Poznaj historię reprezentacji Polski w piłce nożnej!

Poznaj historię reprezentacji Polski w piłce nożnej!

Historia reprezentacji Polski w piłce nożnej jest bardzo długa i barwna. Warto, aby znał ją każdy kibic i typer. Chcesz poznać ją i Ty? Wejdź na blog LV BET i dowiedz się o najważniejszych wydarzeniach w historii polskiej reprezentacji! 

Od 31 stycznia 2022 r. trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej jest Czesław Michniewicz. Powołał go Polski Związek Piłki Nożnej. Rolę kapitana od 2014 r. pełni Robert Lewandowski. Do niego należą też dwa rekordy – zaliczył najwięcej występów (128) oraz strzelił najwięcej bramek (74). W reprezentacji Polski występować mogą wyłącznie zawodnicy posiadający polski paszport. Legitymuje się nim Matty Cash, który dopiero rozpoczyna reprezentacyjną karierę, posiadał też Emmanuel Olisadebe, jedyny czarnoskóry zawodnik w biało-czerwonej koszulce.

Polska reprezentacja w piłce nożnej

Pomysł utworzenia reprezentacji kraju w piłce nożnej pojawił się 20 grudnia 1919 r. To właśnie wtedy odbyło się założycielskie zgromadzenie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Już w kolejnym miesiącu rozpoczęto działania w tym celu. Celem było powołanie męskiej kadry na turniej piłkarski rozgrywany podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii. Pierwszym trenerem reprezentacji został Georg „Chris” Burford. Powołano również najlepszych polskich piłkarzy, którzy zostali podzieleni na dwie drużyny – olimpijską oraz rezerwową. Znaleźli się w niej przede wszystkim zawodnicy z klubów lwowskich i krakowskich, a uzupełnili piłkarze warszawscy, łódzcy i poznańscy. Pierwsze zaplanowane występy jednak się nie odbyły, bo Bolszewicy zaatakowali Polskę. Oficjalny debiut na arenie międzynarodowej nastąpił dopiero 18 grudnia 1921 r. Na stadionie Hungaria Koruti w Budapeszcie przegrali z Węgrami 0:1. W rewanżu, rozegranym 14 maja 1922 r., po raz pierwszy Polacy wystąpili przed własną publicznością na stadionie Cracovii. Znów przegrali, tym razem 0:3. Na pierwsze zwycięstwo było trzeba poczekać do 28 maja 1922 r. Na Stadionie Olimpijskim w Sztokholmie zwyciężyli ze Szwecją 2:1. Pierwszy olimpijski turniej w wykonaniu Polaków odbył się dopiero w 1924 r. Odpadli już w eliminacjach w meczu z Węgrami.

Historia polskiej reprezentacji

Na spektakularne występy i zwycięstwa Polaków na arenie międzynarodowej trzeba było poczekać do lat 70. To czas, kiedy na międzynarodowej scenie zwyciężały Orły Górskiego. Kazimierz Deyna został kapitanem drużyny, w środek obrony wprowadzono młodego Władysława Żmudę, gole strzelał Grzegorz Lato, a bronił Jan Tomaszewski. Polscy piłkarze nie tylko grali z najlepszymi, ale sami byli najlepsi na świecie. Tylko pech sprawił, że 3 lipca 1974 r. przegrali z Niemcami mecz o finał Mistrzostw Świata i ostatecznie zajęli 3. miejsce. Sukces ten udało się powtórzyć w historii polskiej reprezentacji tylko raz, w 1982 r. Na boisku wystąpili m.in. Paweł Janas, Zbigniew Boniek czy Włodzimierz Smolarek. Kolejne lata przyniosły wyłącznie spadek osiągów polskiej reprezentacji. W ostatnich edycjach największych turniejów, jak np. Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata, biało-czerwonym nie udało się nawet wyjść z fazy grupowej. Po latach doczekaliśmy się kolejnego zawodnika, który wygrywa światowe rankingi króla strzelców. Robert Lewandowski, bo o nim mowa, to reprezentant nowego pokolenia, którego zazdrości nam cały świat. Co prawda jego mistrzowska gra potrzebuje wsparcia i nie przekłada się na wyniki, jednak każdy jego występ w biało-czerwonej koszulce to frajda dla kibiców. Teoretycznie w ostatnich latach polska miała jeden z najlepszych składów w Europie. Wojciech Szczęsny, Kuba Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Maciej Glik czy Artur Boruc – to najlepsi polscy piłkarze, których miał do dyspozycji Polski Związek Piłki Nożnej w ostatnich latach.

Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – rekordy

Które spotkania przeszły do historii polskiej piłki nożnej? Oto najważniejsze rekordy, które powinien znać każdy typer!

Najwyższe zwycięstwo 

 • Polska – San Marino 10:0

Najwyższa porażka

 • Dania – Polska 8:0

Najlepszy wynik na mistrzostwach świata

  • 3. miejsce (6 lipca 1974 r.)

Polska – Brazylia 1:0

  • 3. miejsce (10 lipca 1982 r.)

Polska – Francja 3:2

Najlepszy wynik podczas Mistrzostw Europy

  • Ćwierćfinały (30 czerwca 2016 r.)

Polska – Portugalia 1:1

Najlepszy wynik podczas igrzysk olimpijskich 

  • Złoty medal (10 września 1972 r.)

Polska – Węgry 2:1

Najszybszy gol 

  • 1 kwietnia 2009 r., Rafał Boguski w 21. sekundzie meczu

Polska – San Marino 10:0

Zakłady bukmacherskie na piłkę nożną w LV BET

Mecze, w których gra polska reprezentacja, zawsze cieszą się dużą popularnością. Często oglądają je nawet osoby, które na co dzień nie śledzą piłki nożnej. Zwiększone zainteresowanie da się zobaczyć również w zakładach bukmacherskich. LV BET na każde takie spotkanie przygotowuje wyjątkową ofertę. Gra polska reprezentacja? Sprawdź ofertę LV BET! Możesz mieć pewność, że znajdziesz tam szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy bukmacherskie. Najbliższa okazję masz już we wtorek, gdy Polska zmierzy się ze Szwecją w ramach Mistrzostw Europy. Przed biało-czerwonymi nie lada wyzwanie! Od wielu lat ekipa ze Skandynawii pozostaje niepokonana, a Michniewicz ma znacznie ograniczoną kadrę. Kontuzjowani są Szymon Żurkowski, Kamil Glik, Mateusz Wieteska, Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski. Obstawiaj piłkę nożną i przyłącz się do zabawy na najwyższym poziomie!