Rajd Świdnicki - el. samochodowych MP | LV BET Blog

52. RAJD ŚWIDNICKI: PIERWSZA RUNDA RSMP

Rajdowe święto w Świdnicy odbędzie się w ostatni weekend kwietnia. 52. edycja Rajdu Świdnickiego będzie tradycyjnie pierwszą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2024. Co musisz wiedzieć o tym wydarzeniu, aby typować faworytów w LV BET?

52. RAJD ŚWIDNICKI – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Rajd Świdnicki - el. samochodowych MP | LV BET BlogŚwidnicki klasyk rozegrany będzie w dniach od 26 do 28 kwietnia 2024 r. Uczestnicy tradycyjnie walczyć będą na odcinkach w Świdnicy i na trasach Przedgórza Sudeckiego i w ten sposób zainaugurują cały cykl Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W kalendarzu na rozpoczynający się wkrótce sezon znalazło się łącznie siedem rund krajowego czempionatu. Wszystkie imprezy odbędą się na nawierzchni asfaltowej.

Od 1955 r. Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Ich uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy. Najwięcej zwycięstw na koncie ma Sobiesław Zasada, który mistrzem Polski zostawał 8 razy. O dwa tytuły mniej zgarnął Marian Bublewicz, a na trzecim miejscu tej klasyfikacji – z 4 mistrzostwami na koncie – znajdują się Kajetan Kajetanowicz, Andrzej Koper oraz Leszek Kuzaj.

KALENDARZ RSMP 2024

52. edycja Rajdu Świdnickiego będzie częścią prestiżowego europejskiego cyklu rajdowego „New i20 N Rally2 European Challenge„. Tę informację ogłosił Hyundai Motorsport. Seria wyścigów będzie obejmować 15 wydarzeń w pięciu krajach Europy – Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Polsce i Słowenii.

CHARAKTERYSTYKA TRASY I ETAPY PODCZAS 52. RAJDU ŚWIDNICKIEGO

Organizatorzy wyścigu w Świdnicy i okolicy nie podali jeszcze tegorocznej trasy zmagań. Można podejrzewać, że część odcinków będzie pokrywała się ze znanymi z poprzednich edycji zmagań.

TAK BYŁO W 2023 ROKU

Prawie 80 załóg na trasie i tysiące kibiców na trasach rajdu – tak wyglądał Rajd Świdnicki w poprzednim roku. 51. Rajd Świdnicki tradycyjnie zakończył się w niedzielę (23 kwietnia 2023 r.) i tym samym poznaliśmy pierwszych zwycięzców pierwszej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Poza tym wyścigowych rund w 2023 r. było siedem. Rajd w Świdnicy był jednym z pięciu rozgrywanych na asfaltowych odcinkach specjalnych. Trasa miała w sumie 393,8 km, z czego 132,6 km stanowiło 13 odcinków specjalnych. Łącznie w zmaganiach udział wzięło 79 załóg, z czego 20 ścigało się w ramach historycznego czempionatu.

W rywalizacji na suchym asfalcie najlepsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo). Dwukrotny mistrz Polski wygrał 6 z 13 rozegranych odcinków specjalnych. Na mecie osiągnął przewagę 14,8 sekundy nad drugą załogą. Była to piąta wygrana Grzyba w jego karierze w tym rajdzie. Udało mu się wyrównać rekord Mariana Bublewicza i Janusza Kuliga. Czy w tym roku go pobije? Przekonamy się już wkrótce! Szanse ma spore, bo łącznie rzeszowianin ma na swoim koncie 15 wygranych rund krajowego czempionatu. Drugie miejsce na podium wywalczył duet Sylwester Płachytka i Jakub Gerber (Skoda Fabia Rally2 evo). Kierowca z Polanicy-Zdroju zwyciężył na trzech odcinkach specjalnych. Po raz trzeci w karierze stanął na podium Rajdu Świdnickiego. Jako trzeci na mecie zameldował się Martins Sesks ze swoim pilotem Renarsem Francisem. Co ważne, Łotysze jechali Skodą Fabią R4, znacznie mniej zaawansowanym i wolniejszym niż konstrukcje Rally2, za sterami którego zasiadali m.in. Grzyb i Płachytka. Stracili do triumfatora 45,1 sekundy. W najlepszej piątce wyścigu znaleźli się też załogi Łukasz Byśkiniewicz/Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo, +53,7 s) oraz Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5, +1:18,2 s).

KTO STANIE NA STARCIE 52. RAJDU ŚWIDNICKIEGO

Pełną listę zawodników, którzy podejdą do świdnickiej rywalizacji, poznamy przed samym wydarzeniem. W mediach pojawiają się informacje o pierwszych teamach, które szykują się do udziału w Rajdzie Świdnickim.

Będą to m.in. aktualni mistrzowie Polski w klasie 3, czyli Jakub Matulka i Daniel Dymurski. Zapowiedzieli, że w nadchodzącym sezonie rywalizować będą w pełnym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Załoga LOTTO Matulka Rally Team podejmie rywalizację w rajdówce Škoda Fabia Rally2 evo. Duet zawodników będzie jednocześnie kontynuował swoje zmagania w ramach Junior WRC, czyli Rajdowych Mistrzostwach Świata juniorów.

W kwietniu rywalizację w RSMP rozpocznie też ekipa BRUK Rally Team. Kajetan Świder i Marcin Borycki staną do rywalizacji w kategorii samochodów 2WD. Załoga będzie ścigała się Fordem Fiesta Rally4, a pierwszym wyzwaniem będzie oczywiście Rajd Świdnicki.

Wiadomo też, kto do tegorocznej rywalizacji nie podejdzie. Mowa o kierowcy Jacku Sobczaku i pilocie Michale Marczewskim. Zawodnicy ci jeżdżą Porsche 997 GT3 Cup 3.6. W 2022 r. zdobyli tytuł rajdowych mistrzów na nawierzchni asfaltowej w klasie 2WD, a w ubiegłym Sobczak wraz z Mateuszem Pawłowskim zdobyli mistrzostwo klasy NAT3. W zbliżającym się zawodach zabraknie ich na starcie z powodu zmian w regulaminie RSMP. Ten został tak skonstruowany, że Polak nie może swoim autem zdobywać punktów w klasie 2WD. W mediach społecznościowych Jacek Sobczak poinformował fanów, iż bardzo chciał rywalizować w Polsce, a nawet dostał zapewnienie od przedstawicieli PZM, że nie będzie musiał zmieniać auta. Teraz, po opublikowaniu regulaminu, jest już za późno, aby na czas przygotować się do zbliżających startów.

OBSTAWIAJ RAJDOWE SAMOCHODOWE MISTRZOSTWA POLSKI W LV BET

Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportową będziesz obstawiać w zakładach bukmacherskich, podstawą jest dokładne przygotowanie. Po ogłoszeniu listy teamów oraz ich składów, warto przeprowadzić dokładną analizę bukmacherską. Co wziąć pod uwagę? Przede wszystkim obecną formę oraz cele. Ważne jest też sprzęt, jednak historia polskiej rywalizacji rajdowej pokazuje, że najlepsi są w stanie walczyć o miejsce na podium nawet autami starszej generacji. Śledź też opinie dziennikarzy, znawców tematu oraz innych typerów. Wszystkie te informacje pozwolą Ci na postawienie pewnych typów na wyścigi samochodowe w LV BET!

KTO W SEZONIE 2024 POWALCZY O TYTUŁ MISTRZA POLSKI

Grzegorz Grzyb to zdecydowany faworyt tegorocznych zmagań Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. O talencie Polaka nie trzeba nikogo przekonywać, a jego team z roku na rok rośnie w siłę i startuje coraz lepiej przygotowany. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy i gdzie zawodnik wystąpi. Do tej pory Grzyb potwierdził, że przystąpi do kilku rund mistrzostw Europy.  

TYPY I ZAKŁADY BUKMACHERSKIE NA RAJDOWE WYŚCIGI SAMOCHODOWE POLSKI W LV BET 

Serwis internetowy i aplikacja mobilna LV BET – to właśnie tam dostaniesz najlepsze zakłady bukmacherskie na zawody rajdówek. Rajdy to szybkie samochody i duże emocje, a jeszcze więcej doznasz ich obstawiając wyniki rozgrywki w Świdnicy. Kto zostanie zwycięzcą? kto zapunktuje w klasyfikacji mistrzostw? Czy wskazany zawodnik ukończy zawody? Odpowiedz na te i inne pytania w LV BET! Postaw swoje szczęśliwe kupony na rajdy i wygrywaj!