Hokej na trawie

Hokej na trawie

Hokej na trawie to ciekawa dyscyplina, która ma stałe grono fanów. Nie każdy wie, że naszym kraju istnieje reprezentacja Polski, która ma na koncie wielkie sukcesy. Poznaj tę dyscyplinę i postaw swoje typy bukmacherskie na hokeja na trawie w LV BET!

Polski Związek Hokeja na Trawie to organizacja, która odpowiada za organizację hokejowych rozgrywek w naszym kraju. To niszowy sport. Szacuje się, że obecnie hokeja na trawie uprawia w Polsce ponad 2000 zawodników. Główne ośrodki to: Poznań, Gniezno, Środa Wielkopolska, Toruń, Rogowo, Gąsawa, Siemianowice Śląskie, Gliwice, Wrocław oraz Brzeziny. Związek powołał też do życia reprezentację Polski. W rozegranych do tej pory czterech edycjach mistrzostw świata Biało-czerwoni trzykrotnie zajęli 2. miejsce (w 2003 r., 2007 r. oraz 2011 r.) Dla fanów hokeja na trawie LV BET przygotował specjalną ofertę zakładów bukmacherskich. Poznaj je i postaw swoje typy bukmacherskie!

Hokej na trawie: zespołowa gra sportowa

Nie do końca wiadomo, skąd pochodzi ta dyscyplina sportu. Niektórzy uważają, że to przeniesienie hokeja na lodzie, inni zaś doszukują się odzwierciedlenia gry na trawie z kijami w starych obrazach. Wiadomym jest jednak, że współczesna odmiana gry powstawał w Anglii. Już w średniowieczu grano tam w coś na kształt hokeja, a w połowie XIX wieku sport ten został wprowadzony do szkół i collegów. Pierwszy klub hokejowy powstał w 1852 r. i nazywał się Blackheath. W 1886 r. powstał pierwszy związek hokeja na trawie i od tej pory przestrzegane są ustalone zasady gry. Oprócz Anglii w hokeja zaczęto grać w Walii, Irlandii, Francji i innych państwach.

Celem każdej rozgrywki hokeja na trawie jest strzelenie gola przeciwnikowi. Drużyny składają się z 9 zawodników: bramkarza, dwóch obrońców, trzech pomocników i pięciu napastników. Dotknąć piłkę może wyłącznie bramkarz. Pozostali zawodnicy do jej kontrolowania mają specjalne drążki, a dokładniej – płaską ich część. Każdy mecz składa się z dwóch części, które trwają po trzydzieści pięć minut. Europejska Liga Hokeja zaś wprowadziła do swoich rozgrywek inny czas rozgrywki: cztery połowy po siedemnaście minut. Jeśli po tym czasie jest remis drużyny mogą zakończyć mecz bez wyłaniania zwycięzcy lub rozegrać dogrywkę.

Podczas strzelania goli w hokeju na trawie ważny jest tzw. krąg uderzeń. Jeśli gol strzelony zostanie spoza niego nie jest punktowany.

Hokej na trawie rządzi się wieloma zasadami, które powinien znać dobry typer. Zawierają szereg naruszeń, za które zawodnik może dostać karę.

Hokej na trawie: dyscyplina olimpijska

Najbardziej prestiżowym turniejem w hokeju na trawie są Mistrzostwa Świat w hokeju na trawie. Turniej ten rozgrywany jest od 1971 r. Początkowo brali w nim udział wyłącznie mężczyźni. Kobiety dołączyły do rywalizacji po trzech latach. Zawody te odbywają się co cztery lata. Ciekawostką jest, że pierwsze mistrzostwa miały odbyć się w Pakistanie. Niestety, ze względu na stosunki polityczne tego kraju z Indiami rozgrywki nie mogły się odbyć w Azji. Ostatecznie przeniesiono je do Barcelony w Hiszpanii. Udział wzięło w nim dziesięć drużyn. Pierwszą edycję wygrali Pakistańczycy.

Hokej na trawie jest też sportem olimpijskim. Po raz pierwszy trafił do programu IO już w 1908 r. Kobiety jednak oficjalnie wzięły udział w olimpijskiej rywalizacji dopiero w 1980 r. Pierwszymi zwyciężczyniami zostały reprezentantki Zimbabwe. Podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 zawodnicy i zawodniczki z całego świata wystąpili w turnieju rozgrywanym w dn. 24 lipca – 5 sierpnia 2022 1 r. W rywalizacji mężczyzn udział wzięło 12 drużyn: Argentyna, Australia, Belgia, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia, Południowa Afryka i Wielka Brytania. Na podium stanęli Australijczycy, Hindusi oraz Argentyńczycy. Kobiety zakończyły grę dzień później, w nieco innym składzie: Argentyna, Australia, Chiny, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Japonia, Niemcy, Nowa Zelandia, Południowa Afryka i Wielka Brytania. Najlepsze okazały się Holenderki. Na 2. miejscu znalazły się zawodniczki z Argentyny, a na 3. miejscu – z Wielkiej Brytanii.

Obecnie za najlepszych w hokeju na trawie uchodzą Brytyjczycy i Hindusi, a wśród kobiet – Australijski i Holendrzy.

Zakłady bukmacherskie na hokeja na trawie w LV BET

Pewne obstawianie hokeja na trawie wymaga sporej wiedzy na temat drużyn oraz poszczególnych graczy. Przydać się może też wiedza o wcześniejszych turniejach i osiąganych na nich wynikach, szczególnie jeśli możliwa jest analiza H2H. Warto też sprawdzić aktualne tabele i rankingi. Jako że hokej na trawie to sport niszowy najlepszym źródłem informacji o rozgrywkach nie będą portale sportowe, ale media społecznościowe. To na nich można dowiedzieć się o kontuzjach, gorszej formie czy innych kłopotach graczy. Składy drużyn mogą się też zmieniać w zależności od rangi meczu, a te wystawione do gry często można zobaczyć najpierw podczas treningów.

Jesteś gotowy na przyjęcie nowego wyzwania? Obstawianie hokeja na trawie może być świetnym pomysłem! Postaw swoje typy bukmacherskie w LV BET!