Żagle: Puchar im. Księżniczki Zofii

Żagle: Puchar im. Księżniczki Zofii

Jak co roku Palma de Mallorca jest gospodarzem popularnych regat, w których rywalizują jednostki pływające kategorii olimpijskich. W tym roku wystartuje ponad 1000 jednostek pływających, w tym mistrzowie olimpijscy, mistrzowie świata i Europy. Zawody organizuje Międzynarodowa Federacja Żeglarska. Co wiadomo o zbliżającym się regatach? Poznaj najważniejsze informacje o regatach i obstawiaj zwycięzców w zakładach bukmacherskich LV BET.

Najważniejsze informacje o regatach

Rywalizacja w tegorocznych zawodach rozpocznie się 4 kwietnia 2023 r. To właśnie wtedy wypłyną jednostki klasy iQ Foil (windsurfing), 470 Mix oraz ILCA 6 i 7 (wcześniej znane jako Laser Radial – klasa kobiet i Laser Standard – klasa mężczyzn). Dzień później do zmagań przystąpią zawodnicy z pozostałych klas, czyli Formuły Kite kobiet i mężczyzn, 49er i 4erFX (czyli odpowiednio skiffów mężczyzn i kobiet) oraz Nacra 17. W tej. ostatniej nie ma ani jednej polskiej załogi.

Puchar im. Księżniczki Zofii- co to jest?

Trofeo Princesa Sofia to coroczne regaty żeglarskie w Palma de Mallorca w Hiszpanii. Regaty rozgrywane są od 1968 r. Zawodnicy rywalizują w klasach 470, RS:X, Laser Standard i Radial, Finn, 49er; Regat Meczowych Kobiet oraz Żeglarstwa Paraolimpijskiego. Tradycją jest, że wdział w walce o trofeum Księżniczki Zofii biorą najlepsi sportowcy z całego świata!

Uczestnicy regat o Puchar im. Księżniczki Zofii

Regaty na Majorce są pierwszą tak dużą imprezą klas olimpijskich w sezonie. W ubiegłym roku zawody rozegrane były po raz pierwszy po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. koronawirusa. Na starcie stanęła światowa czołówka, w tym medaliści olimpijscy. Można być pewnym, że w tym roku również tak będzie! Reprezentacja Polski w 2022 r. liczyła 41 zawodników i zawodniczek w klasach 49er, 49erFX, Formula Kite, iQFoil, 470, ILCA 6, ILCA 7. Obecnie nie jest znany dokładny skład Biało-czerwonych, który wyruszy do Hiszpanii.

Podczas zeszłorocznych zawodów polscy żeglarze wywalczyli dwa medale w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii. W klasie 49er zmagania na trzecim miejscu ukończyła polska załoga Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk). Byli oni aktualnymi mistrzami świata juniorów i mistrzami świata seniorów. Wygrali trzy z 12 wyścigów eliminacyjnych, przez moment byli nawet liderami.

Brązowy medal przypadł też w klasie iQFoil Maji Dziarnowskiej (SKŻ Sopot). Eksperci podkreślają, że występy pozostałych Polaków również były bardzo dobre, a to oznacza, że w tym roku znów powalczą o najwyższe miejsca w rywalizacji!

W klasie 49er wystąpiła też załoga Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Zakończyli ona rywalizację na 7. miejscu. Wśród mężczyzn w konkurencji Formula Kite na 9. miejscu ulokował się Maks Żakowski (AZS Poznań). 10. pozycję w klasie 49erFX kobiet wywalczyły też Ambasadorki PGE Sailing Team Poland – Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań).

Obstawianie regat o Puchar im. Księżniczki Zofii w LV BET

Obstawiać regaty może każdy. Nie trzeba nawet znać tej dyscypliny sportu, a swoje typy możesz postawić całkowicie w ciemno. Znajomość rozgrywek i zawodników znacznie zminimalizuje ryzyko. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę? Ważne są zmiany kierunku i siły wiatru. Na wynik wpływ ma żeglowanie z dobrą prędkością, dopasowywanie trymu żagli do aktualnych warunków, mocne balastowanie na małych łódkach, zgrana praca załogi na dużych czy dysponowanie odpowiednio przygotowanym sprzętem. Analizując te i inne czynniki możesz postawić pewne typy bukmacherskie na żeglarstwo w LV BET!

Typy i zakłady bukmacherskie na regaty o Puchar im. Księżniczki Zofii

Legalny bukmacher LV BET towarzyszy wszystkim najważniejszym dyscyplinom sportowym na świecie. W jego serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej postawisz swoje kupony na kilkadziesiąt sportów, a regaty są jednym z nich! W każdej konkurencji będziesz mógł wskazać zwycięzców. Jak poradzą sobie Polscy żeglarze? Obstawiaj żeglarski Puchar Europy o trofeum Księżniczki Zofii w LV BET i wygrywaj! W hiszpańskiej rywalizacji nie zabraknie m.in. Zofii Klepackiej, Mai Dziarnowskiej, Mai Kuchty, Pawła Tarnowskiego, Radosława Furmańskiego i Dominika Lewińskiego. To właśnie Ci sportowcy znaleźli się w narodowej kadrze PZŻ w klasie olimpijskiej IQFOiL.