Speedway of Nations – półfinały

Speedway of Nations – półfinały

Speedway of Nations zbliża się wielkimi krokami! W tegorocznej rywalizacji zabraknie Rosjan, którzy mają na koncie najwięcej odznaczeń. Kto ma szanse na zdobycie medali? Poznaj najważniejsze informacje o zawodach i postaw swoje typy bukmacherskie na żużel w LV BET. 

Mistrzowskiego tytułu podczas Speedway of Nations 2022 bronić będą Brytyjczycy. Z imprezy wykluczona została Rosja, a w jej miejsce do rozgrywek weszła Słowacja. Zrobiło się trochę egzotycznie, bo w całym kraju istnieje tylko jeden tor i występuje jeden wartościowy żużlowiec. Jest nim Martin Vaculik. Eksperci wskazują, że pozostali zawodnicy prezentują umiejętności na poziomie światowej trzeciej ligi.

Speedway of Nations

2 rundy półfinałowe oraz jednodniowy finał Speedway of Nations w tym roku odbędzie się w duńskim Esbjergu. Zawodnicy będą rywalizowali w dniach 27-30 lipca 2022 r. Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów zostaną rozegrane pod nazwą Speedway of Nations 2. Młodzi zawodnicy wystąpią 29 lipca.

Po raz pierwszy wszystkie rundy Speedway of Nations odbędą się w ciągu 4 dni. Zawodnicy będą rywalizowali na jednym torze na Granly Speedway Arena. Na co dzień swoje mecze rozgrywa tam drużyna Esbjerg Vikings. Tradycyjnie już automatyczny awans do finału otrzymała reprezentacja gospodarzy. O pozostałe 6 miejsc powalczą reprezentanci 14 krajów. Ich rywalizacja podzielona została na dwa półfinały.

Polacy wystąpią w pierwszych półfinałach. Zawodnicy wystartują z numerami 3-4, a rezerwowy z 16. Rywalami podopiecznych Rafała Dobruckiego w Esbjerg będą Amerykanie i Australijczycy. Eksperci wskazują, że są oni najgroźniejszymi przeciwnikami w stawce. W walce o zwycięstwo w turnieju powalczą też Finowie, Łotysze, Niemcy i Ukraińcy. W drugim półfinale wystartują obrońcy trofeum – Brytyjczycy oraz reprezentanci Czech, Francji, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Włoch.

Do finału, oprócz Duńczyków, przejdą zawodnicy z 3 najlepszych krajów z każdego z półfinałów. Nowością będzie to, że finał Speedway of Nations będzie trwał tylko jeden dzień. W poprzednich latach trwał on dwa dni.

W składzie każdej z reprezentacji znajdzie się 3 seniorów. Drużyny nie mają już obowiązku wystawiania zawodnika do lat 21. Dla młodych kierowców utworzona zostały Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów.

Obsada półfinałów Speedway of Nations (tabela):

1. półfinał (27 lipca)  2. półfinał (28 lipca) 
A: Niemcy  A: Czechy 
B: Polska  B: Wielka Brytania 
C: USA  C: Francja 
D: Łotwa  D: Szwecja 
E: Finlandia  E: Włochy 
F: Australia  F: Słowacja 
G: Ukraina  G: Słowenia 

Obsada Speedway of Nations 2 (DMŚJ):

Finał (29 lipca)

A: Australia 
B: Łotwa 
D: Wielka Brytania 
C: Polska 
E: Dania 
F: Czechy 
G: Szwecja 

Cykl zawodów żużlowych

Speedway of Nations to żużlowa impreza, w której walczą drużyny narodowe. Rozgrywana jest co roku w innym kraju. Po raz pierwszy SoN w obecnym formacie rozegrano w 2018 r. Zastąpiła ona Puchar Świata na żużlu w międzynarodowym kalendarzu.

Jak wygląda format rozgrywek? W każdym meczu udział bierze siedem drużyn narodowych. Każda z nich reprezentowana jest przez dwóch zawodników, a trzeci jest rezerwowym i może być wymieniony w dowolnym momencie.

Każda para jeździ przeciwko sobie raz. Wynik określa łączna suma każdej pary. Trzy reprezentacje z osiągami w półfinałach przechodzą do finału. W najważniejszej rywalizacji walczy więc sześć zakwalifikowanych drużyn i gospodarz. Zwycięzcy Wielkiego Finału zostają mistrzami Speedway of Nations.

W medalowej klasyfikacji drużynowej wygrywają Rosjanie. Zdobyli oni 3 złote medale (w latach 2018-2020). Na drugim miejscu są przedstawiciele Wielkiej Brytanii z dorobkiem 1 złotego i 1 srebrnego medalu. Na podium znajdują się też Polacy. Co więcej – w ciągu czterech lat jako jedyny kraj zawsze na nim stawali. Trzy razy zdobywali złote krążki i raz brązowy.

W klasyfikacji żużlowców również najlepsi są reprezentanci Rosji. Artem Łaguta, Emil Sayfutdinov i Gleb Chungunov w tym roku nie powiększą swojej przewagi nad resztą zawodników. Zostali wykluczeni z rywalizacji. To następstwo agresji zbrojnej tego kraju na Ukrainę. Poza podium znaleźli się Brytyjczycy – Robert Lambert (1 złoto, 1 srebro) oraz Tai Woffinden (1 złoto, 111 srebro). Po jednej wygranej na koncie mają zaś Evbedy Saidullian, Dan Bewley oraz Tom Brennan. Najwyższe miejsce Polaków w tym zestawieniu zajmuje Bartosz Zmarzlik (2 srebrne medale).

Międzynarodowa Federacja Motocyklowa

Federation Internationationale de Motocyclisme, w skrócie FIM to międzynarodowa organizacja zrzeszająca 115 narodowych federacji sportów motocyklowych. Od 1904 r. organizuje i promuje wydarzenia sportowe. Przez lata oczywiście przeszła wiele zmian, a dziś organizuje zawody w pięciu dyscyplinach: road racing, motocross, trial, enduro oraz track racing. Zawody żużlowe zaliczają się do tych ostatnich. Speedway to niszowy sport, który uprawiany jest w kilkunastu państwach świata. Polacy należą do światowej czołówki!

Zakłady bukmacherskie na Speedway of Nations w LV BET

W serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera LV BET już dziś możesz typować żużel! Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje kupony na najważniejsze wydarzenia w świecie “czarnego sportu”, w tym na Speedway of Nations 2022. Tegoroczna sytuacja w żużlu jest dość specyficzna – nie startują Rosjanie i jedni z najlepszych żużlowców. To szansa dla innych zawodników i gwarancja najwyższych emocji. Poczuj je i postaw swoje typy na Speedway of Nations w LV BET!