Tour de France 2021 – co warto wiedzieć o tegorocznej Wielkiej Pętli?

Tour de France 2021 – co warto wiedzieć o tegorocznej Wielkiej Pętli?

Tour de France to najważniejszy i najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie. Historia Wielkiej Pętli sięga 1903 roku. Wyścig odbywa się przede wszystkim we Francji, ale często zahacza o okoliczne kraje, np. Hiszpanię, Wielką Brytanię, Niemcy czy Kraje Beneluksu. W roku 2021, Wielka Pętla zahaczy jedynie o terytorium Księstwa Andory. Na wyścig składa się 21. etapów o łącznej długości blisko 3400 kilometrów. Kto tym razem sięgnie po triumf w prestiżowym wyścigu?

Najważniejsze informacje na temat Tour de France 2021

Wyścig rozpocznie się 26 czerwca etapem z Brestu do Landerneau. Pierwszego dnia kolarze będą mieli do przejechania 187 kilometrów. Pierwsze etapy będą wiodły przez płaskie oraz pagórkowate trasy. W ramach piątego etapu odbędzie się tzw. czasówka, czyli wyścig indywidualny na czas. Największe emocje czekają nas podczas 8., 9., 11., 15., 17. oraz 18. etapu Tour de France 2021. Będą to etapy górskie, w których czołowi kolarze budują przewagę nad resztą stawki. Kibice są również świadkami wielu ucieczek, w których starają się zaistnieć indywidualni kolarze.

Choć Tour de France 2021 składa się z 21 etapów, zwycięzcę poznamy już w trakcie 20. etapu. Będzie to wyścig indywidualny na czas z Libourne do Saint-Emilion. Ostatni, 21. etap wyścigu jest określany mianem etapu przyjaźni. Cała stawka jedzie w peletonie od startu, aż do samej mety położonej w okolicach Łuku Triumfalnego w Paryżu. Zgodnie z tradycją, na etapie przyjaźni zawodnicy nie powinni podejmować już walki o zdetronizowanie lidera. Ostatni etap odbędzie się 18 lipca.

Sukcesy polskich kolarzy na Tour de France

Jak dotąd, żadnemu Polakowi nie udało się wygrać najbardziej prestiżowego wyścigu, jakim jest Tour de France. Najlepszy wynik osiągnął Zenon Jaskuła, który w 1993 roku uplasował się na trzecim miejscu. Ponadto, czterem Polakom udało się odnieść etapowe zwycięstwo w trakcie Tour de France. Po raz pierwszy dokonał tego Jaskuła we wspomnianym już Tour de France 1993. Rafał Majka wygrywał w sumie trzy etapy: dwa w 2014 roku oraz jeden w 2015 roku. W roku 2017 indywidualny wyścig na czas zwyciężył Michał Bodnar. Z kolei w Tour de France 2020 jeden etap wygrał Michał Kwiatkowski. Bardzo dużym sukcesem są także dwa triumfy Majki w klasyfikacji górskiej (2014 i 2016).

Analizy i typy bukmacherskie na Tour de France 2021

Na starcie Tour de France staje kilkuset kolarzy. Wydaje się, że wytypowanie zwycięzcy wyścigu na dystansie ponad 3300 kilometrów jest po prostu niemożliwe. W praktyce, kibice kolarstwa doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że o końcowy triumf powalczy tylko kilku kolarzy. Są to liderzy największych grup kolarskich biorących udział w wyścigu. Każda grupa posiada ośmiu zawodników. Jeden z nich jest liderem, który będzie wspierany przez resztę na poszczególnych etapach. W ten sposób możemy znacznie zawęzić grono faworytów. Na przestrzeni ponad 100 lat, bardzo rzadko dochodziło do sytuacji, w których wyścig wygrywałby kolarz niebędący liderem grupy.

Na dzień dzisiejszy, Tour de France 2021 ma jedynie dwóch faworytów. Są to reprezentacji Słowenii: obrońca tytułu, Tadej Pogacar, lider zespołu UAE-Team Emirates oraz Primoz Roglic, lider Teamu Jumbo-Visma. Kursy na pozostałych zawodników są zdecydowanie wyższe. Kibice z Polski będą szczególnie uważnie obserwować poczynania Michała Kwiatkowskiego, członka grupy INEOS Grenadiers. Liderem tej grupy jest Egan Bernal.

Zakłady bukmacherskie na Tour de France 2021

Zakłady na najważniejszy wyścig kolarski na świecie można obstawiać w serwisie LV BET. Już dziś gracze mogą typować swoich faworytów do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Bukmacher udostępni również zakłady na zwycięzców poszczególnych etapów, a także klasyfikacji górskiej oraz sprinterskiej. Liczne promocje i bonusy sprawią, że obstawianie zakładów na Tour de France 2021 w LV BET będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Wyścig rozpocznie się 26 czerwca w Breście, a zakończy etapem przyjaźni 18 lipca w Paryżu.