Co to jest Ironman?

Co to jest Ironman?

Z roku na rok triathlon staje się coraz bardziej popularny zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Świadczyć o tym może m.in. zwiększająca się liczba zawodów rozgrywanych na całym świecie. Najważniejsze z nich wchodzą w skład cyklu Ironman. Co musisz wiedzieć o zmaganiach triatlonistów, aby postawić pewne typy bukmacherskie w LV BET? 

Co to Ironman?

Ironman to zawody triathlonowe, których organizatorem jest World Triathlon Corporation. Wyścigi składają się z trzech części i organizowane są na dystansach: 3,86 km (2,4 mil) pływanie, 180,2 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,195 km (maraton, 26,2 mil) bieg. Wyścigi te zaliczane są do długodystansowych startów triatlonowych.

Najważniejszą imprezą w ramach Ironman na świecie są Mistrzostwa Świata. Do tej pory odbywały się każdego roku w październiku w hawajskim mieście Kona na wyspie Big Island, a od 2023 r. rywalizacja kobiet i mężczyzn została podzielona. Triathloniści będą się zmagać na Hawajach, ale też we Francji.

Zawody Ironman uważane są za najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie. Na starcie każdej imprezy staje od kilkuset do kilku tysięcy zawodników. W wyścigach otwartych udział brać mogą również sportowcy nieprofesjonalni(amatorzy), którzy uczestniczą w eliminacjach do Mistrzostw Świata w kategoriach wiekowych. Co ciekawe w każdym starcie jedynie 5–10% to zawodnicy profesjonalni. Zazwyczaj, ale nie zawsze, są oni klasyfikowani są w osobnej kategorii.

Wśród europejskich startów Ironman wymienić można m.in.:

 • Ironman Austria, nad Jeziorem Worthersee w Karyntii,
 • Ironman France w Nicei,
 • Ironman Switzerland w Zurychu,
 • Ironman UK w Balton,
 • Ironman Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich,
 • Ironman Wales w Pembrokeshire
 • Ironman Sweden w Kalmar.

Jakie dyscypliny wchodzą w skład Ironman?

Pływanie

Pierwszą dyscypliną, w której zmagają się triathloniści, jest pływanie. W zawodach Ironman odbywa się ono na dystansie 3,8 km. Rywalizacja trwa na otwartych akwenach: jeziorach, morzu lub w oceanie. Zawodnicy mogą pokonać wyznaczoną trasę dowolnym stylem pływackim. 24 h przed startem każdych zawodów zapada decyzja czy sportowcy mogą występować w neoprenowych piankach – to zależnej jest od temperatury wody.

Na pokonanie dystansu pływackiego uczestnicy zmagań mają ograniczony czas. Jeśli go przekroczą nie mogą kontynuować swojego udziału w zawodach i podejść do kolejnego etapu, czyli jazdy na rowerze. Ile może wynosić tzw. cut off time? Np.: w Ironman Austria czas przeznaczony na pływanie wynosi 2h i 20 minut.

Jazda na rowerze

Po przepłynięciu prawie 4 km triathloniści nie mają czasu na odpoczynek. Wsiadają na rowery, a do pokonania mają dystans wynoszący 180 km.

Do rywalizacji dopuszczalne są zarówno rowery szosowe, jak i górskie.  Podczas rywalizacji kolarskiej zawodach Ironman zawodnicy nie mogą sobie nawzajem pomagać (w przeciwieństwie do klasycznego wyścigu szosowego). Niedozwolona jest technika tunelowania aerodynamicznego (tzw.: non drafting race) polegająca na chowaniu się za plecami innych zawodników lub całej grupy. Dopuszczalne odległości pomiędzy zawodnikami podczas wyścigu ustalane są w przepisach zawodów Ironman i zazwyczaj wynoszą około 10 metrów. Wyprzedzanie innego zawodnika musi być szybsze niż 30 sekund, a po jego zakończeniu zawodnik wyprzedzany musi wycofać się na odległość 10 metrów.

Zawodnicy muszą też pamiętać o posiadaniu zapiętego kasku rowerowego w całym czasie, gdy mają kontakt z rowerem. W innym przypadku grozi im nawet dyskwalifikacja.

Wykluczenie z dalszej rywalizacji grozi również za otrzymanie czerwonej kartki od sędziów i wybranych w obserwatorów wyścigu. Dokładne znaczenie kartek i ich użycie oznaczane jest podczas każdych zawodów.

Bieg

Bieg podczas zawodów Ironman to klasyczny maraton. Zawodnicy, po pływaniu i jeździe na rowerze, mają więc do pokonania jeszcze 42,2 km.

Podczas zmiany etapu przygotowywane są tzw. Strefy zmian, gdzie zawodnicy przebierają się, wymieniają sprzęt. Zazwyczaj jednak uczestnicy zmagań robią to jak najszybciej, bo czas jaki zawodnik spędza w strefie zmian wlicza się do czasu całego wyścigu.

W zależności od zawodów wyznaczany jest limit czasowy na całe zawody, a często też na poszczególne etapy.

Rekordy triathlonowe

 • W 2009 r. w mistrzostwach świata Ironman wystartowało 1779 zawodników, z czego aż 1653 ukończyło pełny wyścig. w zawodach udział wzięło 453 kobiet i 1200 mężczyzn
 • Jedną z najbardziej znanych zawodniczek triathlonowych na świecie jest zakonnica Madonna Buder, która swoją sportową karierę rozpoczęła mając 49 lat. W sumie ukończyła ponad 200 zawodów triatlonowych, w tym 13 Ironmanów. W 2005 r., w wieku 75 lat, była najstarszą kobietą w historii rywalizującą w mistrzostwach świata Hawaii Ironman.
 • Najstarszym zawodnikiem w historii zaś został Japończyk Hiromu Inada. Pokonał dystans Ironman na Mistrzostwach Świata 2018 na Hawajach mając 85 lat.
 • Fani triathlonu pamiętają również niezwykłego Dicka Hoyta, który wziął udział w Ironmanie wraz ze swoim niepełnosprawnym synem Rickiem – płynąc ciągnął za sobą w pontonie, wspólnie jechali na rowerze, a w trakcie maratonu pchał wózek w synem.

Najważniejsze zmagania triathlonowe na świecie

Co roku rozgrywanych jest wiele zawodów Ironman, a tymi kultowymi są Mistrzostwa Świata Ironman w triathlonie. Do tej pory rozgrywane były one na Hawajach. W ubiegłym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, sportowcy znów zmierzyli się w miejscowości Kona. Po mistrzostwo sięgnął Gustav Iden. 26-letni Norweg pokonał trasę w czasie 7:40.24. W rywalizacji kobiet triumfowała Amerykanka Chelsea Sodaro, która pokonała ten sam dystans z czasem 8:33.46.

Obstawianie zawodów Ironman

Dystans olimpijski jest niełatwy do pokonania. Ale bieganie to tylko jedna z rywalizacji – do tego rower i pływanie, a wszystko to na dystansie ponad 200 km. Zawody triathlonowe Ironman to zmagania samych twardzieli. Jak wskazać tych najlepszych? Przed rozpoczęciem zawodów, które chcesz obstawiać, warto poznać listę startową, wskazania ekspertów oraz możliwości i cele zawodników. Tylko odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci na postawienie pewnych typów bukmacherskich na triathlon.

Typy i zakłady na triathlon w LV BET

Start zawodów triatlonowych oznacza, że w zakładach bukmacherskich LV BET otrzymasz nowe możliwości typowania! W serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej tego bukmachera postawisz swoje szczęśliwe kupony na najważniejsze zawody na świecie i wygrasz!  Nie zapomnij też skorzystać z dostępnych promocji i bonusów, a zapowiedzi wydarzeń sportowym poznasz na blogu sportowym LV BET!