Podnoszenie ciężarów. Mistrzostwa w Rijadzie

Podnoszenie ciężarów. Mistrzostwa w Rijadzie

W atmosferze skandalu rozpoczęły się tegoroczne przygotowania kadry Polski na Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów. Początkowo z reprezentacji nie znalazła się najlepsza zawodniczka Weronika Zielińska-Stubińska, jednak po nagłośnieniu problemu i medialnym szumie pojedzie ona do Arabii Saudyjskiej. Kto ma największe szanse na wygraną? Poznaj najważniejsze informacje i postaw swoje typy bukmacherskie na podnoszenie ciężarów w LV BET.

Najważniejsze informacje o Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów

Pierwsza edycja turnieju pod nazwą Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów odbyła się w Londynie w 1891 r. Początkowo rozgrywany był on nieregularnie, a co roku został rozgrywany dopiero po wojnie, w 1946 r. Pierwsze mistrzostwa dla kobiet rozegrano znacznie później, bo dopiero w 1987 r. w Daytona Beach. W 1991 r. rozegrano pierwszą edycję mistrzostw, na które występowały zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Organizatorem mistrzostw jest Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF).

Pięć edycji w historii mistrzowskich zawodów sportowcy wystąpili w Polsce (w 1959 r., 1969 r. i 2002 r., a sztangistki w 1996 r. i 2002 r.) Ciekawostką jest, że w 1913 r. mistrzostwa rozgrywano we Wrocławiu, który wówczas należał do Cesarstwa Niemieckiego. Po raz kolejny zawodnicy rywalizowali w tym mieście w 2013 r. w wyremontowanej Hali Stulecia.

Do tej pory na najwyższym miejscu podium najczęściej stawali Chińczycy. Reprezentanci tego kraju zdobyli w sumie 165 złotych krążków, 74 srebrne i 37 brązowych. Na podium klasyfikacji generalnej znaleźli się też zawodnicy z ZSSR (151 złotych medali, 90 srebrnych i 333 brązowe) oraz Bułgarii ( 79 złotych, 82 srebrne i 63 brązowe). Polacy są na 6. miejscu (25 złotych, 38 srebrnych i 56 brązowych).

W zbliżającej się edycji mistrzostw do rywalizacji przystąpią Rosjanie i Białorusini. Reprezentanci tych krajów nie wzięli udziału w tegorocznym mistrzostwach Europy z uwagi na wykluczenie związane z agresją tych krajów na Ukrainę. Z każdym kolejnym miesiącem sportowcy z tych krajów są dopuszczani do kolejnych zawodów. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi MKOl Rosjanie i Białorusini mają zostać dopuszczeni do igrzysk olimpijskich w Paryżu, jeśli podpiszą przygotowaną deklarację. A to oznacza, że będą mogli startować w zawodach pod neutralną flagą. W ubiegłorocznych MŚ w Armenii sportowców z tego kraju zabrakło. Podobną decyzję o dopuszczeniu Rosji i Białorusi do rywalizacji podjęła Międzynarodowa Federacja Judo (IJF).

Kiedy i gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów?

88. edycja mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów odbędzie się w dniach 2 – 17 września 2023 r. w Rijadzie. Po raz pierwszy w historii sportowcy wystąpią w stolicy Arabii Saudyjskiej. W trakcie mistrzostw powalczą o tytuły najlepszych siłaczy na świecie oraz o kwalifikację na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Konkurencje podczas Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety wystartują w podziale na konkurencje wagowe. Panowie rywalizować będą w 10 wagach: 55 kg, 61 kg, 67 kg, 73 kg, 81 kg, 89 kg, 96 kg, 102 kg, 109 kg, +109 kg. Kobiety zaś podzielone zostaną na kategorie: 45 kg, 49 kg, 55 kg, 59 kg, 64 kg, 71 kg, 76 kg, 81 kg, 87 kg, +87 kg.

Niezależnie od wagi sportowcy dodatkowo rywalizować będą w trzech segmentach: rwaniu, podrzucie i dwuboju.

Na wstępnej liście zawodników i zawodniczek, którzy wystąpią w Arabii Saudyjskiej, znalazło się prawie 900 osób. Wśród nich nie zabraknie Polaków. W kadrze znaleźli się: Piotr Kudłaszyk, Arsen Kasabijew, Bartłomiej Adamus, Daniel Golias, Arkadiusz Michalski, Oliwia Drzazga, Wiktoria Wolk, Monika Marach i Martyna Dolega.

Faworyci Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów (mężczyźni)

W Rijadzie wystąpią medaliści MŚ z 2021 r., m.in. Shin Rok, mistrz konkurencji do 61 kg, Akbar Djuraev, najlepszy zawodnik w kategorii do 109 kg i Lasza Talachadze, zwycięzca w konkurencji +109 kg. Do rywalizacji przystąpi znów Jarosław Samoraj (Budowlani Opole), który zajął ósme miejsce w kategorii 109 kg w mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów w Bogocie.

O wygraną może też powalczyć Lyu Xiaojun. Chińczyk zdobył w Tokio złoty medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów w kategorii 73 kg. Rezultatem 364 kg w dwuboju ustanowił rekord świata. W rwaniu zaliczył 166 kg, w podrzucie – 198 kg. Oba rezultaty są także rekordami olimpijskimi. Był to jego trzeci z rzędu złoty krążek olimpijski. Został najstarszym w historii mistrzem olimpijskim w podnoszeniu ciężarów. Został wykluczony z ubiegłorocznej rywalizacji podczas Mistrzostw Świata za doping. W próbce pobranej od 38-letniego sportowca podczas treningu wykryto EPO – zabroniony hormon, zwiększający wydolność organizmu. Lyu Xiaojun zapowiedział, że za półtora roku w Paryżu powalczy o czwarte złoto. Zbliżające się mistrzostwa są ostatnią szansą na zakwalifikowanie się do Paryża.

Faworytów rywalizacji można dopatrywać się też w ubiegłorocznych mistrzach zawodów. Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów w 2022 r. wygrali:

Mężczyźni (do 81 kg)

 1. Li Dayin (Chiny)
 2. Rejepbay Rejepov (Turkmenistan)
 3. Woo Jae Kim (Korea Południowa)

Mężczyźni (do 89 kg)

 1. Keydomar Vallenilla (Wenezuela)
 2. Brayan Rodallegas
 3. Liu Huanhua (Chiny)

Mężczyźni (96 kg)

 1. Lesman Paredes (Bahrajn)
 2. Nurgissa Adiletuly (Kazachstan)
 3. Jhor Moreno (Kolumbia)

Mężczyźni (do 102 kg)

 1. Fares Elbakh (Katar)
 2. Reza Dehdar (Iran)
 3. Samvel Gasparyan (Armenia)

Mężczyźni (do 109 kg)

 1. Ruslan Nurudinov (Uzbekistan)
 2. Giorgi Czcheidze (Gruzja)
 3. Rafael Cerro Castillo (Kolumbia)

Faworytki Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów (kobiety)

W rywalizacji kobiet do walki staną m.in. mistrzyni +49 kg Surodchana Khambao czy Syn Younghee, do której należy złoto w kategorii +87 kg. W historii ubiegłorocznych zmagań zapisały się m.in. zawodniczki:

Kobiety (do 87 kg)

 1. Solfrid Koanda (Norwegia)
 2. Eileen Cikamatana (Australia)
 3. Tursunoy Jabborova (Uzbekistan)

Kobiety (+87 kg)

 1. Li Wenwen (Chiny)
 2. Emily Campbell (Wielka Brytania)
 3. Duangaksorn Chaidee (Tajlandia)

Czy tym razem również powalczą o zwycięstwo? Obstawiaj wyniki w LV BET!

Typy i zakłady na Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów w LV BET

Chcesz postawić swoje typy na zwycięzców tegorocznych Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów? Zrób to w LV BET! Legalny bukmacher umożliwia obstawianie tego wydarzenia w swoim serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a skorzystasz z atrakcyjnych kursów i postawisz swoje szczęśliwe kupony. Podejmij to wyzwanie i przyłącz się do rywalizacji! Skorzystaj również z ciekawych promocji i bonusów. Wraz z atrakcyjnymi kursami pozwolą Ci one na wysokie wygrane, ale przede wszystkim świetną zabawę z legalnym bukmacherem LV BET.

Obstawianie Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów w LV BET

Poznanie możliwości zawodników, ich formy i celów to podstawa podczas obstawiania każdej rozgrywki, również MŚ w podnoszeniu ciężarów. Sprawdź też wskazania innych typerów oraz faworytów ekspertów sportowych. Informacje o tym, kto ma największe szanse na zdobycie medali, przedstawiają też kursy oferowane przez bukmachera. Poznaj jak najwięcej informacji o zbliżającym się wydarzeniu, przeanalizuj je i postaw swoje typy bukmacherskie na podnoszenie ciężarów w LV BET.