Wpływ warunków pogodowych na wyniki sportowe

Wpływ warunków pogodowych na wyniki sportowe

Pogoda to czynnik pomijany podczas analizy bukmacherskiej przez wielu typerów. Praktyka pokazuje, że często warunki atmosferyczne nie tylko mają decydujący wpływ podczas rywalizacji, a nawet potrafią ją całkowicie uniemożliwić. Czy warto sprawdzać prognozy podczas analizy bukmacherskiej? Poznaj najważniejsze informacje i podpowiedzi legalnego bukmachera LV BET!

Pogoda ma duży wpływ na wynik każdego meczu sportowego. Niektórzy typerzy uważają, że jej oddziaływanie jest większe niż jakikolwiek zawodnika, przewagi własnego boiska czy strategii gry przygotowanej przez trenera. A Ty sprawdzasz warunki pogodowe przed typowaniem? Wilgotność powietrza, zanieczyszczenie powietrza, wysoka temperatura, ale też pełne słońce czy deszcz – na te czynniki zwracają sportowcy i ich sztaby, bo mają kluczowe znaczenie w zachowaniu pełni zdrowia mimo ekstremalnego wysiłku. Mogą też ułatwić wytypowanie zwycięzców w zakładach bukmacherskich. Sprawdź, kiedy musisz wziąć ją pod uwagę, aby pewnie obstawić najpopularniejsze dyscypliny sportowe.

Pogoda i zakłady na piłkę nożną

„Mecz na wodzie” – to spotkanie zna każdy kibic polskiej piłki nożnej! W drugiej rundzie Mistrzostw Świata w 1974 r. naprzeciw “Orłów Górskiego” stanęła reprezentacja RFN. Stawką spotkania był awans do finału. Przed meczem we Frankfurcie miała miejsce olbrzymia ulewa, która zdewastowała murawę i organizatorzy nie zdążyli doprowadzić jej do odpowiedniego stanu. Mimo to rywalizacji nie odwołano. Mecz zakończył się zwycięstwem RFN 1:0 po golu Gerda Müllera. Polacy wygrali później jeszcze mecz o trzecie miejsce z Brazylią. Każdy fan zdawał sobie sprawę z tego, że wynik meczu z Niemcami byłby inny, gdyby piłkarze grali, a nie brodzili wodzie. Pogoda miała tego dnia kluczowe znaczenie.

W nowszej historii polskiego futbolu zaś można wspomnieć o „Basenie Narodowym” i meczu, który się nie odbył. Polacy mieli rywalizować w Warszawie z drużyną z Anglią.  Tego dnia w stolicy lało jak z cebra, ale nie zamknięto stadionowego dachu. Na murawie było pełno wody, która całkowicie zalała boisko. Mecz został przełożony – odbył się dzień później i zakończył remisem 1:1.

Pogodowe niespodzianki nie dotyczą jednak tylko Polski i Polaków. W lutym 2018 r. silne opady deszczu pokrzyżowały plany FC Barcelony w meczu derbowym z Espanyolem na Cornella el Prat. W wyjątkowo trudnych warunkach drużyny zremisowały 1:1.

W meczu Ligi Mistrzów pomiędzy AC Milan a Manchesterem United w 2007 r. Potworna ulewa nie przeszkodziła w zmaganiach. Typerzy i bukmacherzy dawali większe szanse na wygraną Wyspiarzom, którzy są zaznajomieni z taką pogodą. Niespodzianką była jednak wygrana Włochów i to z wynikiem 3:0. Dzięki temu „Rossoneri” awansowali do finału.

Ulewny deszcz czy opady śniegu sprawiają, że kopanie, bieganie czy główkowanie – podstawowe czynności podczas gry stają się ogromnie trudne. Opady mogą też utrudnić celność, widoczność na boisku czy utratę kontaktu z piłką.

Duży wpływ na wynik ma też wiatr. Przede wszystkim takie warunki dają przewagę drużynom, które grają nisko i są przyzwyczajone do gry na ziemi. Długie podania są w takich warunkach bardzo trudne.

Zakłady na tenisa

Tenis to kolejna dyscyplina sportowa, która jest popularna wśród typerów, ale wynik analizy bukmacherskiej jest znacznie obciążony ryzykiem przez nieprzewidywalność warunków atmosferycznych. W przypadku wystąpienia ulewnego deszczu mecze tenisowe są najczęściej zawieszane lub przekładane.

To też powód montowana na najważniejszych kortach specjalnych, zamykanych dachów. Przykładem jest Wimbledon. W historii turnieju londyńska pogoda nieraz dawała się we znaki. Najważniejsze mecze w takim przypadku odbywają się przy zamkniętym dachu, ale to również ma swoje konsekwencje. Zamknięcie obiektu wpływa na temperaturę kortu i odbijanie się piłki. Takie warunki sprzyjają więc zawodnikom, którzy lepiej radzą sobie podczas występów halowych.

Wpływ na wyniki ma też silny wiatr. Zmienia in tor lecącej piłki.  Dość wyraźną przewagę mają zawodnicy zorientowani na defensywę. Tenisiści grający agresywnie, po liniach, są w gorszej sytuacji.

Przykładem wpływu pogody na rozgrywki są ostatnie rozgrywki WTA Finals. Deszczowa i pogoda z silnym wiatrem wstrzymała mecz Igi Świątek z Aryną Sabalenką. Polka rozegrała z Białorusinką tylko trzy gemy i trzeba było przerwać rozgrywkę przy wyniku 2:1 i 30-30. Fatalna pogoda wymusiła też zmiany w półfinałach deblowych. Z trudnych warunków skorzystała jedynie Jessica Pegula, która szybko odniosła półfinałowe zwycięstwo nad deblową koleżanką Coco Gauff. Mecz trwał godzinę.

Zakłady na skoki narciarskie

Ulubiony sport zimowy Polaków, czyli skoki narciarskie, to dyscyplina, która jest bardzo zależna od warunków atmosferycznych. Ba, to jeden z najważniejszych czynników, które determinują nie tylko przebieg rozgrywki, ale też możliwość jej przeprowadzenia. Silne opady śniegu czy powiewy wiatru uniemożliwiają rozegranie konkursów, a czasami są też one przerywane. Często też powodują, że faworyzowani zawodnicy osiągają wyjątkowo słabe wyniki.

FIS przekłada zawody Pucharu Świata, ale też niższych lig narciarskich. Zaplanowany na początek stycznia 2023 r. konkurs FIS Cup w Zakopanem został odwołany z uwagi na złe warunki pogodowe. Organizatorzy rywalizacji chcieli też zaoszczędzić zgromadzony śnieg na Puchar Świata, który rozegrany był pod koniec miesiąca.

W marcu 2023 r. zaś nie udało się wygrać z pogodą i odwołano pierwszy dzień rozgrywek w ramach Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Serii próbnej i późniejszego konkursu nie udało się rozegrać przez wiatr. Najpierw zmagania były przekładane, później podjęto decyzję o skrócenie rywalizacji do jednej serii, ale z biegiem czasu warunki jeszcze się pogorszyły.

Zakłady na hokej

Pogoda ma też wpływ na rywalizację hokejową. W tym przypadku jednak najważniejsza jest temperatura. Mimo, że mecze zazwyczaj rozgrywane są w hali, to lód nie może się odpowiednio się schłodzić, jeśli na zewnątrz jest bardzo ciepło. Gorsza jakość lodu i gorsza kontrola krążka to trudniejsze warunki gry i mniejsza pewność wyniku. Niedostateczne zamarznięcie lodu oznacza, że krążek nie sunie się po tafli, a unosi się w wodzie. W takim przypadku przez bukmacherów faworyzowane są wolniejsze drużyny. Niskie temperatury zaś sprzyjają zespołom o agresywnym i dynamicznym charakterze gry. Organizatorzy najważniejszych meczów robią wszystko, aby odbywały się one w określonych warunkach pogodowych, optymalnych do wymagań.

Zakłady na baseball

Temperatura, deszcz i wiatr – te wszystkie czynniki mają duży wpływ na wynik gry w baseball. W upalne dni piłka leci dalej, a spowodowane jest to większą jej elastycznością elastyczna i lepszym odbijaniem się od kija. Zupełnie inaczej zachowuje się ona zimą. Faktem jest też, że większość graczy woli cieplejszą pogodę.

Jeszcze większy wpływ na wynik każdej gry mają opady atmosferyczne. Celność miotaczy i innych zawodników może szybko spaść, gdy boisko okaże się za miękkie i zbyt śliskie. Problem może też stanowić złapanie piłki z wysokich uderzeń. Zawodnicy muszą w tym przypadku patrzeć wprost na spadające krople deszczu.

Największy wpływ na baseball ma jednak prędkość i kierunek wiatru. Wiatr mocno wiejący w plecy trafiającego i inne dość rutynowe zagrania mogą zamienić się w home runy, ale wiatr wiejący w twarz jest bardzo przeszkadzający.

Zakłady bukmacherskie LV BET

Niezależnie od tego, czy rozgrywki mają odbyć się na świeżym powietrzu czy w hali, pogoda oddziałuje na każdego zawodnika, a w konsekwencji na wyniki sportowe. Wysokie temperatury sprzyjają afrykańskim biegaczom długodystansowym zaś Europejczycy wolą występować w umiarkowanych temperaturach. Rozgrywki hokejowe rozgrywane są w niskich temperaturach, a podczas pływania niezbędna jest optymalna temperatura, aby uniknąć skurczów mięśni. Z silnym wiatrem zmagają się przede wszystkim skoczkowie narciarscy, ale też nie sprzyja on tenisistom, bo powoduje spadek prędkości piłki. Poznaj te zależności i wykorzystuj podczas analizy bukmacherskiej!

Pamiętaj, że sprawdzenie prognozy pogody jest tak samo ważne jak poznanie dostępnych wydarzeń i rynków bukmacherskich. Najlepsze możliwości typowania znajdziesz w LV BET. Legalny bukmacher na co dzień oferuje zakłady nawet na kilkadziesiąt dyscyplin sportowych. Poznasz je w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej operatora. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje szczęśliwe kupony i wygrasz!