Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce

Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce

Zmagania najlepszych lekkoatletów świata będzie można oglądać już na wakacjach! Sportowcy spotkają się w Budapeszcie i powalczą o złote krążki w 24 konkurencjach męskich, 25 kobiecych i 1 mieszanej. Kto po nie sięgnie? Poznaj najważniejsze informacje o Athletics Championships, czyli Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce i postaw swoje typy bukmacherskie w LV BET!

Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce – co trzeba wiedzieć?

Już niedługo odbędzie się 19. edycja Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. Sportowcy zmierzą się w stolicy Węgier, w Budapeszcie, w dniach 19-27 sierpnia 2023 roku. Miasto to gościło już mistrzostwa Europy w 1966 r. oraz w 1998 r. oraz halowe mistrzostwa Starego Kontynentu w 1983 r. i w 1988 r. Areną zmagań sportowców będzie nowo powstały stadion – Narodowe Centrum Lekkoatletyczne w Budapeszcie, położone na południu miasta.

Rywalizacja będzie odbywała się w następujących konkurencjach:

– mężczyźni: bieg na 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m, maraton, na 110 m przez płotki, 400 m przez płotki, 3000 m z przeszkodami, sztafeta 4 x 100 m, sztafeta 4 x 400m, chód na 20 km, chód na 35 km, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem, dziesięciobój

– kobiety: bieg na 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m, maraton, na 100 m przez płotki, 400 m przez płotki, 3000 m z przeszkodami, sztafeta 4 x 100 m, sztafeta 4 x 400m, chód na 20 km, chód na 35 km, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem, siedmiobój

– mieszane: sztafeta 4 x 400 m

Kiedy odbędą się Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce?

Będzie to największe wydarzenie lekkoatletyczne w historii Węgier. Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce zaplanowane są w dniach 19-27 sierpnia 2023 r. w Budapeszcie. Narodowe Centrum Lekkoatletyczne w Budapeszcie położony będzie na południu miasta nad Dunajem, przy północnym krańcu wyspy Czepel.

Początkowo planowano, że mistrzostwa zostaną rozegrane w dniach 26 sierpnia – 3 września 2023 r. W 2019 roku Rada World Athletics jednak przesunęła datę imprezy. Budapeszt jest pierwszym miastem położonym w Europie Środkowo-Wschodniej, które będzie gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw świata na stadionie.

Uczestnicy Mistrzostw Świata w lekkoatletyce

Ponad 2000 sportowców z ponad 200 krajów przybędzie do stolicy Węgier, aby powalczyć o medale. W sumie do zdobycia jest 47 kompletów. Rywalizacja będzie trwała dziewięć dni.
Każda sesja tegorocznych Athletics Championships będzie obfitowała w obowiązkowe wydarzenia. Wielokrotni mistrzowie świata zostaną ukoronowani w każdej z dziewięciu sesji wieczornych. Zaplanowanych jest też pięć sesji porannych, podczas których odbędzie się zacięta walka sportowców.

Kto wystąpi w Budapeszcie? Nie zabraknie gwiazd sportu. Zamelduje się m.in. norweski biegacz długodystansowy Jakob Ingebrigtsen, rekordzista świata na 10 000 metrów Joshauar Cheptegei z Ugandy, złote pokolenie lekkoatletów z Jamajki, które reprezentować będą Shelly-Ann Fraser-Pryce, Elaine Thompson-Herah i Sherick Jackson, niemiecka skoczkini w dal Malaika Mihambo czy Szwed Mondo Duplantis.

Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłasza kolejnych zawodników, którzy udadzą się do Budapesztu. Jednym z nich jest Piotr Lisek. Sportowiec osiągnął minimum na MŚ podczas mityngu w Białymstoku.

Zakłady na Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce

Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce IAAF World Championships możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET. To legalny bukmacher, który umożliwia obstawianie turnieju niezależnie od miejsca i czasu. Dostęp do oferty operatora masz non stop. Wystarczy, że wejdziesz do serwisu internetowego lub skorzystasz z aplikacji mobilnej. Poznasz tam wszystkie dostępne dyscypliny, wydarzenia oraz rynki. Sprawdź i przeanalizuj kursy, a następnie skorzystaj z tych najbardziej atrakcyjnych. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje szczęśliwe kupony na zawody rozgrywane na Węgrzech. Lekkoatletyka to szeroka dyscyplina sportowa, a więc możesz liczyć na bardzo szeroki wybór zakładów. Skorzystaj z nich i wygrywaj!

Obstawianie Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce w LV BET

Przed rozpoczęciem swojej przygody w zakładach bukmacherskich warto poznać uczestników zmagań oraz ich szanse na zwycięstwo. Zapoznaj się z zeszłorocznymi wynikami, które mogą znacznie ułatwić wytypowanie zbliżających się zawodów w lekkiej atletyce. 19. Athletics Championships w rozegrane zostały w dniach 15-24 lipca 2022 r. w Eugene i Portland w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie mistrzostwa miały zostać rozegrane w sierpniu 2021 r., jednak pandemia COVID-19 pokrzyżowała te plany. Do rywalizacji w 49 konkurencjach podeszły 192 reprezentacje krajów. W sumie wystartowało 1972 sportowców.

Polacy zdominowali rzut młotem. Na najwyższym miejscu podium stanął Paweł Fajdek, zaś na najniższym – Wojciech Nowicki. W rywalizacji kobiet dwa srebrne medale trafiły do Katarzyny Zdziebło – w chodzie na 20 km i na 35 km.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Amerykanie (13 krążków złotych, 9 srebrnych i 11 brązowych). Na podium stanęli też Etiopczycy (4 medale złote, 4 srebrne i 2 brązowe) oraz Jamajczycy (2 złote, 7 srebrnych i 1 brązowy).

Kto tym razem stanie na najwyższym miejscu podium w poszczególnych konkurencjach? Obstawiaj Athletics Championships w LV BET i wygrywaj!