47. Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim

47. Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim

Najbliższe MŚ w narciarstwie Alpejskim rozegrane zostaną we Francji, a dokładniej w dwóch ośrodkach – Courchevel i Meribel. Zaplanowane są w dniach 6-19 lutego 2023 r. Narciarze alpejscy zawitają do Francji w ramach MŚ po raz piaty w historii, ale po raz pierwszy do tych miejscowości.  Główna impreza sezonu wyłoni mistrzów świata w rywalizacji kobiet i mężczyzn. Ich wyniki będziesz mógł obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET!

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim – co musisz wiedzieć?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni będą rywalizować we Francji w sześciu konkurencjach: zjeździe, supergigancie, kombinacji, slalomie gigancie, slalomie i gigancie równoległym. Zaplanowano także mieszane zawody drużynowe.

Krótka historia Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim

Mistrzostwa to obok igrzysk olimpijskich najważniejsze zawody w narciarstwie alpejskim na świecie. Co dwa lata organizuje je Międzynarodowa Federacja Narciarska. Po raz pierwszy rozegrane zostały w 1931 r. w Murren w Szwajcarii. Osiem lat później zawodnicy rywalizowali w Zakopanem. Były to do tej pory jedyne mistrzostwa rozegrane w Polsce.

Najwięcej mistrzowskich tytułów w narciarstwie alpejskim przypadło Austriakom (96 złotych medali, 103 srebrne i 95 brązowych). Na kolejnych miejscach podium w tej klasyfikacji znajdują się Szwajcarzy (67 złotych krążków, 70 srebrnych i 60 brązowych) i Francuzi (45 złote krążki, 51 srebrnych i 36 brązowych). Polska dzieli 21. miejsce z Japonią. Reprezentanci obu krajów zdobyli do tej pory po 1 srebrnym i 1 brązowym medalu. Najbardziej utytułowanymi zawodnikami w historii są zaś Chtistl Cranz i Marcel Hirscher.

Gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim?

Czterdziesta siódma edycja Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w 2023 r. rozegrana będzie w dwóch francuskich ośrodkach narciarskich – w Courchevel i Meribel.

Program zawodów

5 lutego 2023 r., godz. 18 – Courchevel

Ceremonia otwarcia

6 lutego 2023 r., godz. 11 – Meribel

Kombinacja alpejska kobiet

7 lutego 2023 r., godz. 11 – Courchevel

Kombinacja alpejska mężczyzn

8 lutego 2023 r., godz. 11.30 – Meribel

Super gigant kobiet

9 lutego 2023 r., godz. 11.30 – Courchevel

Super gigant mężczyzn

11 lutego 2023 r., godz. 12 – Meribel

Zjazd kobiet

12 lutego 2023 r., godz. 12 – Courchevel

Zjazd mężczyzn

14 lutego 2023 r., godz. 12 – Meribel

Kombinacja alpejska w parach

15 lutego 2023 r., godz. 12 – Meribel

Slalom Gigant w parach kobiet i mężczyzn

16 lutego 2023 r., godz. 10 – Meribel

Slalom gigant kobiet

17 lutego 2023 r., godz. 10 – Courchevel

Slalom gigant mężczyzn

18 lutego 2023 r., godz. 10 – Merribel

Slalom kobiet

18 lutego 2023 r., godz. 10 – Courchevel

Slalom mężczyzn

19 lutego 2023 r., godz. 18.30 – Courchevel

Ceremonia zakończenia mistrzostw

Uczestnicy

Jak co roku podczas mistrzowskiego turnieju zobaczymy zmagania najlepszych sportowców z całego świata. Miejmy nadzieję, że kontuzje nie zdyskwalifikują najważniejszych graczy z tej rywalizacji. Kto przystąpi do zawodów?

Wśród kobiet wystąpią m.in. Petra Vlhova, Tessa Worley, Marta Bassino, Federica Brignone, Clara Direz, Mikaela Shiffrin czy Corinne Suter. W zawodach męskich udział wezmą: Matthieu Bailet Lucas Braathen, Johan Clarey, Mathieu Faivee, Thibaut Favrt czy Adrien Theaux. Polscy kibice liczą na udział Maryny Gąsienicy-Daniel. O tym, w jak licznym składzie wystąpi we Francji reprezentacja Polski, zadecydują występy w PŚ i miejsca zawodników w Pucharze Narodów.

Kto ma największą szansę na wygraną?

Wśród najlepszych zawodników w narciarstwie alpejskim nie ma dużej rotacji. Najgroźniejsze są kontuzje, które potrafią wyeliminować zawodników z rywalizacji nawet na cały sezon. Pewne obstawianie możliwe jest dzięki dokładnej analizie, a tej warto poddać Puchar Świata. Zawody w fińskim Levi, norweskim Kvitfjell czy wiele innych bedą najlepszym sprawdzianem i udowodnieniem formy.

Puchar Świata 2022/2023 już ruszył. Ze świetnej strony pokazał się w pierwszych konkursach Aleksander Aamodt Kilde. 30-letni Norweg wygrał m.in. w amerykańskim Beaver Creek w zjeździe i w supergigancie. Pokonał tam m.in. Szwajcara Marco Odermatta i Francuza Alexisa Pinturaulta. Warto pamiętać, że Marco Odermatt wygrał ubiegłoroczną rywalizację PŚ i był najlepszy w gigancie zaś Aamodt Kilde – w zjeździe i supergigancie.

Pierwsze triumfy zaliczyła też Sofia Goggia, która była najlepsza w zjeździe w Lake Louise. W Kanadzie triumfowała w tej konkurencji czterokrotnie. Utwierdza swoja dominację w tej konkurencji i kontynuuje dobrą passę z ubiegłego sezonu. Najlepszą zawodniczką PŚ 2022/2023 została zaś Amerykanka Mikaela Shiffrin.

Eksperci wskazują, że w tym roku szanse na walkę o najwyższe miejsca ma też Maryna Gąsienica-Daniel, która w zeszłym roku była 7. w Pucharze Świata. Młoda Polka z sezonu na sezon prezentuje coraz wyższy poziom, a w ubiegłorocznych konkursach potrafiła nawet przegonić legendy tego sportu. Możliwe, że w tym sezonie sięgnie po najlepsze wyniki.

Polski Związek Narciarski w kadrze mężczyzn zaś powołał trzech zawodników. To Michał Jasiczek, Piotr Habdas i Paweł Pyjas.

Obstawianie Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim

Wytypowanie zwycięzcy poszczególnych kategorii oraz całego turnieju mistrzowskiego – to główne rynku bukmacherskie, które dostaniesz na narciarstwo alpejskie w LV BET! Legalny bukmacher umożliwia typowanie zakładów długoterminowych, ale też zakładów live. Oprócz MŚ w jego ofercie znajdziesz też możliwość obstawiania wszystkich konkursów Pucharu Świata w sezonie 2022/2023. Niezależnie od tego, które wydarzenie chcesz typować, warto wcześniej się odpowiednio przygotować, a więc przeprowadzić dokładną analizę bukmacherską. Do postawienia pewnych kuponów niezbędna będzie wiedza o historycznych, ale też ostatnio osiąganych wynikach. Warto więc nie tylko śledzić występy zawodników w konkursach PŚ, ale też media społecznościowe i wskazania ekspertów.

Zakłady na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim

Najszerszy wybór rynków bukmacherskich na narciarstwo alpejskie znajdziesz w LV BET. To legalny bukmacher, a więc bez obaw możesz stawiać swoje kupony! Zrobisz to w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć – znajdziesz interesujące Cię rynki, poznasz atrakcyjne kursy i wskażesz swoje typy. Obstawiaj mistrza w narciarstwie alpejskim w LV BET i wygrywaj!