Mistrzostwa Świata Ironman

Mistrzostwa Świata Ironman

Zawody dla twardzieli, czyli IRONMAN. W tym roku na sportowców czeka wielka zmiana w organizacji tych zmagań. Skrytykowana przez większość środowiska, jednak wkrótce stanie się faktem. Co musisz wiedzieć o VinFast IRONMAN World Champions 2023?  Poznaj najważniejsze informacje o zawodach i postaw swoje typy bukmacherskie na biegi w LV BET! 

Najważniejsze informacje o mistrzostwach świata Ironman

Wyścigi IRONMAN to grupa zawodów, które organizowane są przez World Triathlon Corporation (WTC). Są one organizowane w wielu krajach na całym świecie. Najpopularniejszy i najbardziej prestiżowy wśród zawodników jest pełny dystans, na który składa się 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42 km biegu. Poza tym rozgrywane są też wyścigi IRONMAN 70.3. Podczas tego typu zmagań zawodnicy płyną 1,9 km, 90 km na rowerze oraz biegną 21,1 km. IRONMAN 5150 zaś to rywalizacja odbywająca się na dystansie 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. Łącznie do pokonania jest więc 51,5 km.

Co roku odbywa się ponad 170 wyścigów na całym świecie – w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Europie, Azji, Oceanii oraz Afryce. Do zmagań podchodzą dziesiątki tysięcy osób w różnym wieku. Na zakończenie zmagań każdy zawodnik, który przekroczy linię mety, słyszy słowa „You are an Ironman”.

Najbardziej prestiżową imprezą IRONMAN na świecie są mistrzostwa świata na pełnym dystansie. Pierwsza edycja odbyła się w 1978 r. Do 2022 r. zmagania te odbywały się wyłącznie w Konie na Hawajach. Zmiana nastąpi w tym roku – mężczyźni wystartują w Nicei we Francja, a kobiety – tradycyjnie – na Hawajach. Do zmagań podchodzą profesjonalni sportowcy oraz age grouperzy z całego świata, którzy wygrali wcześniej sloty w jednym z wielu oficjalnych wyścigów.

Kiedy i gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata Ironman

O tej zmianie mówiło się od dawna i wkrótce wejdzie w życie. Organizatorzy IRONMAN potwierdzili, że najbliższe mistrzowskie wyścigi mężczyzn odbędą się 10 września 2023 r. we Francji. Kobiety zaś będą rywalizowały 14 października na Hawajach 2023 r.

To nie koniec zmian. Zawody kobiet i mężczyzn zostały rozdzielone na co najmniej trzy kolejne lata i w tym czasie będą odbywały się na przemian w tych dwóch miejscach. Znane są też daty przyszłorocznej rywalizacji: mężczyźni będą ścigać się w Konie 26 października 2024 r., a kobiety 22 września 2024 r. w Nicei.

Dyscypliny Mistrzostw Świata Ironman

Pływanie, jazda na rowerze i biegi – te trzy dyscypliny łączy w sobie Ironman. Nie wystarczy więc trenować jednej z nich.

Najmocniejsi sportowcy walczą nie tylko w pełnym dystansie, ale też na specjalnym. Są to tzw. Ultratriathlony. Mogą mieć podwójną trasę Ironmama, a nawet pięcio- czy 10- krotną! Wiele zawodów organizowana jest przez IUTA.

Poprzednia edycja Ironmana

W ubiegłym roku po raz ostatni Kona gościła zarówno mężczyzn, jak i kobiety podczas mistrzowskich zawodów. Przez dwa dni rozgrywane były zawody profesjonalistów.

Jak zakończyły się te zmagania?

3 najlepszych wyników PRO KOBIET 2022 Ironman Kona World Championship:

  1. Chelsea Sodaro (USA) — 8:33:46
  1. Lucy Charles-Barclay (WB) — 8:41:37
  1. Anne Haug (GER) — 8:42:22

3 najlepsze wyniki Pro Mężczyzn 2022 Ironman Kona World Championship:

  1. Gustav Iden (Norway) – 7:40:24
    2. Sam Laidlow (France) – 7:42:24
    3. Kristian Blummenfelt (Norway) – 7:43:23

W zawodach wzięło udział 89 zawodników z Polski, w tym 33 sportsmenki i 56 zawodników. Najlepszym wynikiem cieszyła się Magdalena Lenz, która linię mety przekroczyła z czasem 9:37:29. Debiutantka została mistrzynią świata AG K30-34 oraz najszybszą amatorką OPEN.

Medal mistrzostwa świata IRONMAN na długim dystansie wywalczył też Marcin Konieczny. Zdobył srebrny krążek i został wicemistrzem świata IRONMAN Kona 2022 w kategorii 50-54, w wieku 50 lat.

Zakłady na Mistrzostwa Świata Ironman w LV BET

Ironman to zawody wyłącznie dla twardzieli. Bieg, pływanie i jazda na rowerze na tak długim dystansie wymaga wielu przygotowań. Ty również możesz przyłączyć się do tej rywalizacji! Skorzystaj z zakładów bukmacherskich LV BET i obstawiaj zwycięzców tegorocznej rywalizacji IRONMAN! Na wyścig dostaniesz szeroki wybór rynków. Poznasz je w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje szczęśliwe kupony i wygrasz!

Obstawianie zawodów Ironman w LV BET

Do postawienia pewnych typów niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Ważne są wyniki wcześniejszych rywalizacji na mistrzowskim poziomie, ale też poszczególnych zawodów rozgrywanych na całym świecie. Sprawdź przygotowania oraz cele sportowców. Porównaj możliwości i obstawiaj triathlon w zakładach bukmacherskich LV BET!