Arabia Saudyjska – Mistrzostwa Świata FIFA Katar 2022 | Kompendium kibica

Arabia Saudyjska – Mistrzostwa Świata FIFA Katar 2022 | Kompendium kibica

Drużyna narodowa Arabii Saudyjskiej to bez wątpienia jeden z najbardziej interesujących zespołów, które będą miały okazję zaprezentować się na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze. Reprezentacja ta jest bardzo ciekawa z perspektywy polskich kibiców, jako iż znalazła się w tej samej grupie, co Biało-Czerwoni. Nie dziwi zatem fakt, że kibice chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tym, bądź co bądź, egzotycznym kraju na piłkarskiej mapie. Jak silna jest reprezentacja narodowa Arabii Saudyjskiej? Jakie są jej największe gwiazdy? Jak prezentują się szanse reprezentacji Arabii Saudyjskiej na wyjście z grupy?

Arabia Saudyjska na Mistrzostwach Świata w Katarze

Pomysł stworzenia reprezentacji narodowej Arabii Saudyjskiej narodził się w 1951 roku, a jego twórcą był przede wszystkim Książe Abdullah Al.-Faisal. To on odpowiadał za organizację meczów towarzyskich przeciwko reprezentacji Egiptu, które były pierwszymi nieoficjalnymi występami Arabii Saudyjskiej na arenie międzynarodowej. W pierwszych meczach występowali zawodnicy z kilku najsilniejszych klubów tego kraju. W 1953 drużyna narodowa Arabii Saudyjskiej udała się na pierwsze mecze towarzyskie poza granicę kraju. Jako datę założenia oficjalnej reprezentacji podaje się rok 1956. Z kolei pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy to starcie Arabii Saudyjskiej z Libanem 18 stycznia 1957 zakończony remisem.

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej pięciokrotnie występowała na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Drużyna jest zrzeszona w Azjatyckiej Konfederacji Piłki Nożnej (ACF) i regularnie występuje w Pucharze Azji, gdzie zresztą zdobywała największe sukcesy. Arabia Saudyjska drużyna piłkarska trzykrotnie zdobywała Puchar Azji (1984, 1988, 1996). Aktualnym trenerem reprezentacji Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej jest Hervé Renard, który w przeszłości prowadził m.in. reprezentację Angoli, Zambii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Maroko. Przez krótki okres czasu prowadził klub Ligue 1, Lille OSC. Najwyższe zwycięstwo Arabii Saudyjskiej do wynik 0 – 10 w wyjazdowym meczu przeciwko Timorowi Wschodniemu z 2015 roku. Z Kolei najwyższa porażka to 13 – 0 z Egiptem w 1961 roku. Aktualnie, drużyna Arabii Saudyjskiej zajmuje 53. miejsce w rankingu FIFA (lipiec 2022).

Najwięcej występów w historii reprezentacji narodowej Arabii Saudyjskiej zanotował Mohammad Al-Deayea, grający na pozycji bramkarza. W latach 1993 – 2006 rozegrał on aż 178 spotkań. Jeśli chodzi o największą liczbę bramek, rekord należy do Madżida Abdullaha, który w latach 1978 – 1994 zdobył dla swojego kraju w sumie 71 goli. Jednym z najlepszych piłkarzy w historii był Sami Al-Jaber, który w latach 1992-2006 zaliczył 163 występy w kadrze narodowej i zdobył 44 goli. Zawodnik ten niemal przez całą karierę był związany z klubem Al-Hilal Rijad, w której zanotował 738 występów i strzelił 398 bramek. Pod koniec swojej kariery (sezon 2000-2001) grał dla drużyny Wolverhampton Wanderers.

Sukcesy i porażki Arabii Saudyjskiej na wcześniejszych Mistrzostwach Świata

Pierwsze próby zakwalifikowania się na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej miały miejsce w 1978 roku, ale raczkująca w tym czasie drużyna narodowa Arabii Saudyjskiej nie zbliżyła się nawet do awansu na mundial. Tak było przez następne 12 lat. Przełomowy był rok 1994, w którym reprezentacja Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej po raz pierwszy wystąpiła na Mistrzostwach Świata. W tym roku odbywały się one po raz pierwszy w historii w Stanach Zjednoczonych. Start na mundialu w 1994 roku był do tej pory najbardziej udany dla Arabii Saudyjskiej. Zespół trafił do grupy F z Holandią, Belgią i Maroko. Arabia przegrała pierwszy mecz z Holandią, następnie wygrała z Maroko i sensacyjnie z Belgią. Sześć punktów wystarczyło do awansu z drugiego miejsca. W 1/8 finału Arabia Saudyjska trafiła jednak na reprezentację Szwecji i odpadła po porażce 1-3.

Arabia Saudyjska w sumie pięciokrotnie występowała na Mistrzostwach Świata. Drużyna ta była obecna także na mundialu we Francji (1998), Korei-Japonii (2002), Niemczech (2006) oraz Rosji (2018). Na mistrzostwach świata w 2002 roku drużyna narodowa Arabii Saudyjskiej zanotowała najwyższą porażkę w historii występów na mundialu, przegrywając z Niemcami aż 8-0. Arabia Saudyjska ma bardzo ambitne plany względem występu na mistrzostwach świata 2022 w Katarze. Zespół ten marzy o tym, aby powtórzyć sukces z 1994 roku i wyjść z grupy. W Arabii Saudyjskiej docenia się klasę grupowych rywali, ale jednocześnie podkreśla, że zarówno Meksyk, jak i Polska to drużyny, z którymi Arabia Saudyjska drużyna piłkarska może nawiązać walkę o punkty.

Droga Arabii Saudyjskiej na Mistrzostwach Świata

Reprezentacja narodowa Arabii Saudyjskiej rozpoczęła zmagania w eliminacjach od drugiej rundy trafiając do grupy D razem z reprezentacjami: Uzbekistanu, Palestyny, Singapuru oraz Jemenu. Drużyna Arabii Saudyjskiej była tu bezkonkurencyjna i po sześciu wygranych oraz dwóch remisach pewnie wygrała grupę przechodząc do rundy trzeciej. W tej rundzie piłkarze Arabii Saudyjskiej rywalizowali w grupie 2 przeciwko Japonii, Australii, Omanowi, Chinom i Wietnamowi. W dziesięciu spotkaniach reprezentacja Arabii Saudyjskiej wywalczyła 23 punkty i wygrała grupę przed Japonią (22) oraz Australii (15). Arabia i Japonia wywalczyły tym samym bezpośredni awans, natomiast Australii udało się przebrnąć baraże i również wywalczyć przepustkę na mundial w Katarze.

Droga Arabii Saudyjskiej na Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze robi zatem spore wrażenie, zwłaszcza, że drużyna ta nie była faworytem do wygrania grupy w czwartej rundzie. Do sukcesu walnie przyczynił się Saleh Al-Shehri, najskuteczniejszy strzelec Arabii Saudyjskiej w trakcie eliminacji do mistrzostw świata. Zdobył on 7 goli. Królem strzelców został reprezentant Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ali Mabkhout z dorobkiem 14 bramek.

Kto zagra przeciwko Arabii Saudyjskiej na Mistrzostwach Świata w Katarze 2022?

Drużyna Narodowa Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej została rozlosowana do grupy C, w której zmierzy się przeciwko reprezentacjom: Argentyny, Meksyku oraz Polski. Z tego względu, drużyna Arabii Saudyjskiej budzi spore zainteresowanie w Polsce, a kibice Biało-Czerwonych zastanawiają się, czy jest to rywal, z którym można zdobyć pewne 3 punkty, czy też jednak stanowiący duże wyzwanie. Naszym zdaniem prawda leży po środku – Arabii Saudyjskiej absolutnie nie wolno zlekceważyć, biorąc pod uwagę, jak pewnie wywalczyła miejsce na mundialu. Z drugiej jednak strony drużyna narodowa Arabii Saudyjskiej z pewnością nie dysponuje tak mocnym zespołem, jak Polska. Wydaje się zatem, że w gronie zespołów z grupy C drużyna Arabii Saudyjskiej wydaje się najsłabsza.

Skład drużyny Arabii Saudyjskiej na Mistrzostwach Świata w Katarze

Cały skład reprezentacji Arabii Saudyjskiej stanowią piłkarze grający na co dzień w Saudi Professional League, czyli najwyższej lidze rozgrywkowej Arabii Saudyjskiej. Najwięcej piłkarzy pochodzi z Al-Hilal Saudi FC, najlepszego obecnie zespołu w tym kraju. To dość młoda reprezentacja, w której większość piłkarzy jest grubo przed „trzydziestką”. Jeśli chodzi o największe gwiazdy, najlepiej wyceniani według Transfermarkt są piłkarze: Abdulrahman Ghareeb i Sultan Al-Ghannam, których wartość jest określana powyżej 3 mln Euro. Najskuteczniejszym piłkarzem Arabii Saudyjskiej w trakcie eliminacji do mundialu w Katarze był Saleh Al-Shehri, który zdobył 7 bramek.

Gdzie można oglądać Mistrzostwa Świata 2022 w Arabii Saudyjskiej

W Arabii Saudyjskiej mecze piłki nożnej będzie można oglądać w dwóch państwowych kanałach Saudi. Kanały te można oglądać na żywo za darmo za pośrednictwem platformy Youtube, gdzie oba kanały udostępniają streamy. W Polsce z kolei, mecze narodowej reprezentacji Arabii Saudyjskiej będzie można oglądać na kanałach TVP 1, TVP 2 oraz TVP Sport. Ostatni kanał posiada również swoją oficjalną platformę internetową, gdzie również będzie można oglądać mecze mistrzostwa świata 2022 w Katarze całkowicie za darmo. Kibiców z Polski najbardziej interesuje mecz, który odbędzie się 26 listopada 2022 roku. Biało-Czerwoni zmierzą się tego dnia z Arabią Saudyjską.

Bilety na Mistrzostwa Świata w Katarze 2022 – ceny, daty sprzedaży i etapy rozgrywek

W sprzedaży wciąż znajdują się bilety na mecze Arabii Saudyjskiej, która zmierzy się z Argentyną i Meksykiem w Lusajl oraz z Polską na stadionie Education City w Ar-Rajjan. Najtańsze bilety można pozyskać za 340 euro, z kolej najdroższe za ponad 1000 euro. Nieco tańsze są natomiast bilety na mecz drużyny piłkarskiej Arabii Saudyjskiej przeciwko reprezentacji Polski. Tutaj najtańsze miejscówki można pozyskać już od 190 euro, natomiast najdroższe za ok. 400 euro. Oczywiście wraz z biegiem czasu topnieć będzie pula biletów, a zatem będą one coraz droższe. Bilety na mecze Arabii Saudyjskiej nie powinny być jednak największym problemem. Aktualnie wielu kibiców boryka się z bardzo wysokimi cenami hoteli – bardzo ciężko jest w zasadzie znaleźć wolne noclegi w terminie mundialu.

Runda Mistrzostw Świata Kategoria I Kategoria II Kategoria III
Mecz otwarcia 1 267 zł 1 843 zł 2 592 zł
Faza grupowa 288 zł 691 zł 922 zł
⅛ finału 403 zł 864 zł 1 152 zł
¼ finału 864 zł 1 209 zł 1 785 zł
½ finału 1 497 zł 2 765 zł 4 009 zł
Mecz o III miejsce 864 zł 1 267 zł 1 785 zł
Finał 2 534 zł 4 204 zł 6 738 zł

Typy bukmacherów i kursy na mecze reprezentacji Arabia Saudyjska drużyna piłkarska

Zawodnicy reprezentacji narodowej Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej na pewno marzą o sprawieniu niespodzianki i powtórzeniu sukcesu z 1994 roku, kiedy to drużyna Arabii Saudyjskiej jedyny raz w historii awansowała z grupy. O spełnienie tego celu będzie jednak bardzo ciężko, biorąc pod uwagę rywali, z jakimi zmierzy się Arabia Saudyjska. W grupie z Polską, Argentyną i Meksykiem, reprezentacja Arabii Saudyjskiej wydaje się zdecydowanie najsłabszym zespołem. W LV BET dostępne są już kursy bukmacherskie na pierwsze dwa mecze Arabii Saudyjskiej. W starciu z Argentyną kursy prezentują się następująco: 1,18 na triumf Argentyny, 6,50 na remis oraz 15,00 na wygraną Arabii Saudyjskiej.

Nieco mniejszy rozstrzał kursów jest w meczu narodowej reprezentacji Arabii Saudyjskiej przeciwko Polsce. Tutaj zwycięstwo Biało-Czerwonych jest określone kursem 1,67, remis to 3,75 z kolei zwycięstwo Arabii Saudyjskiej 5,20. Jeśli chodzi o kursy bukmacherskie na zwycięstwo w grupie C, narodowa drużyna Arabii Saudyjskiej znajduje się na ostatnim miejscu z kursem 21,00. Bezkonkurencyjnym faworytem jest Argentyna (1,40), z kolei o drugie miejsce powinny powalczyć reprezentacje Polski (5,50) oraz Meksyku (6,00).

Zakłady bukmacherskie na reprezentację Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej w LV BET

Mecze reprezentacji Arabii Saudyjskiej będzie można obstawiać w serwisie bukmacherskim LV BET, gdzie już teraz można znaleźć kursy na mecze z Argentyną oraz Polską. Kibice będą mogli również wytypować, które miejsce zajmie drużyna narodowa Arabii Saudyjskiej w grupie C. Wydaje się mało prawdopodobne, aby zespół ten awansował z grupy, ale na pewno nie można go lekceważyć. Piłkarze Arabii Saudyjskiej udowodnili już, że stać ich na dobrą i równą grę, o czym świadczy pewny awans na mistrzostwa świata z pierwszej pozycji w grupie przed Japonią i Australią. Legalny bukmacher LV BET może zaoferować kibicom bogatą ofertę zakładów bukmacherskich na mecze reprezentacji Arabii Saudyjskiej na Mundialu w Katarze. Bliżej mistrzostw świata oferta ta będzie jeszcze okazalsza, a ponadto, nie zabraknie ciekawych promocji i bonusów, które umilą typowanie wyników.