Rajd Dakar 2023

Rajd Dakar 2023

Rajd Dakar zawita do Arabii Saudyjskiej! W tym roku będzie to również eliminacja Mistrzostw Świata w rajdach terenowych FIM i FIA. Kierowcy wystartują nad Morzem Czarnym 31 grudnia 2022 r., z rywalizację zakończą 15 stycznia 2023 r. w Dammam nad Zatoką Perską. Rajdówki przejadą najpierw przez górzyste tereny północno-zachodniej części kraju, później przez największy piaszczysty teren na świecie, czyli pustynię Epty Quarter. Po 3 dniach w tym trudnym terenie wrócą do cywilizacji i udadzą się w kierunku mety na wybrzeżu Saudi. 14., czyli ostatni etap zakończy rywalizację i poznamy zwycięzcę! Obstawiaj 45. Edycję Rajdu Dakar w zakładach bukmacherskich LV BET!

Najważniejsze informacje o wydarzeniu

Trasa tegorocznej edycji rajdu będzie liczyła ponad 5000 km. Rozegrany zostanie prolog, a po nim czternaście etapów. Większość z nich będzie miała około 450 km. Prawie 70% oesów to zupełnie nowe odcinki, po których kierowcy jeszcze nie jeździli. Do minimum ograniczone zostały dojazdówki i biwaki. Ma to pozwolić na maksymalnie ograniczenie czasu kierowców za kierownicą. Mimo to zbliżająca się edycja Dakaru będzie najdłuższą od 9 lat!

A to nie koniec zmian. Zawodnicy rozstaną się „z papierem”, a podczas wyścigu będą mieli do dyspozycji elektroniczną książkę drogową. Były one testowane przez załogi samochodów i ciężarówek oraz przez niektórych motocyklistów w poprzednich sezonach. Teraz rozwiązanie to wchodzi do codziennego użytku. Z tym wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. Na niektórych fragmentach odcinki zostały podzielone na trasę A, B i C, a nawigacja podzieli uczestników zmagań losowo. Pojechanie trasą zawodnika będzie oznaczało kłopoty – ominięcie waypointów i otrzymanie surowych kar finansowych.

Kto weźmie udział?

Nie jest jeszcze znana dokładna lista kierowców, którzy zameldują się na tegorocznej linii startu. Można spodziewać się, że w Arabii Saudyjskiej nie zabraknie stałych bywalców tej imprezy, a szczególnie ubiegłorocznych zwycięzców. Kto staną na podium Rajdu Dakar 2022?

Light Prototypes:

 1. miejsce – Francisco Lopez (Chile)
 2. miejsce – Cristina Guatierez (Hiszpania)
 3. miejsce – Sebastian Eriksson (Szwecja)

Classic:

 1. miejsce – Serge Mogno (Francja)
 2. miejsce – Jesus Fuster Pliego (Hiszpania)
 3. Arnaud Euvrard (Francja)

Samochody:

 1. miejsce – Nasir al.-Atijja (Katar)
 2. miejsce – Yazeed Al.-Rajhi (Arabia Saudyjska)
 3. miejsce – Sebastien Loeb (Francja)

Quady:

 1. miejsce – Alexandre Giroud (Francja)
 2. miejsce – Kamil Wiśniewski (Polska)
 3. miejsce – Francisco Moreno (Argentyna)

Motocykle:

 1. miejsce – Sam Sunderland (Wielka Brytania)
 2. miejsce – Pablo Quintanilla (Chile)
 3. miejsce – Matthias Walkner (Austria)

SSV:

 1. miejsce – Austin Jones (Stany Zjednoczone)
 2. miejsce – Gerard Farres (Hiszpania)
 3. miejsce – Rokas Baciuska (Litwa)

Ciężarówki:

 1. miejsce – Dmitry Sotnikov (Russian Automobile Federation)
 2. miejsce – Eduard Nikolaev (Russian Automobile Federation)
 3. miejsce – Anton Shibalov (Russian Automobile Federation)

Harmonogram

Zmagania podczas 45. edycji Rajdu Dakar rozpoczną się 31 grudnia 2022 r. Po raz czwarty w historii zawodnicy przejadą przez Arabię Saudyjską. Trasa ta poprowadzi jedynie przez ten kraj, ale będzie kompletną i pełną niespodzianek!

Załogi wystartują na plażach Morza Czerwonego, a zakończą zmagania na piaskach Zatoki Arabskiej w Dammam. Pierwsze etapy najpierw poprowadzą do północno-zachodnich regionów górskich kraju. Następnie uczestnicy udadzą się na południowy wschód, gdzie będą na nich czekała trzydniowa przeprawa przez wydmy. Na mecie zameldują się 15 stycznia 2023 r.

Kto ma największą szansę na zwycięstwo?

Analizy bukmacherskie i typy na zwycięzców warto przeprowadzić, gdy poznasz dokładną listę uczestników tegorocznego Rajdu Dakaru. Polscy kibice jak zwykle będą kibicowali Biało-Czerwonym. Od kilku lat wśród faworytów rajdowej rywalizacji wymieniany jest Jakub Przygoński. Swoją przygodę z Dakarem rozpoczął w 2009 r., najpierw jako motocyklista. W 2016 r. przesiadł się do samochodu. Ostatnio na siedzeniu pilota zasiadał obok Przygońskiego Timo Gottschalka, a w tym roku zastąpi go Armand Monleon. Hiszpan również rozpoczynał swoją dakarową przygodę na motocyklu. Obecnie zespół rozpoczął najważniejszy etap przygotowań. Można było go zobaczyć podczas październikowego Rajdu Maroka, a następnie weźmie udział w testach i starcie w Rajdzie Abu Zabi. Wszystko po to, aby stanąć na podium Rajdu Dakar 2023!

Gdzie można oglądać?

W poprzednich sezonach Rajd Dakar można było śledzić w Eleven Sports, Eurosporcie oraz TVN. Zbliżającą się edycję również zobaczysz u tych operatorów. Bez problemu znajdziesz też transmisję online. W wielu serwisach zobaczysz też skróty poszczególnych etapów.

Obstawianie Rajdu Dakar 2023 w LV BET

Rajd Dakar to od lat najtrudniejszy wyścig na świecie. Wyjątkowo trudny teren to tylko jeden z czynników. Na mordercze warunki mają też wpływ długie, kilkusetkilometrowe trasy oraz upał – nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim w samochodach, bo rajdówki nie mają klimatyzacji. Wyniki tych wyścigów możesz obstawiać w LV BET! Legalny bukmacher pozwala na postawienie zakładów długoterminowych oraz na żywo. Swoje kupony postawisz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej operatora.

Typy i zakłady na Rajd Dakar w LV BET

Zwycięzca wyścigu – to oczywiście najpopularniejszy zakład bukmacherski na Rajd Dakar. Ale nawet w tym przypadku nie jest łatwo. Dlaczego? Bo zwycięzców możesz obstawiać aż w siedmiu kategoriach! Pamiętaj, że możesz też wskazywać najszybszych kierowców i teamy na poszczególnych etapach wyścigu. Chcesz ograniczyć się wyłącznie do Polskich kierowców? Wszystkie te możliwości znajdziesz w LV BET! Poznaj ofertę i postaw swoje typy bukmacherskie na Rajd Dakar 2023!