Złota piłka – jakie zmiany zaszły w przyznawaniu trofeum?

Złota piłka – jakie zmiany zaszły w przyznawaniu trofeum?

Złota piłka – to marzenie każdego piłkarza! Wyniki zeszłorocznego plebiscytu piłkarskiego odbiły się na całym świecie szerokim echem. Czy w tym również decyzja jury będzie kontrowersyjna? Poznaj najważniejsze informacje o Złotej Piłce, a na pewno ułatwią Ci one typowanie z zakładach bukmacherskich LV BET! 

Przed typowaniem wyników tegorocznego plebiscytu Złotej Piłki warto pamiętać, że w tym roku nagrody będą przyznawane na innych zasadach niż jeszcze rok temu. To ważna informacja, która nie może Ci umknąć podczas typowania w LV BET! Najlepsze zakłady bukmacherskie znajdziesz u legalnego bukmachera!

Zmiany w plebiscycie Złotej piłki

W marcu organizator plebiscytu, czyli redakcja tygodnika „France Football”, potwierdziła, że „Złota Piłka” będzie przyznawana na nowych zasadach. Najważniejszą zmianą będzie ilość państw, których przedstawiciele będą mogli głosować. Do tej pory było to aż 170 krajów, teraz zaś możliwość ta ograniczona została do krajów z pierwszej setki rankingu FIFA. Ma to zapobiec sytuacjom, w których prawo głosu mają dziennikarze z krajów egzotycznych, który nie śledzili piłki nożnej i oddawali głosy, które nie były przemyślane. Dotyczy to dziennikarzy z takich państw jak m.in. Madagaskar, Mozambik, Gwatemala, Lesotho, czy Wyspy Salomona.

Kolejna zmiana dotyczy okresu oceniania piłkarzy. Tym razem nie będzie to rok kalendarzowy, a trwający sezon. Jakie ma to przełożenie na tegoroczną edycję Złotej Piłki? A taką, że występy piłkarzy podczas XXII Mistrzostw Świata w piłce nożnej Katar 2022 będą oceniane dopiero w przyszłym roku kalendarzowym.

Zmiana dotyczy też zakresu oceny zawodników. Pod uwagę eksperci mają brać przede wszystkich zdobycze indywidualne, a nie drużynowe. W końcu plebiscyt nagradza indywidualnych graczy.

Złota piłka

W świecie piłki nożnej liczą się dwa odznaczenia dla piłkarzy – Złota Piłka oraz nagroda dla najlepszego piłkarza świata FIFA (The Best FIFA Football Awards). Ta pierwsza w ostatnich latach mierzy się z falą krytyki. Szczególnie mocna była ona w 2021 r., gdy zdobywcą trofeum Został Lionel Messi, a nie Robert Lewandowski.

A jak wyglądają szanse Polaka w tym roku? O ile rok temu mówiło się, że Lewy jest pewniakiem, o tyle teraz jako faworyt wskazywany jest Karim Benzema. Robert Lewandowski z zespołem odpadł już w ćwierćfinale Ligi Mistrzów, sam stracił pozycję lidera klasyfikacji strzelców Champions League oraz ma gorszy wynik strzelecki w Bundeslidze. Francuz zaś najprawdopodobniej zostanie królem strzelców Ligi Mistrzów oraz hiszpańskiej ligi. Wszystko wskazuje na to, że prezentuje swoją szczytową formę. Piłkarza, do którego trafi statuetka Złotej Piłki w 2022 r. możesz typować w zakładach bukmacherskich LV BET! Postaw swoje typy już dziś!

Coroczny plebiscyt piłkarski: kto wygrywał?

Po raz pierwszy w historii Złota Piłka przyznana była w 1956 r. Szef gazety „France Football” poprosił swoich kolegów z redakcji o głosowanie na najlepszego zawodnika w Europie. Został nim Stanley Matthews z Blackpool. Początkowo na odznaczenie liczyć mogli tylko piłkarze pochodzący z Europy. Pewnie dlatego nie trafiło ono nigdy do Diego Maradony czy Pele. Dopiero w 1995 r. przepisy zostały zmienione, a wspomniani mistrzowie otrzymali honorową Złotą Piłkę.

Najwięcej zwycięstw na koncie w plebiscycie Złotej Piłki ma Lionel Messi. Wygrywał już siedem razy, w tym cztery razy z rzędu. Pięć statuetek trafiło do Portugalczyka Cristiano Ronaldo. Po trzy trofea odebrali: Johan Cruijff, Michel Platini i Marco van Basten.

Do tej pory najczęściej zwyciężali piłkarze z Holandii i Niemiec. Najwięcej Złotych Piłek trafiło do graczy Barcelony, bo aż 12 statuetek. Po raz ostatni w ubiegłym sezonie. Po raz pierwszy nagroda w plebiscycie „France Football” nie była przyznana w 2020 r. Powodem była pandemia COVID-19.

Jak do tej pory radzili sobie w nim Polacy? Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem w historii plebiscytu jest Robert Lewandowski. W ubiegłym roku zdobył on drugie miejsce w klasyfikacji piłkarzy. Na podium plebiscytu stawali też Kazimierz Deyna (1974 r.) i Zbigniew Boniek (1982 r.) Obaj zajęli 3. miejsce.

Zakłady bukmacherskie na Złotą Piłkę w LV BET

Swoje typy bukmacherskie na zwycięzcę tegorocznego plebiscytu Złotej Piłki możesz postawić już dziś! Dostępne są one w serwisie bukmacherskim i w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera. Jak wyglądają wskazania analityków bukmachera? Stawiając na Karima Benzemę otrzymasz kurs 1.25. Pozostali piłkarze mają mniejsze szanse na triumf. Wśród mocnych faworytów znajdują się też Mahomed Salah (kurs 8), Sadio Mane i Kevin de Bruyne (kurs 9). Jeśli chcesz obstawić wygraną Polaka możesz liczyć na kurs 11. Jeszcze mniejsze szanse na zwycięstwo mają najbardziej odznaczeni napastnicy, czyli Leo Messi (kurs 21) oraz Cristiano Ronaldo (kurs 26).

A Ty na kogo postawisz swój kupon? Przed typowaniem w zakładach bukmacherskich zawsze warto przeprowadzić własną analizę bukmacherską. W przypadku obstawiania wyniku Złotej Piłki również. Dzięki niej zminimalizujesz ponoszone ryzyko i postawisz pewne kupony bukmacherskie. Jesteś na to gotowy? Podejmij wyzwanie i rozpocznij typowanie!