Rajd Barum

Rajd Barum

Siódma runda Rajdowych Mistrzostw Europy (FIA ERC) rozegrana będzie w Czechach. Kierowcy wezmą udział w 52. Barum Czech Rally Zlín 2023. Kto zamelduje się na starcie? Poznaj najważniejsze informacje o zbliżających się zawodach i przygotuj do obstawiania wyników w zakładach bukmacherskich LV BET!

Rajd Barum- co trzeba wiedzieć?

Rajd Barum, a właściwie Barum Rally Zlín to zawody organizowane od 1971 r. Tradycyjnie baza rajdu samochodowego znajduje się w miejscowości Zlin. Wyścigi odbywają się na asfaltowych trasach wokół miasta. Początkowo była to amatorska impreza. Szybko jednak została jedną z rund rajdowych mistrzostw najpierw Czechosłowacji, a później Czech. Większość uczestników startowała w pojazdach Skody, a szczególnie używała modeli 100, 110 i 120. Trasa od początku była szybka i wymagająca. Oesy rozgrywane po zmroku i zacięta rywalizacja przyciągały nie tylko krajowych zawodników, ale też z Austrii, Niemiec czy Włoch. Na liście startowej znajdował się m.in Walter Röhrl czy Janusz Kulig, który zwyciężył w edycji w 1999 r.

W 1983 r. wyścig wszedł do cyklu eliminacji mistrzostw Europy, a w 2007 r. dołączył do wydarzeń w ramach International Rally Challenge.

Nazwa rajdu pochodzi od głównego partnera i sponsora zawodów. Jest nim czeski producent opon, firma Barum, której siedziba znajduje się nieopodal bazy rajdu, w miejscowości Otrokovice.

W ubiegłym roku organizatorzy czeskiego rajdu zostali skontrolowani przez sędziów. Dopatrzyli się nieprawidłowości w profesie rejestracji zawodników. Okazało się, że kilka załóg nie stawi się w Zlinie, mimo tego, że widniały na opublikowanej dziesięć dni wcześniej i zaakceptowanej przez FIA liście zgłoszeń. Ponadto sześć teamów przyjętych na listę, w tym m.in. ówcześni wiceliderzy tabeli: Simone Tempestini i Sergiu Itu – nie wpłaciło wpisowego.

Uznano, że organizatorzy złamali procedury związane z przyjmowaniem zgłoszeń i tworzeniem listy zgłoszeń. Sędziowie nałożyli organizatorom grzywnę w wysokości 2 tysięcy euro, ale wykonanie kary zawieszono do końca 2023 r. Auto Klub Barum Zlin musi więc w tym roku przyłożyć się do przestrzegania procedur podczas organizacji. Już naraził swoją reputację, a to może grozić w przyszłości nawet wykluczeniem zawodów z ERC. Wydaje się, że to bardzo nieprawdopodobny scenariusz i w cyklu nie zabraknie tego kultowego wydarzenia.

Gdzie odbędzie się rajd Barum?

Kierowcy rajdowi będą rywalizowali w dniach 18-20 sierpnia 2023 r. w okolicach miejscowości Zlin. Nie jest jeszcze znana dokładna trasa zawodów.

Rajd Barum to w pełni asfaltowy wyścig. Nie ma co jednak liczyć na idealnie równe drogi jak we Włoszech. W wielu miejscowościach asfalt jest dziurawy, popękany i zniszczony. Kierowcy muszą liczyć się z podbiciami samochodu i problemami z przyczepnością. Zazwyczaj część oesów prowadzi przez lasy i drogi wyłączone na co dzień z użytku. Można spodziewać się, że załogi będą miały do przejechania około 210 km, podzielonych na kilkanaście odcinków specjalnych.

Wcześniejsze edycje Rajdu Barum

Niekwestionowanym mistrzem czeskich zawodów jest Jan Kopecky. W ostatnich latach zdominował on rozgrywki samochodowe w swoim kraju. Zajmuje najwyższe miejsce na podium Rajdu Barum od 2015 r., a na koncie ma też jeszcze dwa wcześniejsze zwycięstwa. Wygrane te Kopecky odnosi ze swoim pilotem, którym jest Pavel Dresler. Jechali autem Skoda Fabia R5, a w ostatnich edycjach Skoda Fabia R5 evo. W 2020 r. Rajd Barum nie odbył się z uwagi na pandemię COVID-19.

Harmonogram Rajdu Barum

Gdy tylko organizatorzy podadzą trasę przejazdu i harmonogram zmagań warto przeanalizować te informacje. Tradycyjnie zmagania będą toczyły się po asfaltowych drogach w okolicach miejscowości Zlin.

Uczestnicy Rajdu Barum

Jan Kopecky – to właśnie ten zawodnik będzie faworytem zbliżających się zmagań w Czechach. Organizatorzy wyścigu wciąż kompletują listę zgłoszeń. W ubiegłym roku znalazło się na niej 115 załóg, na trasę jednak wyjechało ich mniej. Można spodziewać się, że do Czech zawita czołowa stawka rajdowych mistrzostw Europy ERC.

Obstawianie Rajdu Barum w LV BET

Mistrzostwa Czech Rajd Barum – to wydarzenie, którego nie możesz przegapić! Do postawienia pewnych typów bukmacherskich warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Sprawdź, jak wyglądało podsumowanie rajdu w ubiegłym roku. Szczególnie skup się na czeskim mistrzu i poznaj jego sekret zwyciężania w domowych zawodach! Czy po raz kolejny zdyskwalifikuje rywali? Nie zapomnij też zapoznać się z wynikami ostatnich rywalizacji i przygotowaniami poszczególnych teamów. Kolizje, awarie sprzętu czy problemy zdrowotne zawodników mogą przeszkodzić w osiągnięciu dobrego wyniku.

Typy i zakłady bukmacherskie na Rajd Barum w LV BET

Wyścigi samochodowe w Czechach od lat cieszą się dużą popularnością. Zmagania teamów w ramach ERC to wydarzenie, którego możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET. Swoje szczęśliwe kupony możesz postawić w dwóch miejscach – w serwisie internetowych i w aplikacji mobilnej. Dostaniesz tam szeroki wybór rynków bukmacherskich, m.in. na zwycięzcę wyścigu czy na najlepszego kierowcę wskazanego OS-u. Pamiętaj, że przez cały sezon możesz też postawić swoje typy na przyszłego mistrza Europy, ale też obstawiać wyniki innych samochodowych zmagań, m.in. WRC czy Formuły 1. Nie przegap swojej szansy i obstawiaj wyścigi samochodowe, w tym czeski rajd w LV BET!