Najważniejsze mecze i turnieje piłki ręcznej – przegląd i analiza

Najważniejsze mecze i turnieje piłki ręcznej – przegląd i analiza

Polscy szczypiorniści prezentują bardzo wysoki poziom gry. To też przyczyna popularności piłki ręcznej w naszym kraju. Dzięki LV BET możesz nie tylko oglądać najważniejsze rozgrywki, ale przede wszystkim obstawiać wyniki meczów! Poznaj najważniejsze informacje o analizie bukmacherskiej i postaw swoje typy bukmacherskie na piłkę ręczną w LV BET!

Piłka ręczna, znana również jako handball, to bardzo dynamiczna gra zespołowa. Historia tej dyscypliny starożytności, ale to dopiero na przełomie XIX i XX wieku powstała nowoczesna gra, która jest uprawiana obecnie. Od 1917 r. najważniejsze rozgrywki organizuje Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF). To przede wszystkim dwie imprezy:

Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy czy Puchar Świata. Od 1936 r. dyscyplina ta weszła do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich. Ponadto rozgrywane są też profesjonalne ligi, m.in. Liga Mistrzów.

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn

To oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej organizowany przez IHF od 1938 r. Ma na celu wyłonienie najlepszej na świecie męskiej reprezentacji narodowej w tej dyscyplinie. Kadra Polski zadebiutowała na tej imprezie w 1958 r.

Zmagania odbywają się co dwa lata. Udział w nich bierze gospodarz turnieju, mistrz świata z poprzednich mistrzostw, medaliści ostatniej edycji mistrzostw Europy, Afryki, Ameryki i Azji oraz mistrz Oceanii. Ostatnie 9 miejsc jest rozdzielanych wśród kontynentów biorąc pod uwagę wyniki osiągnięte na poprzednich mistrzostwach.

W ostatnich turniejach na podium MŚ stawały:

2015 r.:

 1. miejsce: Francja
 2. miejsce: Katar
 3. miejsce: Polska
 4. miejsce: Hiszpania

2017 r.:

 1. miejsce: Francja
 2. miejsce: Norwegia
 3. miejsce: Słowenia
 4. miejsce: Chorwacja

2019 r.

 1. miejsce: Dania
 2. miejsce: Norwegia
 3. miejsce: Francja
 4. miejsce: Niemcy

2021 r.

 1. miejsce: Dania
 2. miejsce: Szwecja
 3. miejsce: Hiszpania
 4. miejsce: Francja

2023 r.

 1. miejsce: Dania
 2. miejsce: Francja
 3. miejsce: Hiszpania
 4. miejsce: Szwecja

W klasyfikacji generalnej najlepsi są Francuzi. Do reprezentantów tego kraju trafiło 6 złotych krążkow, 4 srebrne i 12 brązowych. W sumie 12 medali na koncie mają Szwedzi (po 4 każdego koloru). Na podium znajdują się też reprezentanci Rumunii (4 złote medale i 2 brązowe). Polacy znajdują się na 13. miejscu tej klasyfikacji (1 medal srebrny i 3 brązowe).

Mistrzostwa Europy

Oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej o zasięgu kontynentalnym rozgrywany jest od 1994 r., Co dwa lata wyłaniana jest najlepsza męska reprezentacja narodowa Starego Kontynentu. Do tej pory rozegrano 15 edycji. Pierwszym triumfatorem zostali Szwedzi. Do nich należy też rekord zwycięstw (5) oraz obecny mistrzowski tytuł.

2016 r.: miejsce turnieju – Polska

Niemcy 24 – 17 Hiszpania

Chorwacja 31 – 24 Norwegia

Polska – 7. miejsce

2018 r.: Chorwacja

Hiszpania 29 – 23 Szwecja

Francja 32 – 29 Dania

Polska – n/s

2020 r.: Austria / Norwegia / Szwecja

Hiszpania 22 – 20 Chorwacja

Norwegia 28 – 20 Słowenia

Polska – 21. miejsce

2022 r.: Słowacja / Węgry

Szwecja 27 – 26 Hiszpania

Dania 35 – 32 Francja

Polska – 12. miejsce

Wśród najlepszych państw europejskich rozgrywek poza Szwedami wymienia się też Francuzów (3 złota i 2 brązy) i Hiszpanów (2 złote krążki, 5 srebrne i 2 brązowe).

Liga Mistrzów – Eurosport

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych (ang. EHF Champions League) to z kolei międzynarodowe rozgrywki piłki ręcznej rozgrywane na poziomie klubowym. Inicjatorem turnieju jest Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF). Zmagania organizowane są od 1993 r. Zastąpiły rozgrywany w latach 1956 – 1993 roku Puchar Europy Mistrzów Krajowych.

Przez lata wielokrotnie zmieniał się format rozgrywek. Od sezonu 2020/2021 rywalizacja w Lidze Mistrzów rozpoczyna się od fazy grupowej. Udział w niej bierze 16 drużyn. Dzielone są na dwie grupy. Są to zwycięzcy lig z państw plasujących się na 9 czołowych pozycjach rankingu EHF oraz dodatkowo druga drużyna w przypadku lidera rankingu. Pozostałe 6 drużyn jest wskazywana przez EHF. Do tych drużyn trafia dzika karta. Mecze rozgrywane są systemem kołowym. Najlepsze dwie drużyny kwalifikują się do ćwierćfinałów, a drużyny z miejsc od 3. do 6. przechodzą do fazy play-off. Faza pucharowa obejmuje cztery rundy: play-off, ćwierćfinały i turniej Final Four składający się z dwóch półfinałów i finału.

Najwięcej zwycięstw na koncie ma hiszpański zespół piłkarzy ręcznych FC Barcelony, który triumfował 11 razy (w 1991 r., 1996 r., 1997 r., 1998 r., 1999 r., 2000 r., 2005 r., 2011 r., 2015 r., 2021 r., 2022r.)

A kto stawał na podium w ostatnich latach?

Sezon 2018/2019:

 1. miejsce: Macedonia Północna RK Wardar Skopje
 2. miejsce: Węgry Telekom Veszprém
 3. miejsce: Hiszpania FC Barcelona
 4. miejsce: Polska PGE Vive Kielce

Sezon 2019/2020:

 1. miejsce: Niemcy THW Kiel
 2. miejsce: Hiszpania FC Barcelona
 3. miejsce: Francja Paris SG Handball
 4. miejsce: Węgry Telekom Veszprém

Sezon 2020/2021:

 1. miejsce: Hiszpania FC Barcelona
 2. miejsce: Dania Aalborg Håndbold
 3. miejsce: Francja Paris SG Handball
 4. miejsce: Francja HBC Nantes

Sezon 2021/2022:

 1. miejsce: Hiszpania FC Barcelona
 2. miejsce: Polska Łomża Vive Kielce
 3. miejsce: Niemcy THW Kiel
 4. miejsce: Węgry Telekom Veszprém

Sezon 2022/2023:

 1. miejsce: Niemcy SC Magdeburg
 2. miejsce: Polska Barlinek Industria Kielce
 3. miejsce: Hiszpania FC Barcelona
 4. miejsce: Francja Paris SG Handball

Polacy wygrali w Lidze Mistrzów tylko raz – na najwyższym miejscu podium stanęli szczypiorniści Barlinek Industria Kielce.

Liga Europejska

Puchar EHF piłkarzy ręcznych, czyli Puchar Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej to kolejne międzynarodowe, klubowe rozgrywki piłki ręcznej. Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) utworzyła je w 1981 i od tej pory regularnie prowadzone są przez tę organizację. Do gry dostają się męskie drużyny klubowe zajmujące czołowe miejsca w europejskich ligach krajowych, które nie zostały zakwalifikowane do Ligi Mistrzów.

W sezonie 2019/2020 turniej został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. We wcześniejszych sezonach na podium stawali:

2016/2017: Niemcy – Frisch Auf! Göppingen

2017/2018: Niemcy – Füchse Berlin

2018/2019: Niemcy – THW Kiel

Najwięcej triumfów w tej rywalizacji odniosły niemieckie drużyny. W sumie wygrały 24 edycje, a 6 kolejnych razów zagrali w finale.

PGNiG Superliga

W Polsce piłkarze ręczni rywalizują ze sobą w ramach PGNiG Superligi. Ich zmagania można oglądać w Polsacie, TVP Sport oraz na platformie Emocje.tv. Zmagania szczypiornistów toczą się cyklicznie (co sezon), systemem kołowym. Od edycji 2007/08 rozgrywana jest dodatkowo faza play-off na zakończenie każdego z sezonów. Udział w niej biorą najlepsze polskie drużyny klubowej. Triumfator ligi zostaje mistrzem Polski, a najsłabsze drużyny w sezonie relegowane są do I ligi. Dodatkowo zespoły, które zajmą najwyższe miejsca w końcowej klasyfikacji każdego sezonu uzyskują prawo występów w europejskich pucharach w następnym sezonie. W zależności od pozycji polskiej federacji w klubowym rankingu EHF drużyny mogą zagrać w Lidze Mistrzów, Pucharze EHF bądź Pucharze Challenge EHF.

Do rozgrywek Superligi podchodzi 14 zespołów. Obecnym mistrzem kraju jest Barlinek Industria Kielce. Piłkarze tego klubu zdobyli najwięcej tytułów w historii. W sumie sięgnęli po 20 zwycięstw.

Zakłady bukmacherskie na piłkę ręczną w LV BET

Legalny bukmacher umożliwia Ci obstawianie najważniejszych turniejów i meczów w piłce ręcznej, w tym mistrzostw świata czy mistrzostw Europy. Możesz też typować wyniki meczów, w których zagra reprezentacja Polski. Obstawiaj awans, wygraną, najlepsze drużyny w grupie czy występy poszczególnych zawodników. Na najważniejsze mecze dostaniesz nawet kilkadziesiąt różnych rynków bukmacherskich do wyboru. Możesz je poznać w dwóch miejscach: w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera LV BET. Tam też znajdziesz atrakcyjne kursy oraz liczne promocje i bonusy, dzięki którym masz szansę na jeszcze wyższe wygrane. Zachęcamy też do regularnego odwiedzania blogu sportowego bukmachera LV BET. Na bieżąco pojawiają się tam zapowiedzi najważniejszych meczów wraz z podstawowymi informacjami niezbędnymi do obstawiania. Jesteś gotowy do podjęcia nowego wyzwania? Postaw swoje typy bukmacherskie na najważniejsze turnieje i mecze piłki ręcznej w LV BET!