Vuelta a Espana 2022 – poznaj trasę wyścigu!

Vuelta a Espana 2022 – poznaj trasę wyścigu!

Start w Holandii, nowe trasy i piekielnie trudne warunki – tak zapowiada się wyścig dookoła Hiszpani w tym roku! Poznaj uczestników i trasę Vuelta a España 2022. Najlepsze zakłady bukmacherskie na kolarstwo postawisz w LV BET! 

Po raz czwarty w historii hiszpańskiego turnieju peleton Vuelta a Espana wyjedzie poza kraj. Tym razem trafiło na Holandię. Utrecht miał się odbyć już w 2020 roku, lecz z powodu pandemii COVID-19 zrezygnowano z tego planu. Cały wyścig rozegrano w Hiszpanii. Teraz organizatorzy wrócili do poprzednich planów i na ulicach Utrechtu odbędzie się jazda drużynowa na czas.

Vuelta a España 2022

Na kolarzy i kibiców czeka hiszpańskiego wyścigu czeka w tym roku wiele nowości. Najpierw start w innym państwie, później 3280 km do pokonania. Rywalizacja podzielona została na 21 etapów. Na trasie znajdą się dwa etapy jazdy na czas (drużynowa i indywidualna), a także 9 górskich finiszów. Co ciekawe aż pięć z nich jeszcze nigdy nie pojawiły się na trasie hiszpańskiego Wielkiego Touru.

Przez 3 tygodnie na drogach Hiszpanii zmagać się będą 23 zespoły, w tym 18 World Teamów oraz 2 mających analogiczne prawo Alpecin-Fenix i Team Arkéa Samsic. Do wyścigu dostały się jeszcze trzy hiszpańskie Pro Teamy – Burgos-BH, Equipo Kern Pharma oraz Euskaltel – Euskadi. Ze startem musiała się pożegnać zaś czwarta drużyna kraju – Caja Rural – Seguros RGA.

Trzy ostatnie edycje Vuelty wygrał Słoweniec Primoz Roglic.

Wyścig kolarski: trasa Vuelta a Espana 2022

Po raz drugi w historii peleton Vuelta a Espana wystartuje z Holandii, a dokładniej z miejscowości Utrecht. Na początek zaplanowano 23-kilometrową drużynową jazdę na czas po ulicach miasta. Kolejne dwa etapy, nadal poza Hiszpanią, będą płaskie, a utrudnieniem może być porywisty wiatr. Z uwagi na konieczność transferu do Hiszpanii już czwartego dnia przewidziana jest przerwa.

Zawodnicy wrócą na drogi w hiszpańskiej części Vuelta a Espana. Pokonają dwoma pagórkowate etapy w Kraju Basków. Duże wyzwanie i podjazd z prawdziwego zdarzenia będzie można śledzić szóstego dnia. Zawodnicy udadzą się z Bilbao na Pico Jano. Po dniu, który będzie sprzyjał sprinterm, znów nadejdą etapy wymagające wspinaczki. Ostatnią przeszkodą będzie Collau Fancuaya, mająca ponad 10 kilometrów długości i 7,5% nachylenia. Na zakończenie pierwszego tygodnia organizatorzy zaplanowali górski odcinek z metą w Les Praeres (3,8 km; 13%, max. 25%). Po raz ostatni kolarze rywalizowali na tym podjeździe trzy lata temu. Zwyciężył na nim Simon Yates.

Na początku drugiego tygodnia Vuelta a Espana kolarze pokonają całkowicie płaską, ponad 30-kilometrowa indywidualną jazdę na czas. Trasa poprowadzi z Elche do Alicante. Kolarze przejadą wzdłuż wybrzeża, a więc muszą się liczyć ze zmienną pogodą i mocnymi podmuchami wiatru. Tak przyjemnie jednak nie będzie cały czas, bo już w kolejnych odcinkach zawodnicy będą wspinali się, m.in. pod długi, ponad 20-kilometrowy podjazd Penas Blancas (6,3%, 15%). W 14. na peleton będzie czekała trudna wspinaczka. Najpierw na Sierra de la Pandera (12,7 km; 7,2%), później w Sierra Nevada. Na pierwszej trasie w 2017 r. triumfował Rafał Majka.

Trzeci, ostatni tydzień hiszpańskich zmagań rozpocznie się od rywalizacji sprinterów. Na koniec zmagań zaś czekają kolarzy m.in. podjazd pod Monasterio de Tentudia czu wspinaczka Alto del Piornal (17 km; 4,5%). Przed zakończeniem czekają na zawodników płaskie etapy, na których zapewne będą chcieli odrobić straty. Wyścig Vuelta e Espana 2022 zakończy się 11 września 2022 r.  płaskim etapem z Las Rozas do Madrytu.

World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej

Vuelta a Espana wchodzi w skład 12. edycji UCI World Tour, czyli cyklu najważniejszych zawodów w kolarstwie szosowym. W kalendarzu znalazły się 33 wyścigi. Udział w poszczególnych imprezach mogą wziąć wyłącznie zespoły, które otrzymały tytuł UCI WorldTeams lub dziką kartę.

Za udział w wyścigach drużyny otrzymują punkty, które są sumowane w UCI World Ranking. Najwięcej można zdobyć w Tour de France. Mniej zaś przyznawanych jest za zwycięstwo w Giro d’Italia oraz właśnie w Vuelta e Espana.

Zakłady bukmacherskie na Vuelta a Espana w LV BET

Hiszpański wyścig kolarski Vuelta a Espana to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Znany jest jako jeden z najtrudniejszych na świecie. Mocne słońce, porywisty wiatr, wysokie temperatury, strome podjazdy – to wszystko czeka na kolarzy przez trzy tygodnie Hiszpańskiego Piekła! Oglądaj zmagania i postaw swoje typy bukmacherskie na kolarstwo, w tym wyścig Vuelta a Espana w LV BET!