Wyścig kolarski Dwars Door Vlaanderen

Wyścig kolarski Dwars Door Vlaanderen

Przed nami wielkie święto kolarstwa! Dwars Door Vlaanderen to jeden z ciekawszych jednodniowych klasyków. W tym roku co prawda nie zabraknie nowości – po raz pierwszy w historii jednego dnia odbędzie się i męska, i kobieca rywalizacja, a sama trasa została w tym roku nieco odświeżona. Poznaj najważniejsze informacje o belgijskim wyścigu kolarskim i obstawaj kim będzie zwycięzca w zakładach bukmacherskich LV BET.

Najważniejsze informacje o wyścigu Dwars Door Vlaanderen

Lokalny tor w Waregem w tym roku jest częścią trasy zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Kolarze i kolarki pojadą jednak w odwrotnym kierunku. Kilka kilometrów przed tym lokalnym torem oba peletony wyjadą na bruk Huisepontweg. Tradycyjnie już finisz zawodów znajdzie się na Trasie Połączeniowej.

Od 2017 r. impreza została włączona do cyklu UCI World Tour. Wchodzi też w skład tzw. flamandzkiego tygodnia wyścigów jednodniowych. Oprócz Dwars Door Vlaanderen zalicza się do niego również: E3 Harelbeke, Gandawa-Wevelgem, Dredaagse van De Panne-Koksiijde i Ronde van Vlaanderen.

Kobieca rywalizacja podczas Dwars door Vlaanderen rozpoczęła się w 2012 r. Rozgrywana jest na trasie pomiędzy Roeselare do Waregem.

Trasa wyścigu

Dwars door Vlaanderen, czyli Wyścig przez Flandrię, to jednodniowy klasyk. Odbywa się w marcu, w Regionie Flamandzkim. Zawsze rozgrywany jest w środę. Jego trasa wiedzie z Roeselare do Waregem.

W najbliższej edycji zawodnicy będą rywalizowali 29 marca 2023 r. Mężczyźni ponownie wystartują w Roeselare, a następnie miną cmentarz Jempi Monseré i pojadą w kierunku Waregem. W finale czekają na nich flamandzkie stoki. Kobiety z kolei wystartują i zakończą rywalizację w tym samym miejscu. Najważniejsza część rywalizacji będzie identyczna jak u mężczyzn. Wyścig kobiet zakończy się kilka godzin po rywalizacji mężczyzn.

Podjazdy Dwars Door Vlaanderen 2023:

 • Volkegemberg
 • Hotond
 • Knokteberg – trieu
 • Kortekeer
 • Berg Ten Houte
 • Kanariieberg
 • Knokteberg – Trieu
 • Hotond
 • Ledeuze
 • Nokeereberg
 • Nokere

Dwars Door Vlaanderen 2023 – brukowane sektory:

 • Varentstraat
 • Holleweg
 • Maria Borrestraat
 • Maria Borrestraat
 • Doorn
 • Huisepontweg
 • Herlegemstraat

Od jak dawna odbywa się wyścig Dwars Door Vlaanderen?

Pierwsza edycja Dwars door Vlaanderen odbyła się w 1945 r. Kolarze przejechali na trasie z Sint-Truiden do Waregem. Zawody te odbyły się pod nazwą Dwars door België, czyli Wyścig przez Belgię. Nazwa ta przetrwała do 1999 r.

W latach 1946–1964 (z wyjątkiem 1948) impreza to była podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpoczynał się w Waregem, a kończył w prowincjach Limburgia lub Liege, zaś następnego dnia wracali do Waregem. Od 1965 r. zaś wyścig rozgrywany jest w jeden dzień. Dwa razy w historii nie został rozegrany – w 1971 r. i w 2020 r.

W 2000 r. wyścig rozgrywany jest pod nazwą Dwars door Vlaanderen. Kolarze startują z Roeselare.

W 2005 r. zawody zostały włączone do cyklu UCI Europe Tour. Najpierw był sklasyfikowany jako UCI 1.1, a w latach 2013–2016, jako 1.HC. Od 2017 r. został on włączony do serii UCI World Tour.

Uczestnicy wyścigu Dwars Door Vlaanderen

Organizatorzy nie zdradzili jeszcze listy zawodników, którzy wystartują w obecnej edycji. Jedynym kolarzem, który potwierdził swój udział, jest Tadej Pogacar. Słoweniec chce w ten sposób przygotować się do udziału w Tour of Flanders. To jego cel wiosną 2023 r. Pogacar zadebiutował w Dwars door Vlaanderen i od razu zajął dziesiąte miejsce.

Faworyci wyścigu Dwars Door Vlaanderen

Wśród zawodników, którzy mogą powalczyć o zwycięstwo wymienia się m.in. triumfatorów wcześniejszych edycji. W 2022 r. wygrał po raz drugi Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix). Drugie miejsce przypadło Tiesjowi Benootowii (Jumbo-Visma), a trzecie – Tomowi Pidcockowi (Ineos Grenadiers). Rok wcześniej na podium stanęli: Dylan van Baarle, Christophe Laporte i Tim Merlier.

W rywalizacji kobiet w 202q r. najlepsze okazały się: Annemiej van Vleuten, Katarzyna Niiewiadoma i Alexis Ryan, a w 2022 r. – Chiara Consonni, Julie de Wilde i Elise Chabbey

Jak obstawiać wyścig Dwars Door Vlaanderen?

Każdy wyścig kolarski to wielka gratka dla fanów tego sportu. To też okazja dla typerów do postawienia nowych typów bukmacherskich w LV BET! Aby to zrobić warto wcześniej się odpowiednio przygotować. Co wziąć pod uwagę? Skład kolarzy, którzy wystąpią w wyścigu, ich cele, wcześniejsze osiągi czy aktualna forma – analiza tych czynników pozwoli Ci łatwo i pewnie obstawiać każdy wyścig kolarski, w tym Dwars Door Vlaanderen!

Zakłady bukmacherskie na kolarstwo i wyścig Dwars Door Vlaanderen

Legalny bukmacher LV BET przez cały sezon towarzyszy najważniejszym wydarzeniom kolarskim w Europie. Możesz też liczyć na szeroki wybór zakładów bukmacherskich na belgijski wyścig Dwars Door Vlaanderen. Dostępne rynki i oferowane kursy bukmacherskie poznasz w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera. Wskazanie zwycięzców to tylko jedna z możliwości! Przekonaj się sam – poznaj ofertę i postaw swoje typy na kolarstwo w LV BET!