Dowiedz się czym są derby sportowe!

Dowiedz się czym są derby sportowe!

Czym są derby sportowe? Poznaj najważniejsze informacje o meczach oraz wydarzenia derbowe na świecie i w Polsce.  Będziesz mógł je obstawiać w LV BET!

Skąd wzięła się nazwa „derby”? Teorie są dwie. Pierwsza mówi, że pochodzi ona od miejscowości Derby w Anglii. To właśnie tam rozgrywano pierwsze mecze, podczas których na boisko wychodziły drużyny z dwóch części miasta. Druga zaś odwołuje się do wyścigów konnych. Derby oznaczały gonitwę 3-letnich koni pełnej krwi angielskiej, rozgrywaną raz w roku na dystansie 2400 m. Niezależnie od tego, skąd nazwa się wywodzi dziś derby sportowe mają jedno znaczenie.

Derby sportowe: czym są?

Derby sportowe to mecz z udziałem drużyn z jednego miasta lub regionu, które rywalizują w tej samej dyscyplinie sportowej. Głównym wyznacznikiem czy spotkanie jest zwykłym meczem czy meczem derbowym jest więc pochodzenie klubów. Z uwagi na niewielki obszar często wydarzenia te są nie tylko bardzo ważne dla lokalnej społeczności, ale wręcz są wielkim świętem sportu. Często jest tak, że w całym mieście trwa wielka feta albo… wielka bijatyka.

Czym więc różnią się derby od meczów? W klasycznych meczach biorą udział dowolni zawodnicy i drużyny, niezależnie od miejsca siedziby klubu. W derbach zaś uczestnikami są wyłącznie drużyny z określonego obszaru. Nie ma znaczenia, w ramach jakich rozgrywek się one odbywają – ligowych, turniejowych czy innych. Te piłkarskie w polskiej piłce nożnej najczęściej rozgrywane są w ramach najwyższej ligi.

Od lat w Polsce najpopularniejszymi są derby piłkarskie, ale też żużlowe. Na świecie rozgrywki derbowe odbywają się też w wielu innych dyscyplinach, m.in. w hokeju, siatkówce czy koszykówce.

Derby piłkarskie w Europie i na świecie

Niektóre spotkania to prawdziwa klasyka sportu! El Clasico, Derby d’Italia czy Derby Westfalii to wydarzenia, które zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem kibiców. Na boiska wychodzą najlepsi zawodnicy i najlepsze drużyny. Za każdym razem to mecze na najwyższym poziomie! Ich przebieg i zakończenie potrafią zadziwić, bo drużyny uczestniczą w nich w swoich najlepszych składach i walczą do ostatniej sekundy.

Które mecze są najpopularniejsze? Zaliczyć do nich na pewno można tzw. derby Anglii. Udział w nich biorą piłkarze z Manchester United i Liverpool. Miasta dzieli mała odległość (około 56 km). Położone są w jednym regionie, a ze względu na rangę wydarzenia przyjęło się, że są to derby krajowe. Manchester i Liverpool to dwaj odwieczni rywale z boiska, ale nie tylko. Załamanie relacji pomiędzy tymi klubami, a w konsekwencji również ich kibicami, dopatruje się w czasach, gdy rozwój tych miast opierał się o porty wodne. Zmieniała się ich sytuacja ekonomiczna, a brak współpracy przełożył się również na rywalizację na boisku. Upust emocjom dawali też kibice na trybunach. Wśród fanów dochodziło do bójek, często bardzo brutalnych.  Drużyny co raz wymieniały się mistrzowskim tytułem. Dziś już co prawda emocje podczas derbowych spotkań nie są już tak duże, ale derby Anglii to zawsze wielkie wydarzenie! Swoje typy bukmacherskie na wszystkie mecze Manchester United – Liverpool możesz postawić w LV BET!

Derby w Polsce

Spotkania derbowe rozgrywane są nie tylko na świecie, ale też w Polsce. Które z nich są najpopularniejsze? To przeważnie mecze piłki nożnej. Pierwsze derby w Polsce rozegrane zostały w 1908 r. Udział w nich wzięli krakowianie z Cracovii i Wisły Kraków. Od tej pory tak zwana „Święta Wojna” co roku oferuje wielkie emocje. W sumie rozegrane zostały do tej pory 202 mecze. Większość z nich wygrali zawodnicy Wisły – mają 91 zwycięstw na koncie. Cracovianie zaś triumfowali w 64 spotkaniach. 47 kolejnych meczów zakończyło się remisem.

Nie mniej popularne wśród polskich fanów piłki nożnej są Derby Łodzi. Rywalizacja pomiędzy ŁKS-em i Widzewem trwa już od 1926 r., ale szczególną popularność zyskała w latach 70. Łódzka rywalizacja wyszła poza rywalizację na boisku. Kibice dali upust swojej fantazji na miejskich murach, wypisując różne slogany. Przykład? „RTS jeździ tico”, „ŁKS korzysta z Naszej Klasy”, „RTS brzydko pisze po murach” czy „ŁKS żartuje z poważnych tematów”.

Kolejne znane polskie derby to derby Warszawy. Rozgrywają je dwa stołeczne kluby – Legia a Polonia. W Wielkopolsce odbywają się derby Poznania z udziałem Lecha i Warty, a na Śląsku derby Górnego Śląska, w których walczy Górnik Zabrze i Ruch Chorzów. Każde z tych spotkań możesz typować w LV BET!

Zakłady bukmacherskie na derby sportowe w LV BET

Już wiesz, czym są derby? Niezależnie od sportu, w którym są rozgrywane, to zawsze duże wydarzenia, zapewniające jeszcze większe emocje. Fani tłumnie przybywają na stadiony, a typerzy zaglądają do zakładów bukmacherskich. Chcesz się do nich przyłączyć? Zrób to już dziś! legalny bukmacher LV BET udostępnia szeroki wybór wydarzeń do typowania w swoim serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Na derbowe spotkania często możesz liczyć na atrakcyjne kursy oraz bonusy, dzięki których obstawianie będzie jeszcze bardziej emocjonujące. Rozpocznij typowanie derbów sportowych w LV BET!