Wyścig kolarski Tour of Britain

Wyścig kolarski Tour of Britain

Nie zabraknie znanych zawodników, którzy do pokonania będą mieli malowniczą trasę po Wyspach Brytyjskich. Kolarskie święto w tym kraju jest jednym z najważniejszych wydarzeń na Starym Kontynencie. Jak zakończy się tegoroczna rywalizacja? Kto zajmie najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej? Poznaj najważniejsze informacje o wyścigu i postaw swoje typy bukmacherskie na kolarstwo w LV BET!

Najważniejsze informacje o wyścigu Tour of Britain

Tour of Britain to kilkudniowa impreza kolarska. Ma już ponad 50-letnią tradycję – pierwszą edycję rozegrano w 951 r. Powołana była do życia, aby propagować kolarstwo na Wyspach Brytyjskich. Zaproszenia do rywalizacji otrzymały brytyjskie, szkockie i walijskie drużyny. W ostatnich latach jednak drużyny z tych krajów nie brały udziału w imprezie. Pierwsza profesjonalna edycja odbyła się w2004 r. Obecnie Tour of Britain jest częścią UCI Europe Tour. W historii wyścigu trzykrotnie na najwyższym miejscu podium stawali polscy kolarze: Eugeniusz Pokorny triumfował w 1962 r., Józef Gawliczek wygrał w 1966 r., a Jan Brzeźny wygrał w 1978 r.

Trasa wyścigu

19. edycja Tour of Britain odbędzie się we wrześniu 2023 r. Kolarze będą rywalizowali od niedzieli 3 do niedzieli 10 września. Szczegóły wyścigu poznamy w najbliższych tygodniach. Co wiadomo obecnie? Poznaliśmy już poszczególne etapy zawodów.

  • 3 września 2023 r.: Grand Départ: Manchester  

Tour of Britain powróci do Manchesteru! Miasto będzie gospodarzem Grand Départ, największego profesjonalnego wyścigu kolarskiego w Wielkiej Brytanii. Kolarze wrócą do rodzinnego miasta British Cycling po raz pierwszy od 2019 r. W ostatniej edycji wygrał holenderski gwiazdor kolarwstwa, Mathieu van der Poel. Manchester gościł też peleton podczas pierwszego etapu nowoczesnego Tour of Britain w 2004 r.

  • 3 września 2023 r.: etap drugi: finisz Wrexham 

Wrexham ostatnio występowało podczas brytyjskiej rywalizacji Grand Départ w 2015 r. Włoski mistrz olimpijski Elia Viviani odniósł wtedy pamiętne zwycięstwo przed faworytami gospodarzy Markiem Cavendishem i André Greipelem. Kibicowało im około 10 000 widzów. Wrexham w swojej historii było teeż gospdarzeń Tour de France czy Women;s Tour.

  • 5 września 2023 r.: etap trzeci: finisz w Beverley T 

Tour of Britain powróci d Beverley po raz pierwszy od 15 lat. Miasteczko targowe East Riding of Yorkshire będzie gospodarzem trzeciego etapu.

  • 6 września 2023 r.: etap czwarty: Nottinghamshire 

Robin Hood Country w Nottinghamshire po raz kolejny będzie gospodarzem etapu tegorocznego wyścigu. Kolarze występowali w tym miejscu już trzykrotnie – po raz ostatni w 2022 r. Wygrał belgijski sprinter Jordi Meeus.

  • 7 września 2023 r.: etap piąty: finisz Felixstowe  

W drodze do Felixstowe kolarze przejadą nadmorską trasą. W piątym dniu wyścigu kolarze przejadą m.in. przez Babergh i Mid Suffolk, serce hrabstwa, później udadzą się wzdłuż wybrzeża Suffolk, aż dotrą nad molo Felixstowe słynnego na całym świecie portu.

  • 8 września 2023 r.: etap szósty: Finisz Harlow  

Będzie to najważniejsze wydarzenie sportowe w historii Harlow! To właśnie w tej miejscowości znajdzie się meta etapu Tour de Britain 2023. Szósty etap wyścigu zakończy się wzdłuż Third Avenue.

W Harlow nigdy wcześniej nie gościł w Tour of Britain, a jedynie etap siostrzanego wyścigu, czyli Women’s Tour (w czerwcu 2022 r.) Triumfowała w nim Holenderska gwiazda kolarstwa Lorena Wiebes.

  • 10 września 2023 r.: etap ósmy: Margam Country Park > Caerphilly  

Po raz pierwszy od 2013 r. wyścig powróci na legendarną górę Caerphilly Mountain w ramach etapu końcowego w południowej Walii. To właśnie tam poznamy zwycięzcę tegorocznego wyścigu.

Od jak dawna odbywa się wyścig Tour of Britain?

Po raz pierwszy kolarze wyjechali na brytyjskie drogi w 1951 r.Przez lata zmieniała się nazwa zawodów. Były rozgrywane jako Daily Express Tour of Britain, Milk Race, Kellogg’s Tour czy PruTour. Od 2004 r. zawody znane są pod obecną nazwą.

Po raz ostatni kolarze zmierzyli się z brytyjską trasą podczas 18. edycji Tour of Britain w 2022 r. Przejazd kolarski odbył się w dniach 4 – 8 września 2022 r.

Uczestnicy wyścigu Tour of Britain

Organizatorzy zawodów poinformowali, że rywalizujące drużyny i zawodnicy zostaną ogłoszeni latem 2023 r. Na dokładna listę musimy więc jeszcze poczekać.

Gdzie mogę go obejrzeć?

Zawody Tour of Britain będą transmitowane na żywo w telewizji. Kibice z Wielkiej Brytanii, ale też całego świata, zobaczą zmagania kolarzy w Eurosporcie i Global Cycling Network (GCN).

Faworyci wyścigu Tour of Britain

Aby wskazać zawodników, którzy mają największe szanse na wygraną zbliżającego się wyścigu kolarskiego w Wielkiej Brytanii, trzeba poczekać na dokładną listę startową. Można spodziewać się, że tegoroczne zawody będą bardziej przewidywalne niż rok temu. Zeszłoroczny wyścig rozegrany był równolegle z hiszpańską Vueltą co sprawiło, że obsada Tour of Britain nie należała do najlepszych. Mimo to wystąpiło kilku zawodników ze światowej czołówki. Zawody zostały też skrócone o trzy ostatnie etapy z powodu śmierci królowej Elżbiety II. Zwycięzcami zostali: Gonzalo Serrano (Movistar), Tom Pidcock i Omar Fraile (obaj INEOS Grenadiers). Czy w tym roku również mają szansę na miesca na podium?

Jak obstawiać wyścig Tour of Britain?

Przed postawieniem swoich typów bukmacherskich na wszelkie sporty, w tym na kolarstwo, warto odpowiednio się przygotować. Zwycięzcy poprzednich edycji turnieju, zawodów, ale też ostatnich występów zawodników, poznanie celów sportowców, ich przygotowań, formy – te dane ułatwią Ci postawienie pewnych typów na Tour of Britain w LV BET!  Podstawowe informacje o rywalizacji, jak też typowaniu w zakładach bukmacherskich, znajdziesz na blogu sportowym LV BET. Zaglądaj tam regularnie, a nie ominie Cię żadne ważne wydarzenie sportowe. Postawisz na nie swoje szczęśliwe kupony bukmacherskie w LV BET i będziesz cieszył się wygraną.

Zakłady bukmacherskie na kolarstwo i wyścig Tour of Britain

Kolarstwo to jedna z kilkudziesięciu dyscyplin sportowych, które możesz obstawiać w LV BET! Wszystkie możliwości, a więc dostępne do typowania wydarzenia, rynki bukmacherskie i wysokość oferowanych kursów, poznasz w dwóch miejscach – w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Nie zapomnij też poznać możliwości dostępnych w zakładce promocji i bonusy. Skorzystasz z dodatkowych środków na grę. Obstawiaj kolarstwo, w tym Tour of Britain w LV BET!