Mistrzostwa Świata w zapasach

Mistrzostwa Świata w zapasach

Na Mistrzostwa świata w zapasach do Belgradu może udać się szeroki skład polskich reprezentantów. Dwa lata temu miało wystąpić aż ponad 20 zapaśników i zapaśniczek! Kto w tym roku może udać się na MŚ? Jakie szanse mają Biało-czerwoni na medale? Poznaj najważniejsze informacje i postaw swoje typy bukmacherskie na zapasy w LV BET.

Mistrzostwa Świata w zapasach 2022 odbędą się w dniach 10-18 września w Belgradzie w Serbii. Przez dwa pierwsze dni powalczą wyłącznie mężczyźni, a rywalizacja kobiet zaplanowana jest na 13 i 14 września. Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów możesz postawić swoje typy na zawodników. Zrób to w LV BET!

Zawody zapaśnicze

Mistrzostwa świata w zapasach rozgrywane są od 1904 r. To właśnie wtedy w Wiedniu zawodnicy walczyli w klasycznym. Prawie 50 lat później mistrzostwa objęły też styl wolny. Zapaśniczki rywalizują o tytuł od 1987 r. Za organizację rozgrywek odpowiada FILA, czyli Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza. Zrzesza ona prawie 200 federacji zapaśniczych, w tym Polski Związek Zapaśniczy. W ramach zorganizowanych rozgrywek uprawiane są następujące odmiany zapasów: amatorskie (w stylu klasycznym i wolnym mężczyzn oraz wolnym kobiet), grappling, plażowe, pankration amatorski, belt wrestling, zapasy Pahlavani oraz sambo.

Najważniejsze odznaczenie, czyli mistrzowski tytuł, można uzyskać na Mistrzostwach Świata w zapasach. Jest to również jedna z dyscyplin olimpijskich. W tym roku najlepsi zapaśnicy i zapaśniczki świata spotkają się w serbskim Belgradzie.

Harmonogram Mistrzostw Świata w zapasach Belgrad 2022:

  • 10 września – styl klasyczny mężczyzn (55-72-77-87kg)
  • 11 września – styl klasyczny mężczyzn(63-67-82-97kg)
  • 12 września – styl klasyczny mężczyzn (60-130 kg) i zapasy kobiet (55-62 kg)
  • 13 września – zapasy kobiet (50-53-65-76kg)
  • 14 września – zapasy kobiet (57-59-68-72kg)
  • 15 września – Freestyle (70-79-86-125kg)
  • 16 września – Freestyle (57-74-92kg)
  • 17 września – Freestyle (61-65-97kg)
  • 18 września – pozostałe finały freestyle.

Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza potwierdziła już udział niektórych zawodników, m.in. reprezentanta USA Jordana Burroughsa czy zapaśnika z Iranu Mohammadhosseina Mohammadiana.

Polscy zapaśnicy

Jak szeroka kadra Biało-czerwonych pojedzie do Belgradu? Na tę informację wciąż trzeba poczekać. W zawodach MŚ zapasy, które miały rozegrane być w Belgradzie dwa lata temu, w kadrze miało znaleźć się ponad 20 osób. Zabrakło w niej tylko zawodników w najlżejszych kategoriach wagowych (55 kg w klasykach i 57 w wolniakach). Obecnie wciąż nie są znane dokładne nazwiska reprezentantów, a zawodnicy walczą o miejsce w kadrze. Można więc liczyć, że do tegorocznych mistrzostw znów wystawiona zostanie tak szeroka kadra. Szansę, aby się w niej znaleźć mają m.in. Radosław Baran (97 kg), Zbigniew Baranowski (97 kg), Kamil Kościołek (125 kg) i Robert Baran (125 kg). Zawodników tych można było zobaczyć ostatnio podczas turnieju Matteo Pellicone we Włoszech. Ostatecznie nie wystartował tylko Radosław Baran, bo doznał kontuzji podczas rozgrzewki. Robert Baran zaś zajął 2. miejsce, ulegając jedynie dwukrotnemu medaliście olimpijskiemu Gruzinowi Patraszwiliemu. 3. miejsce zajął Kamil Kościółek. Poza podium w swojej kategorii wagowej uplasował się zaś Zbigniew Baranowski. Przegrał z siedmiokrotnym brązowym medalistą Mistrzostwa Europy, Gruzinem Odikadze. Świetnie spisały się też panie. Turniejowe złoto wywalczyła Katarzyna Krawczyk w kategorii wagowej do 55 kg. Jowita Wrzesień (59 kg) dopiero w finale pokonana została przez Norweżkę Grace Bullen. Dwie Polki stanęły też na podium kategorii do 50 kg – Agata Walerzak (srebro) i Ania Łukasiak (brąz).

Podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polacy rozegrali w sumie 50 walk, z czego 24 wygrali.

Zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa świata w zapasach w LV BET

Zeszłoroczne mistrzostwa zakończyły się wygraną drużynową Iranu (7 złotych medali, 3 srebrne i 3 brązowe). Polacy zaś zajęli 8. miejsce. W indywidualnej klasyfikacji najlepiej wypadli: Gework Sahakian (3. miejsce w kat. do 72 kg w stylu klasycznym), Arkadiusz Kułynycz (3. miejsce w kat. do 87kg w stylu klasycznym) i Katarzyna Krawczyk (3. miejsce w kat. do 53 kg w stylu wolnym). Czy uda się Biało-czerwonym powtórzyć ten sukces? Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju możesz postawić swoje typy bukmacherskie na najlepszych sportowców z Polski i zagranicy. Typuj Mistrzostwa Świata w zapasach w LV BET!