Na których stadionach odbędą się mundialowe mecze?

Mundialowe stadiony. Gdzie odbędą się mecze?

Mundialowe stadiony w Katarze przygotowane były specjalnie pod XXII Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Katar 2022. Co ciekawe większość z nich zmieni się już po finale piłkarskiego święta. Poznaj najpiękniejsze stadiony w Katarze i typuj wyniki meczów, które będą rozegrane na nich późną jesienią!  

Osiem stadiów w pięciu katarskich miastach – to właśnie tam będzie toczyła się rywalizacja najlepszych piłkarzy! Poznaj obiekty, na których rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Katar 2022. Pamiętaj, że na wszystkie mecze rozegrane podczas Mundialu 2022 możesz postawić swoje typy bukmacherskie w LV BET!

Mundial w Katarze

Mundial 2022 to wydarzenie pełne nowości. Po raz pierwszy impreza piłkarska tej rangi rozegrana będzie na Bliskim Wschodzie, w islamskim kraju. Turniej rozpocznie się późną jesienią, co wywołało nie lada zamieszanie w ligowych rozgrywkach. Wcześniej jednak w Katarze panują wielkie upały, które uniemożliwiłyby grę. Co jeszcze czeka piłkarzy i kibiców w Katarze? Osiem wyjątkowych obiektów, na których rozegrane zostaną mecze!

Poznaj stadiony w Katarze!

Podczas tegorocznych mistrzostw zawodnicy zagrają na ośmiu obiektach. Pierwszy mecz rozegrany będzie 21 listopada 2022 r. Na stadionie Al Bayt Stadium w Al-Chaur. W sumie podczas turnieju 32 reprezentacje krajów z całego świata rozegrają 64 mecze. Ostatni z nich, wielki finał, zaplanowany jest na 18 grudnia 2022 r. Najlepsze drużyny spotkają się na największym stadionie w Katarze w Lusail.

Co ciekawe, większość mundialowych obiektów jest położona bardzo blisko siebie. Ani kibice, ani piłkarze nie będą musieli więc udawać się w dalekie podróże  w trakcie turnieju. Poznaj katarskie stadiony i mecze, które będą na nich rozgrywane!

Al Bayt Stadium

 • Miasto: Al-Chaur
 • Pojemność: 60.000
 • Mecz otwarcia, 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał

To właśnie na tym obiekcie piłkarze zainaugurują tegoroczny mundial! 21 listopada 2022 r. o godz.  usłyszymy pierwszy gwizdek w meczu Katar – Senegal.

Obecny kształt stadionu w Al-Chaur nabrał w lutym 2020 r. Co ciekawe, po zakończeniu turnieju zostanie on zmniejszony o połowę. W pozostałej części zaplanowany jest pięciogwiazdkowy hotel, galeria handlowa, gastronomią oraz inny obiekt sportowy. Trybuny zaś zostaną przekazane innym państwom Bliskiego Wschodu.

Lusail Stadium

 • Miasto: Lusajl
 • Pojemność: 80.000
 • 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał, finał

„Złoty stadion” będzie największym obiektem tegorocznych mistrzostw. Po raz pierwszy zagrają tam piłkarze. 22 listopada 2022 r. Zaplanowanych jest na aż dziesięć spotkań, w tym najważniejsze – finał Mistrzostw Świata Katar 2022!

Stadion w Lusajl po turnieju również zostanie częściowo zdemontowany. Zamieni się on w kameralny stadion. Wokół nowego obiektu zaplanowano sklepy, kawiarnie, obiekty sportowe i edukacyjne czy nawet przychodnię zdrowia.

Ras Abu Aboud Stadium (Stadium 974)

 • Miasto: Doha
 • Pojemność: 40.000
 • 1/8 finału

To właśnie na tym obiekcie swoją przygodę na mundialu rozpocznie polska reprezentacja. Robert Lewandowski z kolegami z drużyny wystąpi w Doha 22 listopada 2022 r. Początek spotkania o godz. 19. Wrócą na ten stadion również 30 listopada 2022 r. O godz. 22 rozpocznie się tam mecz grupowy z reprezentacją Argentyny.

Nazwa Stadium 974 nie jest przypadkowa – jest to również numer kierunkowy do Kataru, ale przede wszystkim liczba kontenerów transportowych, które posłużyły do wykonania tymczasowej konstrukcji stadionu. Obiekt powstał na sztucznym cyplu. Organizatorzy zapowiedzieli, że po zakończeniu mistrzostw stadion zostanie całkowicie zdemontowany.

Al Thumama Stadium

 • Miasto: Doha
 • Pojemność: 40.000
 • 1/8 finału, ćwierćfinał

Inauguracja stadionu miała miejsce 22 października 2021 r. podczas finału Emir Cup. Projekt czerpie inspirację z tradycyjnego kapelusza ghafiji, tradycyjnej czapki noszonej przez mężczyzn i chłopców na całym Bliskim Wschodzie. Jego nazwa wzięła się od dzielnicy, w której jest położony. Obiekt ten w większości położony jest poniżej poziomu ulicy. Stanął w miejscu niedoszłego The Wall Stadium.

Po zakończeniu Mistrzostw zostanie zmniejszony. Po demontażu górnych trybun pozostanie 20 tys. miejsc na trybunach. Powstanie za to klinika dla sportowców i hotel.

Education City Stadium

 • Miasto: Ar-Rajjan
 • Pojemność: 45.350
 • 1/8 finału, ćwierćfinał

Stadion ten znajduje się w kampusie uniwersyteckim, gdzie pracuje 8 międzynarodowych uczelni. Przygotowania do jego budowy rozpoczęły się już w 2013 r. Z placu usunięto… pustynny piasek. Ostateczny kształt stadion zyskał dwa lata temu. Przypomina diament, dzięki czemu można utrzymać odpowiednią temperaturę. Obiekt zyskał nawet przydomek „Diament na pustyni”. Jak większość katarskich obiektów, tak i ten do mistrzostwach zostanie zmniejszony, a trenować będą na nim uniwersyteckie drużyny lekkoatletyczne.

Polscy kibice mogą pamiętać to miejsce z rozgrywek Klubowych Mistrzostw Świata. To właśnie na nim Robert Lewandowski cieszył się ze zdobycia kolejnego w karierze trofeum.

Ahmed bin Ali Stadium

 • Miasto: Ar-Rajjan
 • Pojemność: 40.740
 • 1/8 finału

Podczas mistrzostw piłkarze wystąpią na nowym obiekcie, który stanął w miejsce mniejszego stadionu. Przebudowa ta jest dumą Katarczyków, którzy uważają, że 90 procent gruzu powstałego w wyniku rozbiórki stadionu, zostało ponownie wykorzystane do budowy nowego obiektu, a inne jego części na publiczne projekty artystyczne. 18 grudnia 2020 r. stadion gościł Klubowe Mistrzostwa Świata.

najbardziej charakterystycznym elementem jest rozświetlana fasada.

Po Mistrzostwach Świata stadion i jego okolica mają być przekształcone w regionalne centrum sportowo-rekreacyjne. Okoliczni mieszkańcy skorzystają m.in. z sześciu boisk do piłki nożnej, boiska do krykieta, toru do jazdy konnej i bieżni lekkoatletycznej.

Khalifa International Stadium

 • Miasto: Ar-Rajjan
 • Pojemność: 40.000
 • 1/8 finału, mecz o 3.miejsce

Jak sama nazwa wskazuje pełni rolę Stadionu Narodowego Kataru. Był pierwszym ukończonym obiektem na MŚ. Jego właścicielem jest klub Lekhwiya. To właśnie jego władze nazwały stadion imieniem urzędującego premiera Kataru – szejka Abdullaha bin Khalifa Al Thani.

Co roku w Ar-Rajjan odbywają się zawody lekkoatletyczne Doha Diamond League, a w 2019 r. gościł uczestników mistrzostw świata w lekkiej atletyce.

Al Janoub Stadium

 • Miasto: Al-Wakra
 • Pojemność: 40.000
 • 1/8 finału

To obiekt, którego otwarcie nastąpiło w 2019 r. Wybudowany został specjalnej na Mistrzostwa Świata 2022. Inspiracją projektantów były żagle tradycyjnych łodzi dau, którymi poławiali perły z regionu, płynąc przez prądy Zatoki Perskiej. Zakrzywiony dach i wygląd zewnętrzny nawiązują do historii żeglarstwa Al Wakrah. Pomysłodawcy chcieli, aby widzowie mieli poczucie przebywania na statku.  Z uwagi na swój niesamowity kształt, obiekt błyskawicznie zyskał światową sławę. Po mundialu pojemność stadionu zmniejszy się o połowę.

Zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa Świata Katar 2022 w LV BET

XXII Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Katar 2022 to bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie. Jedno jest pewne – piłkarze wystąpią na najnowocześniejszych obiektach, ale wyniki tej rywalizacji zależą tylko od nich. Ty również możesz przyłączyć się do tej rywalizacji. W LV BET już dziś możesz obstawiać wyniki większości meczów fazy grupowej MŚ 2022 oraz wskazać przyszłego mistrza. Jesteś na to gotowy? Typuj Mundial 2022 w LV BET!