Mecz o Mistrzostwo Świata w szachach 2021

Mecz o Mistrzostwo Świata w szachach 2021

Magnus Carlsen i Jan Niepomniaszczij powalczą pod koniec roku o tytuł indywidualnego mistrza świata w szachach. Najlepsi szachiści udadzą się do Dubaju. Kto wygra tę rywalizację? Czy Magnus Carlsen po raz kolejny obroni posiadany tytuł? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać, ale już wkrótce będziesz mógł postawić typy bukmacherskie szachy w zakładach internetowych LV BET.

Mistrzostwa świata w szachach będą rozegrane od 24 listopada do 16 grudnia 2021 roku w Dubaju. Norweg Magnus Carlsen przystępuje do rywalizacji jako ubiegłoroczny mistrz (i to niepokonany od 2013 r.) Jan Niepomniaszczij zaś zakwalifikował się jako zwycięzca turnieju kandydatów. Ten odbywał się w marcu 2020 r. i w kwietniu 2021 r. w Jekaterynburgu.

Historia Mistrzostw Świata w szachach

Organizatorem turnieju jest Międzynarodowa Federacja Szachowa. W każdej edycji do finałowego spotkania podchodzi panujący mistrz i pretendent do tytułu, który pokona innych chętnych. Od 2013 r. zmieniają się tylko pretendenci, bo. Tytuł wciąż należy do jednego gracza – Magnusa Carlsena.  Od tej pory pokonał Viswanathana Ananda z Indii, Siergieja Kariakina oraz Fabiano Caruane.

Tym razem naprzeciw Norwega stanie Rosjanin. Turniej kwalifikacyjny odbywał się w Jekaterynburgu w dwóch terminach: od 17 do 26 marca 2020 r. oraz od 19 do 28 kwietnia 2021 r. Udział wzięło w nim ośmiu zawodników: Fabiano Caruana, Teymur Radjaboy (zwycięzca Szachowego Pucharu Świata 2019) oraz Ding Liren (finalista Szachowego Pucharu Świata 2019), Aleksander Griszczuk oraz Jan Niepomniaszczuk (dwóch najlepszych graczy cyklu Grand Prix 2019), Anisz Giri i Maxime Vachier-Lagrave (dwóch zawodników z najwyższym uśrednionym rankingiem za 2019 rok), Wang Hao (zwycięzca turnieju szachowego Grand Swiss z 2019 roku) oraz Kirill Alekseenko, który dostał od organizatorów dziką kartę.

Zasady mistrzowskiego meczu

Znany jest już regulamin najważniejszego pojedynku szachowego w tym roku. Zawodnicy rozegrają czternaście partii. Każdy z nich będzie miał 120 minut na wykonanie pierwszych 40 posunięć w partii, dodatkowe 60 minut na kolejne 20 ruchów i 15 minut na dokończenie rozgrywki. Po wykonaniu 61. ruchu każdy gracz dostanie też po 30 sekund za każde wykonane posunięcie. Jeśli w ciągu czternastu partii nie zostanie wyłoniony zwycięzca przewidziano dogrywkę.

Magnus Carlsen vs. Jan Niepomniaszczij

Rywalizacja tych zawodników trwa od dawna. Obaj urodzili się w 1990 r. Już dwadzieścia lat temu rywalizowali o tytuł mistrza Europy. Został nim Niepomniaszczij, wyprzedzając m.in. Carlsena. Później jednak to Norweg zaliczył bardzo szybko postęp i sięgając po kolejne mistrzowskie tytuły. Rosjanin miał z tym problem – przez lata przeplatał rewelacyjne występy z zupełnie przeciętnymi. W Jekaterynburgu nie był faworytem, a wygrał w świetnym stylu.

Analizy i typy bukmacherskie na Mecz o Mistrzostwo Świata w szachach 2021

Pojedynek gigantów – tak określają mistrzowski mecz eksperci. Wskazują też, że jedynym szachistą, który ma szansę na pokonanie arcymistrza Magnusa Carlsena jest właśnie Niepomniaszczij. Tym bardziej, że to Rosjanin ma dodatni bilans w starciu w Norwegiem. W partiach klasycznych prowadzi on 4:1 przy sześciu remisach. Faworytem ekspertów w meczu finałowym jest jednak Carlsen. Obecnie jest on najwyżej w rankingu szachistów, a Niepomniaszczi znajduje się poza podium.

Zakłady bukmacherskie na mecz o Mistrzostwo Świata w szachach 2021 w LV BET

Zakłady bukmacherskie szachy znajdziesz u legalnego, internetowego bukmachera LV BET. Obstawianie szachów jeszcze nigdy nie było takie proste! Wejdź do serwisu internetowego www.lvbet.pl lub skorzystaj z aplikacji mobilnej i postaw swój kupon bukmacherski na mecz o mistrzostwo świata w szachach 2021.