UFC 259: Błachowicz – Adesanya

UFC 259: Błachowicz – Adesanya

W nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego w Las Vegas odbędzie się gala UFC 259. Na to wydarzenie czekają wszyscy polscy kibice mieszanych sztuk walki, ponieważ walką wieczoru będzie tam starcie Jan Błachowicz – Israel Adesanya. Błachowicz spróbuje obronić wywalczony we wrześniu 2020 roku pas mistrzowski w wadze półciężkiej.

Bilans Adesanyi

Choć Jan Błachowicz będzie bronił pasa UFC, to nie jest faworytem walki w Las Vegas. Israel Adesanya, mieszkający w Nowej Zelandii zawodnik nigeryjskiego pochodzenia, jest aktualnie mistrzem w kategorii średniej, a teraz powalczy o tytuł w wadze półciężkiej. Podziw budzi też jego bilans zawodowych walk – 31-latek stoczył 20 pojedynków i wygrał wszystkie, z czego aż 15 przez nokaut! W UFC debiutował w 2018 roku, a już w 2019 r. wywalczył pas – na gali UFC 243 pokonał Roberta Whittakera.

Bilans Błachowicza

Błachowicz nie może się poszczycić tak samo efektownym bilansem. Polak w swojej zawodowej karierze stoczył 35 walk – wygrał 27 z nich, a osiem przegrał. Zawodnikiem UFC jest zaś od 2014 roku. Na tytuł mistrza musiał jednak poczekać dość długo – został nim dopiero we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to na gali UFC 253 pokonał Dominica Reyesa. W samym UFC ma zaś bilans 10-5, ale od października 2017 roku przegrał tylko raz – niemalże dokładnie dwa lata temu podczas gali w Pradze przez TKO pokonał go Brazylijczyk Thiago Santos. Od tamtej pory wojownik z Cieszyna odniósł cztery kolejne zwycięstwa i w najbliższy weekend spróbuje przedłużyć tę serię.

Konferencja prasowa

Dojrzałem mentalnie do takich wydarzeń. Nie stresuję się tym, co dzieje się wokół mnie. Teraz wiem, jak odpowiednio przygotować się do tak ważnej walki. Dlatego do Las Vegas przyleciałem ponad dwa tygodnie przed pojedynkiem, aby nie mieć problemów z aklimatyzacją. Jestem po prostu szczęśliwy, że mogę bronić mojego pasa w starciu z kimś takim jak Israel Adesanya. Jestem podekscytowany i nie mogę się doczekać wejścia do oktagonu – mówił przed walką Błachowicz.

Adesanya zdominował wagę średnią i szuka nowych wyzwań. Gdybym był na jego miejscu, zrobiłbym to samo. Dlatego nie jestem zaskoczony, że przeniósł się do kategorii półciężkiej. Ale wydaje mi się, że jestem zdecydowanie bardziej wszechstronny od niego. Przecież nikt nie wie, jak on porusza się w parterze. Jeżeli nasza walka przejdzie do parteru, to ja będę górował. W „stójce” wydaje się, że jesteśmy sobie równi. Oczywiście będę musiał uważać na jego kopnięcia, bo ma zdecydowanie lepszą pracę nóg – dodał polski wojownik.

O której godzinie walka?

Gala UFC 259 odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego. Jej start przewidziano na 2:30, natomiast główna karta walk rozpocznie się o 4:00. Starcie Błachowicz – Adesanya jest walką wieczoru, dlatego też należy się spodziewać, że obaj zawodnicy wejdą do oktagonu nie wcześniej, niż o godz. 5:00 czasu polskiego.

Kursy na walkę Błachowicz – Adesanya

Zdaniem bukmachera LV BET faworytem walki będzie Israel Adesanya, który choć jest młodszy i przynajmniej w teorii mniej doświadczony, nigdy nie przegrał zawodowego pojedynku. Kurs na jego zwycięstwo wynosi 1.45, z kolei kurs na wygraną Błachowicza to 2.55.