Rajd Dakar 2024

Rajd Dakar 2024

Organizatorzy najtrudniejszego rajdu na świecie zdradzają coraz więcej szczegółów na temat zbliżającej się edycji wyścigu Dakar 2024. Jak będą wyglądały zbliżające się zmagania? Poznaj najważniejsze informacje i postaw swoje typy bukmacherskie na Rajd Dakar w LV BET!

Najważniejsze informacje o Rajdzie Dakar 2024

46. edycja Rajdu Dakar rozegrana zostanie w Arabii Saudyjskiej. Będą to piąte zawody w tym kraju. Kierowcy będą rywalizowali w dniach 5-19 stycznia 2024 r. Znana miejscówka? Nic bardziej mylnego, bo szykuje się wiele nowości. Organizatorzy stworzyli nowy format „48H Chrono Stage” oraz program Mission 1000, w którym producenci będą mogli testować nowoczesne technologie. Co ciekawe, ich wyniki będą oceniane w gigantycznym laboratorium.

Czym będzie 48H Chrono Stage? Nowy format rozgrywany będzie przez dwa dni, z ograniczeniami typowymi dla etapu maratońskiego. Zawodnicy mogą pomagać sobie nawzajem wieczorem, ale z pewnymi ograniczeniami, ponieważ kierowcy i załogi będą rozłożone na osiem różnych biwaków. O godz. 16 pojazdy będą musiały zatrzymać się w najbliższym miejscu. Zawodnicy wyruszą ponownie na trasę o godz. 7.00 następnego dnia. Wyniki poznamy po około 600 kilometrach odcinka specjalnego, który będzie prowadził po piaskach pustyni Empty Quartet (Pusta Okolica).

Teren ten szczególnie pozwolił na wytyczenie dwóch oddzielnych tras: dla motocykli i quadów oraz dla samochodów osobowych i ciężarowych. Najlepsze zespoły FIA nie będą więc korzystać z torów pozostawionych przez jednoślady i skupić się na nawigacji.

Po raz kolejny rozegrany zostanie też Dakar Classic, w którym rywalizować będą pojazdy z lat 1980 – 1990. Format ten będzie ograniczony do około 100 załóg.  W tej kategorii można było śledzić m.in. repliki Porsche 911 René Metge i Jacky’ego Ickxa, Peugeota 205 Ariego Vatanena czy też ciężarówki DAF z podwójną kabiną Jana De Rooya cieszą się nowym życiem w Dakar Classic. Swój udział w tej rywalizacji już zapowiedzieli Polacy.

W trakcie Rajdu Dakar 2024 wystartują też pojazdy w zawodach klasy „Mission 1000”. Codziennie będą miały do pokonania trasę o długości około 100 kilometrów. W klasie eksperymentalnej wystartują pojazdy zasilane wodorem, w 100% elektryczne lub hybrydowe z minimalną ilością biopaliwa na pokładzie.

Kilka słów o poprzednich edycjach Rajdu Dakar

Rajd Dakar 2023 był 45. edycją wyścigu i czwartą rozegraną w Arabii Saudyjskiej. Organizatorem imprezy tradycyjnie był Amaury Sport Organisation (ASO). Kierowcy i piloci rywalizowali w dniach 31 grudnia 2022 r. – 15 stycznia 2023 r. Drugi rok z rzędu impreza ta była również pierwszą rundą Mistrzostw Świata Rally-Raid w 2023 r.

Trasa została rozpoczęta w „Sea Camp” w pobliżu Yanbu na brzegu Morza Czerwonego, a zakończyła w Dammam, na brzegu Zatoki Perskiej. Miała w sumie 5000 kilometrów specjalnych, z czego 70 procent było nowym torem – trudnym i z dużą ilością wydm do pokonania.

Kto triumfował w poszczególnych klasyfikacjach?

  • Motocykle: Kevin Benavides
  • Quady: Alexandre Giroud
  • Orginal by Motul: Charan Moore
  • Samochody: Nasser Al-Attiyah
  • Lekkie prototypy: Austin Jones
  • SSVs: Eryk Goczał (3. miejsce – Marek Goczał, 7. miejsce – Michał Goczał)
  • Ciężarówki: Janus van Kasteren
  • Classics: Juan Morera

Uczestnicy Rajdu Dakar 2024

Dokładną listę kierowców, którzy będą rywalizowali w kolejnej edycji Rajdu Dakar, poznamy przed zawodami. Obecnie wiemy, że triumfator 45. edycji Rajdu Dakar w klasie lekkich pojazdów SSV (UTV, T4) Eryk Goczał wystartuje w „wyższej” klasie – lekkie prototypy (T3). Wiadomo też, że wśród rywali klasyków zobaczymy polską ekipę pasjonatów jadącą Toyotą Land Cruiserem HDJ 80 z lat 90. Za kierownicą rajdowej Toyoty siądzie Michał Horodeński, a jego pilotem będzie Arkadiusz Sałaciński. Na kolejne informacje trzeba jeszcze trochę poczekać.

Harmonogram Rajdu Dakar 2024

1 prolog, 12 etapów, 14 dni rajdu – tak w skrócie będzie wyglądała rywalizacja w zbliżającej się edycji Rajdu Dakar. Trasa obejmie dystans 5 000 kilometrów odcinków specjalnych. Zawodnicy będą mieli do pokonania piaski Arabii Saudyjskiej, a aż 60 procent to zupełnie nowe odcinki. W sumie dziewięć baz zostanie ustawionych na dużym pasie biegnącym z zachodu na wschód, przecinając trasę w obu kierunkach. Meta znajdzie się w Janbu, nad brzegiem Morza Czerwonego.

Obstawianie Rajdu Dakar 2024 w LV BET

Podczas kolejnej edycji w Rajdu Dakar w Arabii Saudyjskiej odbędzie się zacięta rywalizacja kierowców w tradycyjnych pojazdach, ale też nowoczesnych maszynach. Przed rozpoczęciem obstawiania postaraj się poznać jak najwięcej informacji o załogach. W rajdach ważny jest nie tylko kierowca, ale też pilot. Nieocenione jest doświadczenie w poprzednich wyścigach, ale też obecne auto, czy forma. To piekielnie trudna rywalizacja i szansę na wygraną mają tylko najlepsi. Wielu uczestników podkreśla, że już sam udział jest nobilitacją, a przekroczenie mety – sukcesem na trasie. Typuj najlepszy zespół w Rajdzie Dakar 2024 r. i wygrywaj w LV BET!

Typy i zakłady bukmacherskie na Rajdu Dakar w LV BET

Obstawiaj zwycięzców – zarówno w klasie lekkich pojazdów SSV, jak i innych klasyfikacji. To podstawowy typ, który postawisz w LV BET! Legalny bukmacher umożliwia też skorzystanie z innych rynków. Wszystkie możliwości poznasz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej tego bukmachera. Nie zapomnij również poznać oferowanych promocji i bonusów, dzięki którym będziesz miał szansę na wyższe wygrane. Obstawiaj Rajd Dakar 2024 w LV BET i wygrywaj!