Wimbledon – historia, ciekawostki

Wimbledon – poznaj historię i ciekawostki na temat tego turnieju tenisowego!

Wimbledon – tę nazwę znają nie tylko pasjonaci tenisa! Najbardziej prestiżowa rywalizacja na świecie niedługo napisze kolejny rozdział swojej historii, a my przywołujemy kilka ciekawostek, które musi poznać każdy pasjonat tego sportu. Pamiętaj, że swoje typy bukmacherskie na Wimbledon możesz postawić w LV BET!

Wimbledon to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. Jest jednym z czterech wydarzeń Wielkiego Szlema. Po raz pierwszy rozegrany został w 1877 r. Co warto wiedzieć o angielskich rozgrywkach The Championships? Poznaj najważniejsze informacje, dzięki którym z łatwością obstawisz tenisa w LV BET!

Wimbledon

Historia zaczęła się w 9 lipca 1874 r. na trawiastych kortach Worple Road na Church Road, położonych w jednej z dzielnic Londynu. Rozegrano tu pierwszy turniej, chociaż jeszcze nie o randze mistrzowskiej. Na ten było trzeba poczekać trzy lata. W 1877 r. w pierwszym turnieju wimbledońskim odbyły się tylko rozgrywki mężczyzn, w 1884 r. dołączyły również kobiety oraz mężczyźni w deblu, a w 1913 r. też debel kobiet i gra mieszana. Od tej pory co roku, na przełomie czerwca i lipca najlepsi tenisiści świata spotykają się w Londynie. Od 1922 r. goszczą je korty All England Lawn Tennis and Croquet Club. Rywalizacja na wszystkich wimbledońskich kortach odbywa się na trawie. To specjalna mieszanka życicy trwałej (70 procent) i kostrzewy czerwonej (30 procent). Przycinana jest zawsze do tej samej długości, czyli 8 mm. Dwa główne, oznaczone jako kort centralny i kort nr 1, są używane wyłącznie podczas tego turnieju. Nad pierwszym z nich wybudowano zasuwany dach, bo tradycją jest, że podczas turnieju pada i to czasami ulewnie. Deszcz przerwał niejedną rywalizację w tym miejscu. Ciekawostką jest zaś kort nr 2, nazywany w tenisowym świecie… „cmentarzem mistrzów”. To właśnie na nim niespodziewanie kończyło występy wielu faworytów turnieju.

Turniej tenisowy z tradycjami

Niezwykle ważna podczas wimbledońskiej rywalizacji jest tradycja. Można się z nią spotkać na każdym kroku, a za jej złamanie grozi nawet dyskwalifikacja!

Tradycyjnymi barwami turnieju Wimbledonu są zielony i fioletowy. W takich kolorach jest nie tylko logo turnieju, ale nawet ręczniki, które używają tenisiści w trakcie zawodów. Jeszcze niedawno obowiązywały one także w odniesieniu do stroju sędziów i dzieci do podawania piłek, jednak zostały zmienione na granatowe. Zawodnicy zaś na kort muszą założyć biały strój. Inny kolor ubrania sprawi, że zawodnik nie zostanie dopuszczony. Przepisy nie określają dokładnie, jaki ma być to strój. W przeszłości regulowały bowiem, że kobiety muszą grać w spódnicach do kostek, a mężczyźni wyłącznie w długich spodniach. Do zawodników zawsze używa się oficjalnych form – do mężczyzn „Mr”, zaś do kobiet Miss lub Mrs.

Z czym jeszcze wiąże się Wimbledon? Z truskawkami i bitą śmietaną! To deser, którym co roku zajadają się i gracze, i kibice. Szacuje się, że podczas turnieju w jednym roku przyrządza się 28 ton truskawek i 7000 litrów śmietany! Normalnym jest, że podczas ich jedzenia pada deszcz. To kolejna tradycja, z której pogoda się nie wyłamuje!

Wielki Szlem– rekordy

Lata rywalizacji zawsze oznaczają bicie kolejnych rekordów. Te wimbledońskie są naprawdę wyjątkowe! Na szczególne wyróżnienie w Wimbledonie zasługuje Francuz Jean Borotra, który grywał na kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club przez… ponad 50 lat! Po raz pierwszy wywalczył mistrzowski tytuł w 1924 r. Miał wtedy 25 lat. Ostatni raz w głównym turnieju mężczyzn grał jeszcze 40 lat później, a w 1977 roku. Mało tego – jako 78–latek zagrał w turnieju deblowym weteranów!

Ciekawostką jest też, że właśnie podczas Wimbledonu rozegrano najdłuższy mecz w historii tenisa. Odbył się on między 22 a 24 czerwca 2010 r. Na boisku spotkali się Amerykanin John Isner i Francuz Nicolas Mahut. Zacięta walka trwała 11 godzin i 5 minut! W tym czasie zawodnicy rozegrali aż 183 gemy. Ostatecznie wygrał Isner – 6:4, 6:7, 7:7 i 70:68.

Rekordy Wimbledonu:

najwięcej tytułów:

  • kobiety – Billie Jean King i Martina Navratilova – po 20
  • mężczyźni – Lawrence Doherty – 13

najwięcej tytułów w grze pojedynczej:

  • kobiety – Nartina Mavratilova – 9
  • mężczyźni – Roger Federer – 8

najwięcej tytułów z rzędu:

  • kobiety – Martina Navratilova – 6
  • mężczyźni – William Renshaw

aktualni mistrzowie:

  • kobiety w singlu – Ashleigh Barty
  • mężczyźni w singlu – Novak Djoković
  • kobiety w deblu – Hsieh Su–wei/Elise Mertens
  • mężczyźni w deblu – Nikola Mektić/Mate Pavić

Zakłady bukmacherskie na Wimbledon w LV BET

Chcesz rozpocząć obstawianie tenisa? To świetny moment! Już niedługo rozpocznie się kolejna edycja angielskiego Wimbledonu. Najlepsi tenisiści świata zmierzą się w Londynie w dniach 27 czerwca – 10 lipca 2022 r. Wśród faworytek znajduje się Iga Świątek, która wciąż udowadnia, że zasłużenie jest najlepszą rakietą świata. Po rocznej przerwie swój powrót na kort, właśnie podczas Wimbledonu, zapowiedziała też Serena Williams. Szykuje się starcie gigantów! Na kortach nie zobaczymy zaś zawodniczek i zawodników z Białorusi i Rosji, którzy zostali wykluczeni przez organizatorów. Powodem jest agresja wojskowa na Ukrainę.

Poznaj listę uczestników turnieju, przeprowadź własną analizę i przygotuj się do typowania Wimbledonu! Sprawdź też ofertę zakładów bukmacherskich w LV BET. Postaw swoje typy na tenis u legalnego bukmachera już dziś!