznych Prefontaine Classic w Eugene, które odbędą się w dniach 16-17 września 2023 r. Zwycięzcy otrzymają też nagrody finansowe. Mistrzowie poszczególnych konkurencji dostaną po 30 tys. dol., wicemistrzowie po 12 tys. dol., a zawodnicy z 3. miejsc po 7 tys. dol.

Konkurencje Diamentowej Ligi 2023:

 • Mężczyźni: 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m/Mila, 5000m, 3000m z przeszkodami, 110m przez płotki, 400m przez płotki, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem.
 • Kobiety: 100m, 200m, 400m, 800m, 1500 m/Mila, 3000m, 3000m z przeszkodami, 100m przez płotki, 400m przez płotki, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem.

Poprzednie edycje i kilka słów o historii Diamentowej Ligi

Diamond League to cykl najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych. Po raz pierwszy rozegrany został w sezonie 2010 i zastąpił Golden League. Co roku cykl Diamentowa Liga składa się z co najmniej 12 mityngów rozgrywanych na całym świecie, m.in. w Chinach, USA, w Europie oraz na Bliskim Wschodzie w Dosze. Od 2022 r. lekkoatlecie walczą też w Polsce na Stadionie Śląskim (Memoriał Kamili Skolimowskiej). Zawodnicy, którzy zgromadzą najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej swojej konkurencji, w nagrodę otrzymują diament o wartości 80 tys. dolarów.

Kto sięgnął po mistrzowskie tytuły Diamentowej Ligi 2022? Lista zwycięzców zeszłorocznej rywalizacji (mężczyźni – kobiety):

 • 100m: Trayvon Bromell – Shelly-Ann Fraser-Pryce
 • 200m: Noah Lyles – Shericka Jackson
 • 400m: Kirani James – Marileidy Paulino
 • 800m: Emmanuel Kipkurui Korir – Mary Moraa
 • 1500m: Jakob Ingebrigtsen – Faith Kipyegon
 • 3000m: Beatrice Chebet
 • 5000m: Nicholas Kipkorir
 • 3000m z przeszkodami: Soufiane El Bakkali – Werkuha Getachew
 • 100m przez płotki: Tobi Amusan
 • 110m przez płotki: Grant Holloway
 • 400m przez płotki: Alison Dos Santos – Femke Bol
 • Skok wzwyż: Gianmarco Tamberi – Yaroslava Mahuchikh
 • Skok o tyczce: Armand Duplantis – Nina Kennedy
 • Skok w dal: Miltiadis Tentoglou – Ivana Vuleta
 • Trójskok: Andy DIAZ Hernandez – Yulimar Rojas
 • Pchnięcie kulą: Joe Kovacs – Chase Ealey
 • Rzut dyskiem: Kristjan Ceh – Valarie Allman
 • Rzut oszczepem: Neeraj Chopra – Kara Winger
 • Uczestnicy Diamentowej Ligi w Eugene

Przed zawodnikami jeszcze trzy odsłony zmagań w ramach Diamentowej Ligi. To po nich będzie znany ostateczny skład zawodników, którzy powalczą w amerykańskim Eugene.

Obecnie na start w finale ma Ewa Swoboda, która znajduje się na 7. miejscu konkurencji na 100 m, jednak musi ona wywalczyć kolejne punkty. W rywalizacji na 400 m 1. miejsce zajmuje Natalia Kaczmarek. Pia Krzykowska zaś znajduje się na 3. miejscu biegów na 100 m przez płotki (exeqo z dwoma innymi zawodniczkami). W rywalizacji mężczyzn żaden z Polaków nie kwalifikuje się obecnie do udziału w finale.

Harmonogram Diamentowej Ligi w Eugene

Dokładny harmonogram rywalizacji w Eugene nie został jeszcze opublikowany. Można spodziewać się tej informacji już wkrótce. Jedno jest pewne – przed kibicami dwa dni pełne sportowych emocji!

Obstawianie Diamentowej Ligi w w Eugene w LV BET

Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Wojciech Nowicki – kto z nich ma szansę na występ w Eugene i walkę o miejsce na podium? Diamentowa Liga zbliża się do kulminacyjnego punkty, a już dziś możesz rozpocząć przygotowania do typowania zwycięzców tego wydarzenia. Nie musisz obstawiać mistrzów we wszystkich 32 konkurencjach, a jedynie skupić się na wybranych. Ułatwi Ci to przeprowadzenie analizy bukmacherskiej i trafne wskazanie zwycięzców zbliżających się zawodów.

Typy i zakłady bukmacherskie na lekkoatletykę w LV BET

Legalny bukmacher LV BET towarzyszy najlepszym lekkoatletom świata przez cały sezon. Dzięki temu możesz obstawiać wyniki ich rywalizacji podczas różnych zawodów, w tym rozgrywanych w ramach Diamentowej Ligi. Dostępne rynki bukmacherskie i oferowane na nie kursy poznasz w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej LV BET. To bardzo intuicyjne miejsca, w którzy bez problemu przefiltrujesz szeroką ofertę wydarzeń ograniczając się wyłącznie do tej interesującej. Poznaj możliwości, przeanalizuj szanse sportowców i postaw swoje typy na lekkoatletykę w LV BET! Zazwyczaj to możesz wskazać zwycięzcę w wybranej konkurencji, ale też skorzystać z zakładów specjalnych. Mogą one dotyczyć wskazania miejsca zawodnika lub zajęcie miejsca w Top 3 czy Top 6. Podejmij wyzwanie i walcz z najlepszymi lekkoatletami świata!