Międzynarodowy Wyścig Kolarski – Memoriał Henryka Łasaka

Międzynarodowy Wyścig Kolarski – Memoriał Henryka Łasaka

Już w sierpniu ruszy 24. edycja Memoriału Henryka Łasaka. Jak w tym roku będzie wyglądała kolarska rywalizacja?  Poznaj najważniejsze informacje, które ułatwią Ci postawienie typów bukmacherskich na kolarstwo w LV BET!  

Kolarstwo dla wielu kojarzy się tylko z największymi imprezami – Tour de France, Vuelta de Espana czy nawet Tour de Pologne. W zakładach bukmacherskich warto jednak zwrócić uwagę również na mniejsze imprezy. Jedną z nich jest Memoriał Henryka Łasaka, bez którego wielu fanów nie wyobraża sobie kolarskiego roku. W LV BET możesz typować wyniki tego wydarzenia.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski

Kim był Henryk Łasak? To legenda polskiego kolarstwa. W młodości sam uprawiał ten sport. Z powodzeniem – pięciokrotnie sięgał po medale mistrzostw Polski, w dorobku ma też wiele innych odznaczeń. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako mechanik kolarski w Polskim Związku Kolarskim. Nie zagrzał długo tego miejsca, bo szybko został asystentem trenera polskiej kadry kolarzy szosowych Władysława Wandora, Dwa lata później zastąpił go na tym stanowisku. Został najwybitniejszych polskim trenerem kolarstwa w historii! Poprowadził polskich kolarzy do m.in. pierwszego medalu kolarzy szosowych na mistrzostwach świata (w 1971 r. brąz w wyścigu drużynowym na 100 km) i pierwszego medalu w kolarstwie szosowym na Igrzyskach Olimpijskich (w 1972 r. srebro w wyścigu drużynowym na 100 km). Trenował m.in. Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Szozdę, Jana Magiera, Zygmunta Hanusik, Zenona Czechowski i in. Henryk Łasak zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Jego pamięci poświęcony jest jedno z najważniejszych wydarzeń kolarskich w Polsce.

Memoriał Henryka Łasaka to jednodniowy wyścig kolarski poświęcony pamięci wybitnego trenera. Rozgrywany jest w Polsce corocznie od 1999 r. Od początku istnienia znajdował się w kalendarzu UCI. Zmieniały się tylko kategorie: w latach 1999–2000 z kategorią 1.5, w 2001 r. z kategorią 1.4, w latach 2002–2004 z kategorią 1.3. W 2005 r. został włączony do cyklu UCI Europe Tour, początkowo z kategorią 1.1, a od 2008 z kategorią 1.2. Edycja z 2020 r. odbyła się poza kalendarzem UCI, jednak rok później wyścig ponownie otrzymał kategorię 1.2. To jedna z najważniejszych imprez kolarskich w Polsce!

Trasa wyścigu kolarskiego 2022

Wyścig od początku istnienia rozgrywany był w Suchej Beskidzkiej i jej okolicach. Przed edycją z 2020 organizator wyścigu zadecydował o jego przeniesieniu do Limanowej. W tym roku kolarze wystąpią właśnie w tej miejscowości i okolicach. Trasa wyścigu kolarskiego poprowadzi z Limanowej i przejedzie przez Słopnice, Zalesie i Starą Wieś. Na trasie znajdą się dwie przełęcze – Słopnicka położona 759 m npm i Ostra na wysokości 811 m npm.

Wyścig zaplanowany jest na 13 sierpnia 2022 r. Początek około godz. 8. Organizatorzy przewidują, że wszyscy kolarze przyjadą na metę w godz. 16.17-16.40. Około godz. 17 odbędzie się więc oficjalne zakończenie i ceremonia dekoracji.

Lista startowa wyścigu Łasaka wciąż nie jest znana. Na pewno pojawi się jeszcze przed rozpoczęciem imprezy. Możliwe, że w tym roku na trasę wyjadą zwycięzcy z poprzednich edycji. Kto w nich triumfował? W zeszłym roku na najwyższym miejscu podium stanął Michael Kukrle. Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Grabis, a na trzecim Adam Toupalik. W 2020 r. zwyciężyli sami Polacy – Marcin Budziński, Piotr Pękala i Szymon Tracz.

Zakłady bukmacherskie na Memoriał Henryka Łasaka w LV BET

Jak typować kolarstwo? Nie różni się to od obstawiania innych dyscyplin sportowych. Do postawienia pewnych typów niezbędna jest dokładna analiza bukmacherska. Warto sprawdzić historyczne wyniki, ale też ostatnie osiągnięcia zawodników. Nie bez znaczenia pozostaje Ich forma, nastawienie czy to, na jakich trasach idzie im najlepiej. Góral nie poradzi sobie dobrze na płaskiej drodze, zaś sprinter w pofalowanym terenie. Niedoświadczeni kibice i typerzy często nie wiedzą, jak wskazać zwycięzcę spośród wielu zawodników. Warto jednak wiedzieć, że kolarstwo to sport drużynowy i cały team pracuje na triumf lidera. A to oznacza, że podczas analizy pod uwagę bierze się tylko kilku kolarzy.

Jesteś gotowy do typowania kolarstwa? Przygotuj się i obstawiaj Memoriał Henryka Łasaka w LV BET!