Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2026 (eliminacje)

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2026 (eliminacje)

W styczniu 2024 r. najlepsi szczypiorniści z Europy przystąpią do walki o mistrzowski tytuł, a zespoły, które nie dostały się do tej rywalizacji, powalczą o możliwość gry w kolejnej edycji Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn 2026. Kto i kiedy zagra w eliminacjach? Poznaj najważniejsze informacje o turnieju i postaw swoje typy na piłkę ręczną w LV BET!

Najważniejsze informacje o ME w piłce ręcznej mężczyzn 2026

Kwalifikacje do Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2026 przewidują trzyetapowe rozgrywki. Mają one na celu wyłonienie dwudziestu czterech męskich reprezentacji narodowych w piłce ręcznej, które wystąpią w dalszych fazach turnieju, a dwie najlepsze powalczą o mistrzowski tytuł. Zmagania organizowane są przez EHF. Turniej finałowy odbędzie się w styczniu 2026 r. w trzech państwach: Danii, Norwegii i Szwecji. Udział w nim wezmą 24 drużyny.

System kwalifikacji do ME 2026 będzie identyczny, jak przy wcześniejszej edycji. Na bezpośredni awans liczyć mogły maksymalnie cztery reprezentacje. Obowiązuje też taki sam układ gier w drugiej fazie w ramach ośmiu czterozespołowych grup. Zespoły znajdą się w nich automatycznie lub po awansie z preeliminacje. Te zaś będą odbywały się dwuetapowo – pierwszą częścią stanowią rozgrywki grupowe dla najsłabszych europejskich reprezentacji, drugą zaś jest dodatkowa runda barażowa z udziałem najsłabszych drużyn eliminacji do poprzedniego turnieju mistrzowskiego oraz zespołów zakwalifikowanych z pierwszej fazy.

Faza 1- podsumowanie

W pierwszej fazie wystąpiły tylko cztery drużyny, zatem nie było potrzeby organizowania losowania grup. W połowie października 2022 r. wylosowano jedynie kolejność praw do organizacji turnieju. Pierwszeństwo otrzymał Cypr, jednak po jego rezygnacji zawody zorganizowano w Azerbejdżanie. Cztery drużyny walczyły w systemie kołowym w styczniu 2023 r. o jedno premiowane miejsce. Zwyciężyła Wielka Brytania, dzięki czemu to reprezentacja tego kraju otrzymała awans do fazy barażowej.

Harmonogram meczów

Poznaj pary meczowe i wyniki, które reprezentacje krajów uzyskały w I fazie ME 2026.

13 stycznia 2023 r.

Cypr – Wielka Brytania 25:25

13 stycznia 2023 r.

Azerbejdżan – Malta 34:25

14 stycznia 2023 r.

Malta – Cypr 26:47

14 stycznia 2023 r.

Wielka Brytania – Azerbejdżan 39:22

15 stycznia 2023 r.

Wielka Brytania – Malta 44:14

15 stycznia 2023 r.

Cypr – Azerbejdżan 32:23

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2026: runda barażowa

Runda barażowa miała odbyć się z udziałem ośmiu reprezentacji, z których jedną będzie triumfator I fazy. Mecze będą rozegrane w styczniu 2024 r. Przyjmą formę czterech dwumeczów, których zwycięzcy awansują do drugiej fazy eliminacji. Takie były założenia, jednak ostatecznie do zwycięzcy I fazy oraz najlepszej europejskiej drużyny z IHF Emerging Nations Championship 2023 dołączyły cztery najsłabsze drużyny spośród tych, które zajęły ostatnie miejsca w grupach II fazy eliminacji do ME 2024. Runda ta rozegrana będzie w styczniu 2024 r. Możliwym jest jeszcze jeden mecz, a dokładniej dwumecz między Rosją a Białorusią. Oba zespoły nadal są wykluczone z uwagi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Ranking drużyn z czwartych miejsc eliminacji do ME 2022:

1. Ukraina – 4 pkt. (faza 2)

2. Finlandia – 2 pkt. (faza 2)

3. Izrael – 2 pkt. (faza 2)

4. Litwa – 2 pkt. (faza 2)

5. Belgia – 0 pkt. (runda barażowa)

6. Kosowo – 0 pkt. (runda barażowa)

7. Luksemburg – 0 pkt. (runda barażowa)

8. Łotwa – 0 pkt. (runda barażowa)

Losowanie dwumeczów odbyło się 5 lipca 2023 roku w siedzibie EHF w Wiedniu. Sześć zespołów zostało podzielonych na dwa koszyki. Powstały więc 3 pary meczowe:

Łotwa – Luksemburg: pierwszy mecz 10-11 stycznia 2024 r., drugi mecz: 13-14 stycznia 2024 r.

Kosowo – Wielka Brytania: pierwszy mecz 10-11 stycznia 2024 r., drugi mecz: 13-14 stycznia 2024 r.

Belgia – Cypr: pierwszy mecz 10-11 stycznia 2024 r., drugi mecz: 13-14 stycznia 2024 r.

Automatyczny awans do kolejnych mistrzostw uzyskają gospodarze oraz najlepszy zespół ME 2024.

Po zakończeniu baraży, w drugiej fazie, odbędzie się właściwy turniej eliminacyjny z udziałem trzydziestu dwóch reprezentacji krajów. Podzielone zostaną one na osiem czterozespołowych grup. Automatyczny awans do tego etapu otrzymało dwadzieścia osiem drużyn. Na awans do turnieju finałowego mistrzostw Europy liczyć mogą dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz cztery najlepsze zespoły spośród tych, które zajęły trzecie miejsce.

Zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2026 w LV BET

Legalny bukmacher LV BET towarzyszy najważniejszym rywalizacjom sportowym w Europie i na świecie, również w piłce ręcznej. W zakładce tej dyscyplin znajdziesz zawsze aktualną ofertę – zbliżające się wydarzenia, a na każde z nich szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy. Już wkrótce znajdziesz tam podwójnie możliwości typowania Mistrzostw Europy w piłce ręcznej, a dokładniej meczów eliminacyjnych ME 2026 oraz meczów ME 2024. Tylko od Ciebie zależy, które z nich będziesz chciał obstawiać. Kibicuj piłkarzom ręcznym i wygrywaj razem z nimi w LV BET!

Obstawianie ME w piłce ręcznej w LV BET

Niezależnie od tego, jaką fazę rozgrywek zdecydujesz się typować, odpowiednie przygotowanie to podstawa. Sprawdź, jakie drużyny zagrają w fazie eliminacyjnej i możliwości. Skup się na wcześniejszych wynikach, formie zawodników, ale też składzie, który ma szansę wyjść na boisko. Te informacje pozwolą Ci pewnie wskazać faworytów i wygrywać w zakładach bukmacherskich LV BET!