Rugby 7

Rugby 7

Rugby 7 staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową na świecie. Świadczy o tym też fakt, że w 2016 r. sport ten zadebiutował na olimpiadzie. Kto jest najlepszy w tej rywalizacji? Poznaj najważniejsze informacje o rugby 7 i postaw swoje typy bukmacherskie w LV BET! Legalny bukmacher towarzyszy wszystkim najważniejszym rozgrywkom tego sportu i udostępnia na nie najlepsze zakłady!

W klasycznej grze w rugby udział bierze 15 zawodników w każdej drużynie. Przez lata powstawały też nowe warianty, z mniejszą liczbą uczestników. Dziś rozgrywane są też rugby przez 7, 9 czy 10 osób. Która wersja jest najpopularniejsza? Sprawdź w legalnych zakładach bukmacherskich LV BET możliwości typowania tego sportu!

Rugby siedmioosobowe: co to?

Rugby 7, siódemki, 7’s – to inne nazwy rugby, które rozgrywane jest w siedem osób. Ten wariant gry wywodzi się ze Szkocji. Początkowo rozgrywane było tylko w tym kraju, ale po II wojnie światowej zyskało też uznanie w innych krajach.

Główną zmianą w porównaniu do klasycznej rozgrywki jest liczba graczy zmniejszona z 15. Na ławce rezerwowych zaś zasiąść może maksymalnie 5 rezerwowych, a nie 7. Mniejsza jest też dozwolona liczba zmian podczas meczu. Każda drużyna może dokonać maksymalnie 3, gdy w klasycznym rugby – aż 7. Żółta kartka oznacza wykluczenie gracza na 2 minuty. Ważna jest też zasada tworzenia młyna – w rugby 7 stworzyć go może już 3 zawodników.

Rozgrywki odbywają się w formie turniejów. Mogą one trwać od jednego do trzech dni, w zależności od liczby uczestników.

Wariant rugby union grany przez siedmiu zawodników: rozgrywki

Najważniejszymi zawodami w tym sporcie są Sevens World Series oraz Puchar Świata. Za ich organizację odpowiada IRFB, czyli International Rugby Football Board. Organizacja zrzesz około 100 członków i ma swoje przedstawicielstwa na poszczególnych kontynentach – Rugby Europe, Oceania Rugby, Rugby Africa, Sudamérica Rugby, Rugby Americas North i Asia Rugby.

Puchar Świata rugby union rozgrywany jest co cztery lata. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1993 r. w Szkocji. Od 2009 r. w turnieju uczestniczą też drużyny kobiece. Aktualnymi mistrzami są reprezentanci Nowej Zelandii. W finale pokonali Anglików 33:12. Podczas wcześniejszych zawodów, rozgrywanych w Rosji w 2013 r., w najważniejszym meczu spotkały się te same reprezentacje, ale wynik był nieco inny – 33:0. W 2013 r. i w 2018 r. w rywalizacji kobiet również najlepsze były reprezentantki Nowej Zelandii. Wygrały dwa razy – 29:12 i 29:0. Zwycięzcy World Rugby otrzymują mistrzowskie tytuły, a mężczyźni dodatkowo zdobywają też Puchar Melrose. To przechodnie trofeum nawiązujące do pierwszego turnieju rugby 7. Odbył się on w 1883 r. w Melrose.

Co dwa lata zaś można śledzić rozgrywki Pucharu Sześciu Narodów, w których udział biorą reprezentacje Anglii, Irlandii, Francji, Walii, Szkocji i Włoch. Podobny turniej przeprowadzany jest też w Ameryce Południowej. Mowa o The Rugby Championship z udziałem Argentyny, Australii, Nowej Zelandii i RPA.

Od 2016 r. rugby 7 jest też dyscypliną olimpijską. Po 92 latach rugby wróciło na igrzyska, teraz jednak w zmniejszonym składzie (wcześniej grali w klasyczne, 15-osobowe rugby). Pierwszymi mistrzyniami w rugby 7 zostały Australijki, które w finale pokonały zawodniczki z Nowej Zelandii. Brąz przypadł zawodniczkom z Kanady. Na podium klasyfikacji mężczyzn stanęli zaś reprezentancji Fidżi, Wielkiej Brytanii i RPA.

Poza tym mecze siedmioosobowego rugby można oglądać w ramach rozgrywek kontynentalnych, regionalnych i klubowych. W Polsce również powołana do życia została reprezentacja, która bierze udział w zmaganiach organizowanych przez Rugby Europe. W naszym kraju rozgrywane są też mistrzostwa mężczyzn i kobiet. Udział w nich bierze kilkadziesiąt klubów z całego kraju. W sezonie 2021/2022 mistrzowski tytuł w rywalizacji mężczyzn obronili rugbiści z Posnania Poznań, srebrny medal przypadł zawodnikom Orkan Sochaczew, a brązowy przypadł Lechii Gdańsk. Wśród drużyn kobiecych najlepsze okazały się Biało-Zielone Ladies Gdańsk, reprezentantki Legii Warszawa oraz Black Roses Posnania Poznań.

Zakłady bukmacherskie na Rugby 7 w LV BET

Obstawianie rugby 7 to świetna przygoda! Aby postawić pewne typy warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o tym sporcie. Analizie należy poddać całe zespoły, ale też poszczególnych zawodników. Warto sprawdzić wyniki wcześniejszych meczów czy kondycję drużyny i jej cele. W zakładach bukmacherskich LV BET dostaniesz kilkadziesiąt rynków na każde wydarzenie rugby 7 na najwyższym poziomie. Sprawdź je i postaw swoje typy w LV BET!