44. Olimpiada Szachowa

44. Olimpiada Szachowa

Kolejna impreza sportowa, która miała odbyć się w Rosji, została przeniesiona. 44. Olimpiada Szachowa FIDE odbędzie się tego lata w Madrasie, a nie w Moskwie. Zabraknie na niej najprawdopodobniej najmocniejszych zawodników. Kto zwycięży? Poznaj najważniejsze informacje i typuj Olimpiadę Szachową w LV BET! 

Od 28 lipca do 10 sierpnia 2022 r. w stanie Tamil Nadu w Indiach. Najlepsi szachiści świata spotkają się w hotelu Four Points by Sheraton Mahabalipuram Resort & Convention Center, położonym ok. 60 kilometrów na południe od centrum Madrasu mieście Mamallapuram. To jedno ze słynnych miejsc turystycznych w Indiach, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Olimpiada szachowa

Ostatnia olimpiada rozgrywana na żywo przy szachownicach odbyła się w 2018 r. w Batumi w Gruzji. Kolejna miała odbyć się dwa lata później w Mińsku. Miasto jednak wycofało swoją kandydaturę z powodu niepokojów politycznych na Białorusi. Z uwagi na pandemię olimpiady w 2020 r. i w 2021 r. odbywały się online. Czy tym razem uda się zorganizować turniej?

Olimpiada odbędzie się w Indiach po raz pierwszy w historii. Kandydatura tego miasta została przyjęta bardzo szybko. Wszystko przez konieczność wykluczenia Rosji nie tylko z rozgrywek, ale też odwołania turnieju w tym kraju. Powodem była zbrojna agresja Rosji na Ukrainę. Madras nazywany jest „mekką szachów w Indiach”. Eksperci wskazują, że zorganizowanie tam olimpiady było jedynie kwestią czasu. To właśnie stamtąd pochodzi legendarny 15. mistrz świata Viswanathan Anand, czy niezwykle utalentowany junior, GM Praggnanandhaa R. Stąd pochodzi też pierwszy indyjski gracz, który kiedykolwiek zdobył tytuł mistrza międzynarodowego, czyli Manuel Aaron.

Według doniesień mediów podczas tegorocznej olimpiady zabraknie najlepszych zawodników. W rywalizacji zabraknie nie tylko reprezentacji Rosji i Białorusi, ale najprawdopodobniej również Chin. To jeszcze niepotwierdzona informacja. Powodem rezygnacji z uczestnictwa w turnieju ma być sytuacja związana z pandemią COVID-19. Wydaje się, że nie bez znaczenia mogą być również wieloletnie napięte stosunki na linii Chiny – Indie. Jeśli nie wezmą udziału nie obronią złotych medali z Batumi 2018. Na obronę brązu z tej samej olimpiady nie będą mieli szans zawodnicy Rosji. Cztery lata temu na drugim miejscu podium znaleźli się Amerykanie. Są więc oni jedynymi zawodnikami ze ścisłego grona najlepszych szachistów na świecie!

Międzynarodowa Federacja Szachowa, czyli FIDE

Olimpiada szachowa to międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez FIDE, czyli Międzynarodową Federację Szachową już od 1927 r. Zawody odbywają się co dwa lata. Do rywalizacji przechodzą reprezentacje narodowe. W ostatnich latach na podium stawali Rosjanie (2 razy sięgnęli po brąz), Chiny (1. miejsce w 2018 r.) i Stany Zjednoczone (2. miejsce w 2018 r. i 1. miejsce w 2016 r.)

FIDE zrzesza związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Zawodników klasyfikuje w rankingu FIDE. Ukazuje się on od 1970 r. Najwyższe miejsce wśród Polaków w rankingu FIDE zajmuje Jan Krzysztof Duda. Jest on obecnie 16. na świecie. Jego występ można było śledzić m.in. podczas grudniowych mistrzostw świata w szachach szybkich i błyskawicznych, które odbyły się w Warszawie. Wśród zawodników pojawił się też mistrz świata Magnus Carlsen. Można spodziewać się, że wystąpią oni również w Indiach. na listach startowych zapewne znajdzie się wielu innych wielkich arcymistrzów. Kto to może być? Obstawiamy zawodników reprezentujących Stany Zjednoczone – Hikaru Nakamura i Fabiano Caruana. Do gry nie zostanie dopuszczony Rosjanin Jan Niepomniaszczij.

Zakłady bukmacherskie na 44. Olimpiadę Szachową w LV BET

Legalny bukmacher LV BET umożliwia przyłączenie się do rywalizacji z najlepszymi szachistami świata! Jeszcze przed rozpoczęciem olimpiady będziesz mógł postawić swoje typy na występ zawodników podczas 44. Olimpiady Szachowej w Indiach. Wydaje się, że w tym roku nie tylko rywalizacja będzie wyjątkowa, ale przede wszystkim będzie miała niższy poziom. Zabraknie faworytów, a więc szansę na olimpijskie medale dostaną zawodnicy z niższych miejsc. Kto stanie na podium? Przeprowadź