UCI World Tour. Wyścig kolarski Paryż – Nicea

UCI World Tour. Wyścig kolarski Paryż – Nicea

Od 1933 r. początek roku kolarskiego kojarzy się z francuską rywalizacją w ramach UCI World Tour. Wyścig Paryż-Nicea przyciąga kolarzy i kibiców. W tym roku zmagania rozpoczną się 6 marca. Nie zabraknie odcinków dla sprinterów, ale też pagórków i podjazdów. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje o francuskiej rywalizacji, dzięki którym nie tylko dowiesz się, jak obstawiać kolarstwo, ale też postawisz swoje pewne kupony. Szeroką i ciekawą ofertę zakładów na kolarstwo znajdziesz w LV BET.

Wyścig Paryż-Nicea jest co roku nieoficjalnym otwarciem europejskiego sezonu kolarskiego. Nazywany jest Wyścigiem w stronę słońca. Jego organizatorem jest Amaury Sport Organisation, to sama, która latem odpowiada za Tour de France. Oto najważniejsze in formacje o imprezie UCI Pro Tour.

Zespoły i zawodnicy podczas wyścigu Paryż – Nicea

W tym roku do francuskiej rywalizacji przystąpią 22 teamy. Zgłoszenia złożyły drużyny: AG2R Citroen Team, Alpecin Fenix, Astana Qazaqstan Team, B&B Hotels KTM, Bagrain Victorious, Bora Hansgrohe, Cofidis, Ef Education Easyport, Groupama, Ineos Grenadiers, Imtermarche Wanty Gobert Materiaux, Israel Premier Tech, Jumbo Cisma, Lotto Soudal. Movistar Team, Quick Step Alpha Vinyl, Tem Arkea Semsic, Team Vikeexchange, Team DSM, Totalenegies, Trek Segafredo i UAE Team Emirates.

Trasa Paris – Nice

Pierwszego dnia kolarze wystartują i zakończą swoje zmagania w tym samym miejscu – w MantesLe-Ville. Zawodnicy będą mieli do pokonania kilka niewielkich pagórków. Na 160 km i na 5 km przed metą peleton przejedzie przez Cote de Breuil, gdzie przewyższenie wyniesie 6%. Drugi etap zwieńczy wyścig sprinterski, chociaż eksperci wskazują, że istnieje na nim duże prawdopodobieństwo wystąpienia silnego bocznego wiatru. Trzeciego dnia znów będą rządziły pagórki, a czwartego zawodnicy zmierzą się z ponad 13-kilometrową próbą czasową. Na piątym etapie przewyższenie wyniesie ponad 3 km, ale dzień później znów zaatakują sprinterzy.

Siódmy etap wyścigu Paryż – Nicea zakończy się (podobnie jak 3 lata temu) na Cole de Turini. Polscy fani zapewne pamiętają go jako miejsce kryzysu Michała Kwiatkowskiego, który to właśnie tam oddał koszulkę lidera i spadł na 4. Miejsce w klasyfikacji generalnej. Ostatni etap francuskiego wyścigu tradycyjnie rozpocznie się i zakończy w Nicei.

Wyścig kolarski Paryż – Nicea 2022

  • Etap 1, 6 marca: Mantes-la-Ville – Mantes-la-Ville, 159,8 km
  • Etap 2, 7 marca: Auffargis – Orleans, 159,2 km
  • Etap 3, 8 marca: Vierzon – Dun le Palestel, 190,8 km
  • Etap 4, 9 marca: Domerat – Montlucon, 13,4 km
  • Etap 5, 10 marca: Saint Just Saint Rambert – Saint Sauver de Montagut, 188,8 km
  • Etap 6, 11 marca: Courthezon – Aubagne, 213,6 km
  • Etap 7, 12 marca: Nice – Col de Turini La Bollene Vesubie, 155,4 km
  • Etap 8, 13 marca: Nice – Nice, 115,6 km

Wyścig Paris – Nice 2021

W ubiegłym roku do francuskiej rywalizacji przystąpiły 23 zespoły. Wyścig wygrał Maximilian Schachmann (Bora Hansgrohe). Na podium znaleźli się też Aleksandr Vlasov (Astana Prermier Tech) oraz Ion Izaguirre Insausti (astana Prermier Tech). Najwięcej punktów zdobył Primoz Roglic, w górskiej rywalizacji wygrał Anthony Perez, w młodzieżowej zaś Aleksandr Vlasov. Najlepszym zespołem został Astana Premier Tech.

Kolarstwo: zakłady bukmacherskie na wyścig Paryż – Nicea 2022

Interesuje Cię kolarstwo typowanie? Jesteś w dobrym miejscu! Legalny bukmacher LV BET udostępnia najlepsze możliwości obstawiania wszystkich najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie. Rajd Paryż-Nicea jest jednym z nich. Przed postawieniem kuponu warto jednak przeprowadzić dokładną analizę bukmacherską. Przyda się też sprawdzenie wskazań ekspertów, innych typerów oraz… prognozy pogody. Typuj zwycięzców rajdu Paryż-Nicea w LV BET! Nie zapomnij też sprawdzić kalendarz wyścigów kolarskich 2022 i obstawiać inne wydarzenia. Oczywiście tylko w LV BET!