Puchar Świata: Terminarz PŚ w Planicy

Puchar Świata: Terminarz PŚ w Planicy

Już w środę najlepsi skoczkowie świata rozpoczną ostatni etap sezonu 2020/2021. Przez kilka dni rywalizować będą na legendarnej już mamuciej skoczni w Planicy. Którzy Polacy wystąpią na Letalnicy? Czy któryś z nich ma szanse na medal? Jak w przeszłości prezentowali się na tej skoczni?

Po kilkunastu dniach przerwy skoczkowie wracają do rywalizacji w Pucharze Świata. Jednocześnie najbliższe dni będą ostatnim akordem sezonu 2020/2021, który – choć zostanie dokończony – mocno „oberwał” w związku z pandemią koronawirusa.

Terminarz PŚ w Planicy

Na koniec sezonu 2020/2021 w Planicy odbędą się aż cztery konkursy. Zmagania rozpoczną się w środę, kiedy to zaplanowano kwalifikacje do czwartkowego konkursu indywidualnego zorganizowanego zamiast odwołanego cyklu Raw Air. W kolejnych dniach skoczków czekają też dwa kolejne konkursy indywidualne oraz jeden drużynowy.

Środa, 24.03.2021
14.00 – Oficjalny trening
16.30 – Kwalifikacje

Czwartek, 25.03.2021
14.00 – Seria próbna
15.00 – Konkurs indywidualny

Piątek, 26.03.2021
13.30 – Kwalifikacje (Planica 7)
15.00 – Konkurs indywidualny (Planica 7)

Sobota, 27.03.2021
9.00 – Seria próbna
10.00 – Konkurs drużynowy (Planica 7)

Niedziela, 28.03.2021
9.00 – Seria próbna
10.00 – Konkurs indywidualny (Planica 7)

Skład Polaków na PŚ w Planicy

Jeszcze przed ogłoszeniem przez trenera Michala Dolezala kadry na finał sezonu jasne było, których czterech zawodników na pewno tam wystartuje. Mowa oczywiście o Kamilu Stochu, Dawidzie Kubackim, Piotrze Żyle i Andrzeju Stękale. Oni przez cały sezon stanowili trzon naszej reprezentacji i nie inaczej będzie w Planicy. Pozostałe dwa miejsca zajęli ostatecznie Jakub Wolny i Klemens Murańka.

Sukcesy Polaków w Planicy

Planica to mekka skoków narciarskich i także bardzo szczęśliwe miejsce dla Polaków. Biało-czerwoni w konkursach indywidualnych aż 15 razy stawali tu na podium! Najpierw – jeszcze na Velikance – dokonywali tego Janusz Malik, Piotr Fijas czy Adam Małysz. Później ten ostatni stawał na podium zawodów także na Letalnicy, a w ślad za nim poszli Kamil Stoch i Piotr Żyła. Jakby tego było mało, to trzykrotnie w TOP 3 zawody kończyła także nasza drużyna! A w 2017 roku rekord tej skoczni pobił Stoch, który poszybował tam 251,5 metra. Niestety rekord nie przetrwał do dziś, bo dwa lata później osiągnięcie Polaka przebił Ryoyu Kobayashi.

Polacy na podium zawodów w Planicy:
– Janusz Malik (x1)
– Piotr Fijas (x2)
– Adam Małysz (x7)
– Kamil Stoch (x3)
– Piotr Żyła (x2)

Puchar Świata w lotach

Tegoroczny finał sezonu w Planicy będzie miał jeden wyjątkowy smaczek. Choć w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wszystko jest rozstrzygnięte – Kryształową Kulę zagwarantował sobie Halvor Egner Granerud – to w najbliższych dniach będzie trwała walka o triumf w cyklu Planica 7, ale przede wszystkim o małą Kryształową Kulę, a więc trofeum za zwycięstwo w Pucharze Świata w lotach. W tym sezonie odwołano zawody na mamucie w Vikersund, a to oznacza, że losy PŚ w lotach rozstrzygną się właśnie na Letalnicy.

Wyjątkową chrapkę na zwycięstwo będzie miał Kamil Stoch, któremu brakuje tego trofeum w wyjątkowo bogatej kolekcji. W swoim dorobku ma 14 złotych medali wywalczonych na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, w Pucharze Świata, Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air, Planica 7 i Willingen Five, ale próżno tam szukać małej Kryształowej Kuli. Najbliżej zwycięstwa w tych zawodach Stoch był w sezonach 2016/2017 i 2017/2018, kiedy to kończył rywalizację kolejno na trzecim i drugim miejscu.

MŚ w lotach

Co ciekawe kilka miesięcy temu skoczkowie rywalizowali już na obiekcie w Planicy, ale tamte zawody nie były zaliczane do cyklu Pucharu Świata. Na Letalnicy trwała wtedy walka o mistrzostwo świata w lotach, bowiem wcześniej impreza została odwołana z powodu koronawirusa i przeniesiona z marca na grudzień. Wówczas złoto wywalczył Karl Geiger, który o pół punktu wyprzedził Halvora Egnera Graneruda. Trzecie miejsce zajął Markus Eisenbichler, a najlepsi z Polaków – Piotr Żyła i Kamil Stoch – skończyli zawody odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu.