Podnoszenie ciężarów

Podnoszenie ciężarów

W czasach faraonów dźwigano worki z piaskiem. Dziś to dyscyplina, która jest w pełni profesjonalna. Poznaj najważniejsze informacje o tym sporcie i dowiedź się, jak postawić zakłady bukmacherskie na podnoszenie ciężarów. Obstawiać możesz w LV BET!

Pierwsze ślady w historii związane z podnoszeniem ciężarów pochodzą sprzed 4000 lat p.n.e. Zawody takie rozgrywano w starożytnej Grecji, a na cześć siłaczy stawiano nawet pomniki. Formę sportowej rywalizacji przybrały to jeszcze w XIX w. Jak wyglądają podnoszenie ciężarów dziś? Wszystkie najważniejsze zawody możesz obstawiać w LV BET!

Ciężka atletyka

Podnoszenie ciężarów zadebiutowało na Mistrzostwach Świata w 1891 r. Pięć lat później po raz pierwszy siłacze zmagali się na letnich Igrzyskach Olimpijskich. Z przerwami walczą na nich do dziś. Na Starym Kontynencie najważniejsze są Mistrzostwa Europy. To trzy główne imprezy, których wyniki możesz typować w zakładach bukmacherskich. Szeroką ofertę znajdziesz w LV BET!

Cele każdych zawodów jest podniesienie przez zawodnika sztangi o określonej masie. Wykonują to za pomocą dwóch technik – rwania i podrzutu. Pierwsza polega na uniesieniu sztangi bezpośrednio nad głowę w przysiadzie i wyprostowanie pozycji z utrzymaniem ciężaru nad głową w prostych rękach. W podrzucie zaś zawodnik zarzuca najpierw sztangę na klatkę piersiową, po czym wybija ją do góry i unosi nad głowę.

Do każdego ciężaru zawodnik ma trzy podejścia. Podczas zawodów siłacze występują w podziale na kategorie wagowe. Od 2018 r. jest ich 10, w tym 7 to kategorie olimpijskie.

Nazwa kategorii – limit wagowy – limit olimpijski mężczyźni:

– waga musza – 55 – brak

– waga kogucia – 61 – 61

– waga piórkowa – 67 – 67

– waga lekka – 73 – 73

– waga średnia – 81 – 81

– waga lekkociężka – 89 – brak

– waga średniociężka – 96 – 96

– waga półciężka – 102 – brak

– waga ciężka – 109 – 109

– waga superciężka – +109 – +109

Nazwa kategorii – limit wagowy – limit olimpijski kobiety:

– waga musza – 45 – brak

– waga kogucia – 49 – 49

– waga piórkowa – 55 – 55

– waga lekka – 59 – 59

– waga średnia – 64 – 64

– waga lekkociężka – 71 – brak

– waga średniociężka – 76 – 76

– waga półciężka – 81 – brak

– waga ciężka – 87 – 87

– waga superciężka – +87 – +87

Najlepsi sztangiści

Obecnie najbardziej utytułowanym sztangistą w historii jest Grek Piros Dimas. Jako jedyny zdobył cztery medale olimpijskie, w tym trzy złote. Ma też na koncie wiele innych tytułów mistrzowskich. Na liście 10 najlepszych sztangistów wszech czasów znajdują się:

– Naim Süleymanoğlu (Turcja)

– Imre Földi (Węgry)

– Waldemar Baszanowski (Polska)

– Mohammad Nasiri (Iran)

– Tommy Kono (USA)

– Arkadij Worobjow (ZSRR)

– Wasilij Aleksiejew (ZSRR)

– Norbert Schemansky (USA)

– Jurik Wartanian (ZSRR)

– Yoshinobu Miyake (Japonia)

Po raz ostatni sztangiści walczyli na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r. W sumie 198 zawodników walczyło o 14 kompletów medali. W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się reprezentanci Chin. Przypadło im 7 złotych medali i 1 srebrny. Polacy nie stanęli ani razu na podium. Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro i z Tokio w kat. + 109, Gruzin Lasza Talachadze, w tym roku po raz szósty został też mistrzem Europy. W Tiranie uzyskał w dwuboju 462 kg. Tym wynikiem znacznie wyprzedził Ormianina Warazadata Lalajana i Gora Minasjana, wymienianych wśród najlepszych Europejczyków. W rywalizacji kobiet w najcięższej kategorii najlepsza okazała się Brytyjka Emily Campbell. Podczas tegorocznych Mistrzostw Europy wystąpili również Polacy. Do kraju wrócili z dwoma brązowymi krążkami. Monika Marach zdobyła go w kategorii 71 kg, a Piotr Kudłaszka – 73 kg.

Zakłady bukmacherskie na podnoszenie cieżarów w LV BET

Podnoszenie ciężarów nie jest dyscypliną, na którą dostaniesz bardzo szeroki wybór rynków bukmacherskich. Zazwyczaj będziesz mógł skorzystać z trzech możliwości – zakładu na zwycięzcę, top 3 oraz H2H. W pierwszym Twoją rolę będzie wskazanie sztangisty, który zwycięży z rywalizacji. Top 3 to zakład wskazujący trzech najlepszych zawodników podczas zawodów. Wybierając zakład H2H zaś będziesz musiał wskazać lepszego z określonej pary zawodników.

Aby zostać skutecznym typerem warto przygotować się do obstawiania podnoszenia ciężarów. Niezbędna jest wiedza na temat siłaczy – kto jest najlepszym zawodnikiem, w jakiej formie się znajduje, jak trenuje czy jakie ma cele na dany sezon. Nie bez znaczenia pozostaje też ranga i prestiż zawodów. Do tych najważniejszych zawodnicy podchodzą w najlepszej dyspozycji. Analiza tych czynników pozwoli na pewne wytypowanie zwycięzców i postawienie kuponów bukmacherskich obarczonych niewielkim ryzykiem. Postaw swoje typy na podnoszenie ciężarów w LV BET!