Start PGE Ekstraligi 2021 – ruszają żużlowe emocje!

Start PGE Ekstraligi 2021 – ruszają żużlowe emocje!

Z początkiem kwietnia fani czarnego sportu będą świętowali start nowego sezonu najlepszej ligi żużlowej na świecie. W stawce znalazło się osiem ekip, które powalczą w sezonie zasadniczym o miejsce w czołowej czwórce, a następnie, o medale w drużynowych mistrzostwach Polski. PGE Ekstraliga 2021 za pasem, a zatem czas na obszerną zapowiedź tego wydarzenia!

PGE Ekstraliga 2021 – terminarz rozgrywek

Zmagania rozpoczną się już 3 kwietnia. Inauguracja sezonu będzie miała miejsce w Grudziądzu, gdzie GKM podejmie Spartę Wrocław. Następnie przeniesiemy się nad Bystrzycę, aby obserwować pierwszy mecz w wykonaniu Motoru Lublin. Koziołki zmierzą się w Włókniarzem Częstochowa. Pierwsza kolejka wyjątkowo będzie rozegrana w sobotę oraz niedzielę. W kolejnych kolejkach mecze będą rozgrywane w sprawdzonym systemie piątek i niedziela. Wyjątkiem mogą być oczywiście mecze przełożone na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Decydująca 14. kolejka odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia. Wówczas poznamy cztery zespoły, które powalczą o medale oraz cztery zespoły, które będą broniły się przed spadkiem. W tym sezonie z Ekstraligi spadnie ostatni zespół, a przedostatni pojedzie w meczu barażowym z drugą drużyną I ligi. 5 i 12 września rozegrane zostaną półfinały. 19 i 26 września odbędą się mecze finałowe, w których poznamy medalistów PGE Ekstraligi 2021.

Jakie zespoły wystąpią w PGE Ekstralidze 2021?

W rozgrywkach o drużynowe mistrzostwo Polski weźmie udział osiem najlepszych zespołów. Mistrzostwa broni Unia Leszno, która króluje w polskiej lidze od sezonu 2017. Beniaminkiem będzie Apator Toruń, który powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej po roku przerwy. Pozostali uczestnicy PGE Ekstraligi to: Stal Gorzów Wielkopolski, Sparta Wrocław, Falubaz Zielona Góra, Włókniarz Częstochowa, Motor Lublin oraz GKM Grudziądz.

Drużyny czeka zatem 14 kolejek sezonu zasadniczego, w którym mecze są rozgrywane kołowo w systemie mecz u siebie oraz mecz na wyjeździe. Przypomnijmy, że za zwycięstwo zespoły otrzymują 2 punkty, a za remis 1. Ponadto, drużyna, która uzyska lepszy wynik w dwumeczu, zgarnia dodatkowy punkt bonusowy. W przypadku remisu w tabeli, najpierw decyduje bilans bezpośredni między zespołami, a następnie bilans punktowy na przestrzeni całego sezonu.

Analiza bukmacherska na PGE Ekstraligę 2021

Zdecydowanym faworytem ponownie będzie Unia Leszno z Emilem Sajfudinowem, Piotrem Pawlickim, Jasonem Doylem i Januszem Kołodziejem. Byki dysponują także silną formacją młodzieżową z Jaimonem Lidsey oraz Szymonem Szlauderbachem. O mistrzostwo na pewno powalczy także ekipa z Wrocławia, której trzonem jest trio: Maciej Janowski, Artiom Łaguta oraz Tai Woffinden. Wszyscy trzej w poprzednim sezonie wykręcili średnią powyżej 2,1 punktów. Artem Łaguta z wynikiem 2,479 był drugim najskuteczniejszym zawodnikiem sezonu, zaraz za Sajfudinowem (2,479). W gronie faworytów do medali wymienimy Stal Gorzów, Falubaz Zielona Góra oraz Włókniarza Częstochowa.

O medal ponownie aspirować będzie Motor Lublin. W roku 2018 Koziołki były skazywane na porażkę, a mimo to, pewnie utrzymali się w najwyższej lidze. Rok później o jeden punkt meczowy przegrali rywalizację o miejsce w fazie play-off. W roku 2021 Lublin na pewno celuje w medal. Formacje seniorską stanowić będą: Grigorij Łaguta, Mikkel Michelsen, Jarosław Hampel oraz Krzysztof Buczkowski. Zawodnikiem do 24. roku życia będzie Dominik Kubera, jeden z najlepszych zawodników w tym przedziale wiekowym. Do tego dwaj solidni juniorzy, Wiktor Lampart i Mateusz Cierniak.

W roli kandydatów do spadku wymienia się dwa zespoły: GKM Grudziądz oraz KS Toruń. Grudziądz rozstał się ze swoim najlepszym zawodnikiem, Artemem Łagutą. Ponadto, do Lublina odszedł Buczkowski. Wzmocnieniem jest Krzysztof Kasprzak oraz Norbert Krakowiak, jako silna obsada zawodnika do 24 lat. Z kolei Toruń ma do dyspozycji braci Holder, Adriana Miedzińskiego, Pawła Przedpełskiego oraz Roberta Lamberta, rewelację poprzedniego sezonu.

Zakłady bukmacherskie na PGE Ekstraligę 2021

Rywalizację w najlepszej żużlowej lidze na świecie będzie można obstawiać w serwisie bukmacherskim LV BET. Już teraz można typować pierwszą kolejkę spotkań, a także wskazać swoich faworytów do walki o medale. Przed nami niezwykle emocjonujący sezon, w którym aż sześć drużyn może włączyć się do walki o medale. Obstawiając zakłady na PGE Ekstraligę 2021 można zagwarantować sobie dodatkowe emocje podczas oglądania czarnego sportu.